„Největším trendem je přirozenost,“ říká vyhlášený kadeřník Jiří Hrabal

Jaké chyby děláme při péči o vlasy nejčastěji a co je hitem této sezóny? Dozvíte se!
Kadeřník Jiří Hrabal / foto: vlasyodhrabala.cz

Vlasy od Hrabala jsou pojem, za který si mnoho žen rádo připlatí. A rada zkušeného kadeřníka se hodí vždy.

Kadeřník Jiří Hrabal je na vzdory svému mládí pojem, česat se od něho nechávají mnohé známé tváře a dostat se k němu do salonu je výhra. V čem podle něho děláme při péči o vlasy největší chyby a jaké trendy by nás neměly minout?

Máte nějaký vzor – guru kadeřníka, kterým byste chtěl jednou být?
Jeden takový je, jmenuje se Romeu Felipe a je z Brazílie. Má skvělý salon, který se jmenuje ROM.Concept. Musím říct, že je úžasný! 

Co je pro kadeřníka nejdůležitější?
Nezbláznit se z toho! Na začátku bych nevěřil, že tohle bude důležité, ale opravdu je. A pak určitě neustálé vzdělávání se. Já se nejvíc naučil od své mistrové, dodnes mi v hlavě zní některé její věty, na co si dávat pozor. Ale člověk musí jít dál, sledovat nejnovějších trendy a techniky. A umět je klientům vysvětlit. Neustrnout v zaběhnuté praxi. A také být dobrým psychologem a naslouchat svým zákaznicím.

Kadeřník musí být profík…

Máte raději zákaznice, které přijdou s jasnou představou nebo ty, které vám plně důvěřují a vše nechávají na vás? 
Nemám problém ani s jednou verzí, samozřejmě i klientka, která má jasnou představu, si často nechá ve výsledků poradit. Pokud ale přijde žena, která neví, co chce, či rozhodně ví, co nechce, musím si s ním nejdříve trochu popovídat a doplňujícími otázkami a mými návrhy se nakonec dobereme uspokojivého výsledku. Dobrý kadeřník tohle musí zvládnout.

Říká se, že muži jsou k přístupu k zákaznicím lepší než ženy kadeřnice. Mají údajně lepší představivost, a hlavně nežárlí na dobrý výsledek. Souhlasíte s tím?
Popravdě tohle slyším poprvé, ale pravda je, že žena si často nechá poradit od kadeřníka více, protože právě chlapovi se chce líbit. Možná proto bere názor muže vážněji, ale já za sebe musím říci, že ženy kadeřnice vnímám úplně stejně jako muže. Rozhodující je profesionalita a zkušenosti.

Na péči nešetřete

Jaké největší chyby děláme při domácí péči? Hodně žen si stěžuje, že jejich vlasy nejsou dostatečně lesklé a hladké. Co s tím? 
Ano, to to je pravda, na to si opravdu klientky stěžují velmi často. Obvyklou příčinou je používání nevhodných produktů, většinou těch laciných z drogérie. Ty na vlasech postupně ulpívají, a ty pak působí matně v délkách, mohou být polámané a na koncích vlasu mohou být takové drobounké bílé kuličky. To je navrstvený silikon, který vlasy dokáže pod tou tíhou i zlomit.

Takže na vlasové kosmetice předpokládám nemáme šetřit…
Mnoho žen to nerado slyší, ale je to tak. Pokud se chcete těmto problémům vyhnout, je důležité používat správnou, vhodně zvolenou kosmetiku. Každý kadeřník či kadeřnice vám rádi poradí, co je právě pro vás nejlepší. Někdy to ale může být i otázka vyhlazení. A tady to chce dobrý kartáč do ruky při foukání a uhladit vlasy mechanicky. Pak se vlasy i krásně lesknou.

Jaký stylingový produkt je za vás nezbytný? Highlight, který by měla mít doma každá žena?
Za mě rozhodně pečující krémy před foukáním. Nejenže vlasy ošetří a vyhladí, ale také je chrání před horkým vzduchem.

A na jakou značku kosmetiku nedáte dopustit vy?
Vystřídal jsem mnoho známých značek, jako je Wella, L’Oréal, Paul Mitchel, Kevin Murphy a další. Člověk by neměl zůstat u jedné, aby uměl pokrýt různé potřeby klientek, a to co nejlépe. Každá značka má své klady i zápory. Já nedám určitě dopustit na italskou vlasovou kosmetiku MEDAVITA a COTRIL. Tyto značky mi nabízejí přesně to, co potřebuji. Mám i jako školitel možnost, mluvit do výroby, což je od těchto firem neuvěřitelně skvělý přístup. 

