Letní jóga: Hraní si v pozici strom / Vrkšásana

Hledejte balanc. Na louce i v životě.
foto: Katarína Mikulandová / Jóga Ateliér

Jóga venku má vždy jiný náboj. Tak vyrazte ven, zhluboka se nadýchněte a zkuste se pořádně protáhnout, zpevnit tělo a vyzkoušet si, jak je pružné a co všechno dokáže. Jogínka a víla Katarína Mikulandová vás bude vést a inspirovat. Tentokrát vám ukáže, jak si pohrát v pozici strom / Vrkšásana.

„Kataríno ty i ve chvíli, kdy přicházíme, stojíš na jedné noze,“ říkají mi klienti při vstupu do Jóga Ateliéru. Věřte, či ne, není to záměr, abych vás nalákala. Mně je prostě v pozici strom / Vrkšásana dobře.

Asi nějak podvědomě odlehčuju jednu nohu, možná uvolňuji kyčelní kloub, možná křížovou kost a možná tlakem chodila opřeného o stehno uvolňuji dráhu jater? Kdo ví, co je za tím…

Pravdou je, že v této pozici jsem často a úplně nevědomky. Při čištění zubů, mytí nádobí, poklidném pití kávy i bouřlivém rozhovoru. Od stání na jedné noze na veřejnosti mě odrazuje snad jen špinavé stehno od boty na kalhotách… Neboť, kdo by se kvůli uvolnění venku vyzouval, že?

Hraní si v pozici strom / Vrkšásana

Ještě, než začnete, věnujte chvilku uvolnění nohám. Od prstů, přes nárty a chodidla, kotníky a kolena…

Uvolnění kyčelního kloubu je nejméně důležité. Nezáleží na tom, jak vysoko nohu položíte. Pozice má být pohodlná, i kdybyste nechali chodidlo jen opřené o lýtko. I s palcem na zemi se to počítá.
Kyčelní kloub vytočte do strany jen tolik, aby se pánev nezkroutila.

Vyhrňte si tričko a zkontrolujte výšku pánve vlevo i vpravo. Měla by být hezky v rovině a v neutrálním postavení. Ne, aby vás napadlo špulit prdelky (maximálně tak na fotografa 😀). Kyčle a bedra by ale rády nebyly.

A teď balanc

Tak, a když máte nožku založenou, užijte si balanc. Tu chvíli. A třeba se otočte tváří ke slunci a na chvilku přivřete oči. Uvolněte dlaně, uvolněte ramena.

A jen klidně stůjte. I kdybyste se měli opírat o strom, o zeď, o někoho druhého. Krása nespočívá v dokonalosti. Krása je jen tam, kde ji chceme vidět.

Na Vánoce vždycky kupuji ten nejkřivější stromek ze všech, který nikdo nechce…
Když mi nechtěli prodat hrneček, protože měl vadu, uprosila jsem je…
Kapučíno, které cestou ke mně nejmilejší servírka v Tatrách trošku vylila a omlouvala se se slovy: „Promiňte udělám vám nové,“ neee já chci to “dokonalé” s pobrindaným talířkem.

Na fotkám mám nohy i dlaně od hlíny. Pozice nejsou dokonalé. Ale…

… přeběhla mi před nosem srnka a byl to absolutně magický okamžik.

Namaste

Katarína ❤🙏🧚‍♀️

Kdo je Katarína Mikulandová?

Slovenka, zdravotní sestra, máma dvou synů, která žije v Praze a jógu učí s lehkostí víl.


Letní jóga: Ta nejjemnější sekvence inspirovaná pozdravem slunci

foto: Katarína Mikulandová/Jóga Ateliér

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související