Halina Pawlowská: Žádný „ajťák“ mi nedokázal pomoci

Dozvíme se kdo je Ben? Rozhovor s autorkou...
foto: Albatrosmedia

Spisovatelka, publicistka a scénáristka Halina Pawlowská nedávno pokřtila svou novou knihu „Milý Bene“.

Vznik knihy ovšem provázela řada problémů. Během psaní Halina Pawlowská onemocněla covidem a navíc se jí odporoučel počítač, kde měla uloženou velkou část hotového textu. A tak jsme ji při příležitosti uvedení nové knihy na svět vyzpovídali.

Jak dlouho jste knížku Milý Bene psala?

Zhruba půl roku a bylo to náročné, protože jsem si víc jak třetinu knížky nechala zmizet v počítači. Žádný ajťák mi nedokázal pomoci. Říkali dokonce, že kdyby mi počítač shořel, dokázali by můj text najít, ale po mém zásahu nelze dělat nic. No… dělat se dalo jediné, musela jsem spoustu stran napsat znovu.

Knihu pokřtil (zprava) zpěvák Ben Cristovao a ředitel Albatrosmedia Václav Kadlec / foto: Kristýna Hadačová pro Albatrosmedia

Prozradíte, kdo je oním Benem?

Ben v mé knížce je velice milý muž, s kterým stojí za to nejen kamarádit. Je to muž se spoustou vzpomínek, ale i s touhou prožít ještě něco mimořádně krásného. Třeba s ženou, s kterou se znal, když mu bylo dvacet. 

Není pro vás čím dál více vyčerpávající psát každý rok novou knihu? Ptám se i proto, že kvůli pandemii musíme teď tolik času trávit doma..

Vůbec ne. Nepíšu knížky tak, že opisuji realitu. Raději sahám do zákoutí své mysli, vytahuji situace, které se odehrály třeba už dávno, nimrám se se svými pocity… A když je lockdown, tak si nevyčítám, že dřepím nad počítačem, když bych si mohla užívat někde na cestách anebo s kamarády po barech. I když… Samozřejmě, že každý zážitek vyvolává emoci a tu jako spisovatelka moc potřebuji. Těším se, až zas budeme svobodní a beze strachu. A budu víc myslet na dobrodružství a lásku než na zdraví a injekce. 


foto: Albatrosmedia

Inspirace tedy máte dost?

Inspirací může být všechno. Stačí pohled do zrcadla, stará fotka, vyslechnutý povzdych tchýně, radost v očích mé dcery, mudrlantství vnuka nebo můj přítel, když ho přemůže lenost. Anebo, když se na mne hezky podívá. Inspirací může být temná noc, opuštěná kamarádka, zasněžená chalupa v kopcích i můj syn, který neřekne ani slovo navíc. Inspirací může být seriál, ve kterém hraji, a kde se setkávám s kamarády, inspirací mi jsou naši dva psi, protože mě milují bez ohledu na to, jak vypadám, co říkám a že mám celou noc rozsvíceno.

Čím je tahle kniha jiná než ty ostatní?

Ještě nikdy jsem nenapsala knihu, která je vlastně celá dopisem. Z dopisů se dozvídáme, nejen, co se stalo “mé hrdince”, ale kdo je Ben, kde žije a pracuje. Co ho potkalo, co si myslel on a co bylo úplně jinak než si myslela “ona”.

V nakladatelství Motto vychází další titul spisovatelky, scénáristky a publicistky Haliny Pawlowské, kniha s názvem MILÝ BENE, (299 Kč).

Právě těmito slovy začínají všechny příběhy, pocity a vzpomínky, které si autorka vyměňuje s bratrem své první lásky. Z očí do očí by si toho určitě tolik neřekli, ale dopisy unesou intimní tajemství, trapasy, kritiku, a také v nich lze vyjádřit touhy a naděje, že i když člověk stárne, nic se neděje! Existuje totiž i láska na tisící pohled, protože se nedá omezovat ničím. Rozhodně ne kontinenty, vlastními i cizími dětmi, a už vůbec ne věkem!

Jakou literaturu ráda čtete vy?

Čtu hodně, čtu ráda a čtu skoro všechno. Mám ráda romány v ich formě. Oblíbené mám romantické, optimistické příběhy s akčními hrdinkami, miluju dramatické ságy, ráda se dozvídám o neznámých místech a vzrušují mne kuriozity z historie. Baví mne i autobiografie a detektivky. Nepotrpím si moc na sci-fi a literaturu faktu. A taky motivační knížky mě neberou. To si vždycky říkám: Copak lidi úplně zblbli, že se si musí číst o tom, jak dýchat, jak odpočívat, jak chodit, jak ležet, na co myslet a co si přát… Připadá mi to divně úchylné. Já nemám ráda poučky, rady a návody. Ty jsou pro zbabělce.

Co chystáte na příští rok?

Cestopisnou knihu. Už jsem poznala dost míst, která mne inspirovala natolik, abych k nim spřádala své příběhy.


Halina Pawlowská


Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU, má za sebou scénáře sedmi celovečerních filmů. Nejznámější z nich, Díky z každé nové ráno, byl nominovaný na Oscara. Nejlepším filmem roku 1990 se stala komedie Vrať se do hrobu. Snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci byl natočen podle jejího knižního debutu. Od té doby napsala přes třicet knih, které získaly řadu ocenění.

Halina Pawlowská je také známá televizní moderátorka, která oslovila diváky vlastními formáty jako V žitě, Zanzibar, Dokonalé štěstí a Banánové rybičky. Založila a řídila jako šéfredaktorka společenské časopisy – Story, Šťastný Jim či Glanc.

Napsala také čtyři divadelní hry, jeden muzikál a nyní spolupracuje s Českým rozhlasem Dvojkou, kde pravidelně představuje české autory a jejich tvorbu. Učí tvůrčí psaní a scenáristiku na vyšší odborné a vysoké škole Michael a spolupracuje s Českou televizí.

Má dvě děti, žije se svou rodinou a dvěma psy. Můžete ji také vidět na besedách, se kterými objíždí celou republiku a má tak úzký kontakt se svými čtenářkami. I to je jeden z důvodů, proč patří mezi nejčtenější české autorky současnosti.


Halina Pawlowská vydává novou knihu Zážitky z karantény

foto: Albatrosmedia

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související