Trendy je přirozenost

Co je podle vás trend, který tu bude ještě dalších několik let?
Přirozenost a zdravé vlasy, ať jsou jakkoli barevné. Zákaznice právě tohle nejvíce poptávají. Hlavně chtějí přirozené stínovaní a intenzitu odstínu. In je i metoda balayage a naopak naprostý out je bílý melír s černým podbarvením. 

Když mluvíme o přirozenosti je některá procedura, kterou byste doporučil? Například zažehlování keratinu? Regenerace?
Osobně takové procedury jako keratin nedělám, ale co se týče regenerace tak tam je potřeba začít se správným zvolením produktu. Ten si pak klientka musí odnést domů, pokud chce opravdu vyřešit nějaký konkrétní problém, protože jedna regenerační procedura v salonu nikoho nespasí. Ovšem obecně jsou regenerace teď žádanější, za což jsem rád.

Stalo se vám někdy, že jste zákaznici dojal k slzám, ať už pozitivně či negativně?
K slzám vyloženě ne, ale některé zákaznice dávají velmi najevo svoji spokojenost, a to je příjemné vidět i slyšet. Samozřejmě občas dojde i na nepříjemné situace. Jedna klientka se například jednou špatně vyjádřila a já jí ji na hlavě udělal odstín, který nechtěla. Nakonec, ale vše dobře dopadlo.

A co říkáte na stále rozšířenější trend přirozených šedin? Rozmlouváte ho svým zákaznicím?
Takové klientky nemám, ale kdyby, budu jejich fanda. Pěkný odstín šedin se dá vyřešit silver šamponem nebo občasným přelivem a mnohým ženám vysloveně sluší.

Co byste řekl o vkusu českých zákazníků? Mění se?
100 lidí, 100 chutí. Zákazníci, kteří chodí ke mně, mají samozřejmě úžasný vkus. Ale ne, dělám si srandu. Každopádně nejsem vůbec zaskočen tím, že ke mně chodí klientky s obrázky a chtějí vlasy jako má J.Lo nebo Kardashian a další známé osobnosti. Vkus Češek se v mnohém lepší, což je skvělé. Děkuju za to hlavně sociálním sítím. 

Která známá osobnost podle vás má nejlepší vkus a je právě tou ideální ikonou pro klientky?
Rozhodně Jennifer Lopez. Ta si umí dobře zvolit i paruku s dobrou délkou i barvou, zůstává v tom, co jí sluší. U nás jsou za vlasové ikony určitě Dara Rolins, Simona Krainová nebo Tereza Kostková. 

Za vypadáváním vlasů bývá i stres

Mnoho lidí, především muže, trápí vypadávání vlasů. Je nastřelení ideální variantou, jak to řešit?
Jestli je to ideální, to je otázka, každopádně je to asi nejefektivnější. Vlasy však nemusí chytnout a problém pak přetrvává. Ale v této době ještě stále nemáme žádnou zázračnou pilulku, která změní naši DNA a umožní růst vlasů či čehokoli jiného. 

Může za tím být i stres?
Ze zkušeností vím, že stres umí napáchat velké škody a ty mohou být i nevratné. Padání vlasů u mužů je vlastně normální, může za to testosteron. S tímto bohužel nic nenaděláme. 

Je nějaká rada, jak zastavit vypadávání vlasů?
Nejdůležitější je, znát příčinu. Na trhu jsou různé produkty, které padaní zastaví či zpomalí, ale většinou jen po podobu užívání těchto produktů. Když je přestanete používat, efekt zmizí. 

Sledujete poslední trendy, které budou vévodit letošnímu roku?
Jednoznačným trendem tohoto roku jsou husté prostříhané ofiny, které se foukají od obličeje, nebo výrazně zesvětlené kontury.

Vaše přání a vize do příštího roku?
Osobně bych si přání naučil se více odpočívat a uměl si trochu užít život. Pracovně se chci zase posunout o něco dál a být lepším a profesionálnějším kadeřníkem.


foto: Jiří Hrabal

Jiří Hrabal

Narodil se v Přerově, vystudoval tamní střední odborné učiliště v oboru kadeřník. Po škole odešel do Prahy, kde pracoval v několika různých kadeřnictvích. Nyní má vlastní salon v centru, fotí vlasové kolekce, pracuje jako školitel pro značku profesionální vlasové kosmetiky a spolupracuje s fotografy a módními časopisy. Každý rok se účastní školení s italskými kadeřníky, tento rok absolvoval několikadenní školení v Miláně.

Mezi jeho věrné zákaznice patří např. zpěvačka a herečka Bára Poláková, herečka Vica Kerekeš, zpěvačka Diana Kalashova či výživová poradkyně Kateřina Prokšová.


Sexy střižené mikádo, ideální k rolákům a vysokým límcům

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související