Recenze: Ambiciózní „Advokát“ navazuje na klasické detektivní příběhy

foto: Lara Solanki/Netflix

Občas se mezi seriály ultramoderního střihu objeví osvěžující příběh, jako vystřižený ze stránek klasických detektivek. Novinka Netflixu, prozatím desetidílný seriál Advokát, takové ambice rozhodně má. Otázkou je, jak se mu povedlo je naplnit…

Pokud patříte k milovníkům detektivek Michaela Connellyho, bude se vám advokát Mickey Haller, kterého hraje mexický herec Manuel Garcia-Rulfov, od první chvíle líbit. Pohledný, inteligentní hrdina, se složitou minulostí a nevyřešeným vztahem k ženám. A především brilantní právník, pro kterého je klient a pravda vždy na prvním místě, dokáže zaujmout. Podobnost s legendárním Perry Masonem je samozřejmě čistě náhodná… Mickey totiž nejraději úřaduje ze zadního sedadla svého lincolnu, má dvě bývalé ženy, jednu dceru v pubertě a kupu problémů k tomu.

Až příliš složitá zápletka

Nehoda na surfu, zpackaná obhajoba, díky které skončil ve vězení nevinný, závislost na prášcích a k tomu druhý rozvod… Není divu, že Mickey Haller seknul s prací a teď nějak neví jak dál. Jenže vražda jeho kolegy, který mu zanechal svou praxi i se spoustou nevyřešených komplikovaných případů, mezi kterými kraluje dvojnásobná vražda, ho rychle vrátí zpět. A ač to tak zpočátku vůbec nevypadá, všechno zřejmě souvisí se vším a zamotává se stále víc a víc. A tady seriál trochu naráží na své limity. Atraktivní slovní přestřelky ze soudní síně jsou lákavé a zcela splňují rámec žánru, ale chvílemi zdlouhavé až nutné osvětlování detailů případu mohlo klidně odpadnout. V tom seriál rychle ztrácí tempo, které místy nevyrovnávají ani skvělé herecké výkony. Přesto jde o líbivou podívanou, která nejednoho fandu klasických kriminálek určitě nadchne. Včetně překvapivého finále. Kdo by to byl řekl, že?

Zkušení tvůrci i herci

Za seriálem stojí ostřílený seriálový mazák David E. Kelley. Pamatujete na oblíbenou Ally McBeal, Sedmilářky nebo z poslední doby Anatomii skandálu? Těmto jeho hitům se Advokát asi nevyrovná, ale uvidíme, jak se povedou další řady, které se zatím nechystají, ale podle spekulací se o nich přinejmenším uvažuje. Jestli lze seriálu Advokát něco přičíst k dobru, tak je to především skvělá kamera a nádherné lokace L.A. Už kvůli nim stojí za to se na něj podívat. Ovšem i herecké výkony dalších postav stojí za zmínku. Nejvíce mezi nimi vyniká Mickeyho druhá žena Lorna Crain v podání Becki Newton, která se po krachu jejich manželství stala jeho asistentkou a nejbližší spolupracovnicí. On je však stále zamilovaný do své první ženy Maggie McPherson (Neve Campbell), s kterou má dceru Hayley. Osobnější rovina příběhu mu dodává na autentičnosti, včetně démonů závislosti, které ho stále doprovázejí a s kterými mu pomáhá řidička jeho pojízdné kanceláře Letts (Jazz Raycole). Jak ale asi už tušíte, on to zvládne, včetně rozlousknutí i té poslední záhady, kdo za tím vším stojí.

Děj seriálu Advokát (The Lincoln Lawyer) vychází z druhé knihy série Mickey Haller, která vyšla pod názvem The Brass Verdict (Rozsudek ráže 9). Sympatický právník Mickey už ale ožil na filmovém plátně i dřív. V roce 2011 si ho ve filmu Obhájce zahrál Matthew McConaughey. Tak klidně porovnejte, kdo ho vystihl lépe.

Hodnocení redakce: 65 %Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související