Karlovarský festival začal. Těšte se na slavné tváře a skvělé filmy

foto: KVIFF

První den 56. ročníku KVIFF odstartoval už v 8:30 napínavým mexicko-americkým snímkem Bedna. Ten Karlovarský festival uvedl v rámci sekce Horizonty, do níž vybírá ty nejzvučnější tituly z mezinárodních filmových festivalů včetně Cannes či Benátek. Festival byl oficiálně zahájen v 16:00, kdy na červený koberec před hotelem Thermal přijel jako první Jiří Bartoška, prezident KVIFF a Jiřina Bohdalová.

Na následný zahajovací ceremoniál ve Velkém sále hotelu Thermal naváže promítání italské romantické tragikomedie Superhrdinové. První festivalový večer zahájí koncertem přímo u Vřídla Aneta Langerová a ve Smetanových sadech uvidíte od 20 hodin slovenskou zpěvačku Zeu.

Vrcholem dne bude SymfoMIG, unikátní koncert kapely MIG 21 s Orchestrem a Sborem Národního divadla pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Ten začne ve 22:45 před hotelem Thermal. Těšit se můžete na nejznámější hity kapely v novém aranžmá. A také na slavnostní ohňostroj, který po koncertu rozzáří karlovarské nebe.

Vzácný host

Karlovarský festival přivítá jako hosta amerického herce, scenáristu a režiséra Lieva Schreibera. Ten se na festival vrací po osmnácti letech a fanoušci ho uvidí 3. července. ​V roce 2004 zde společně s hercem Elijahem Woodem představili v Čechách natáčený snímek Naprosto osvětleno (Everything is Illuminated, 2005). Filmová adaptace knihy Jonathana Safrana Foera, která je příběhem mladého Američana, hledajícího své kořeny na Ukrajině, byla Schreiberovým režijním debutem. Film získal v roce 2005 cenu Laterna Magica a ocenění Biografilm Award na filmovém festivalu v Benátkách.

Téma Foerovy knihy bylo režisérovi blízké, protože i rodina jeho matky má předky v ukrajinské židovské komunitě. Liev Schreiber se ve filmové a televizní tvorbě pohybuje jako herec od poloviny 90. let. Jeho filmografie zahrnuje v desítkách rolí atraktivní hollywoodské tituly různých žánrů – například romantickou komedii Kate a Leopold (Kate & Leopold, 2001), akční snímek Nejhorší obavy (The Sum of All Fears, 2002), sci-fi X-Men Origins: Wolverine (2009), mysteriózní drama Manchurianský kandidát (The Manchurian Candidate, 2004), sportovní životopisy Tah pěšcem (Pawn Sacrifice, 2014) nebo Skutečný Rocky Balboa (2016), či loňský hit Netflixu K zemi hleď! (Don ́t Look Up, 2021).

Za hlavní roli v televizním seriálu Ray Donovan byl Liev Schreiber pětkrát nominován na Zlatý globus a třikrát na Primetime Emmy. Dlouholetá filmová série byla v letošním roce završena snímkem Ray Donovan: The Movie (2022), na kterém se podílel i jako spoluscenárista a výkonný producent.

zdroj: KVIFF

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související