Jedenáctiletá klavíristka si zahraje v Carnegie Hall

Talentové Noře se splní sen všech hudebníků
Nora Lubbadová
foto: Instagram Nora Lubbadová

Snem každého umělce je alespoň jednou v životě vystoupit ve slavné newyorské koncertní síni. Mladé Noře Lubbadové se tento sen splní dřív, než na něj vůbec stihla pomyslet.

Jedenáctiletá dívka stane nejmladší Češkou, která zahraje, jakmile to pandemická situace dovolí, v Carnegie Hall. Talentovaná Nora Lubbadová začala hrát na klavír už ve čtyřech letech. A zdá se, že bude jejím osudem.

V oblibě má především Beethovena a Chopina, které hraje téměř každý den. Jejím snem je stát se uznávanou klavíristkou, kterou bude znát celý svět. Mimo úspěch, který ji čeká v Carnegie Hall, si už zahrála Moskevskou filharmonií a zvítězila v soutěži Zlatý oříšek pro talentované malé hudebníky.

Rodiče mladičké klavíristky mají to štěstí, že dívenku nemusí do hraní nutit. Ba naopak. Hrát na klavír pro ni prý znamená stejnou potřebu jako jíst a dýchat. Problém s hraním nemá Nora ani na cestách. Rodiče ji pořídili rolovací silikonové klávesy, na kterých může trénovat i hmaty bez zvuku.

Nora Lubbadová
foto: Instagram Nora Lubbadová

Carnegie Hall je oázou hudby

Slavná hudební síň je především chrámem vážné hudby, šanci tu vystoupit však mají i interpreti lehčích žánrů, jako je rock, pop či muzikál. Poprvé se otevřela 5. května 1891, a to pod názvem Music Hall. Po dvou letech byla přejmenována na Carnegie Hall podle mecenáše Andrewa Carnegieho (1835-1919). Jde o jednu z posledních velkých staveb, které se v New Yorku postavila bez ocelové konstrukce. V renesančním stylu ji z cihel a pískovce navrhl americký architekt William Tuthill. Budova je unikátní především svou vyhlášenou akustikou.

foto: Instagram Carnegie Hall

Každý, kdo něco znamená

Cestu sem, na hudební vrchol, si od té doby vydobyla samá zvučná jména. V roce 1893 zde měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Na pódiu se objevily i takové hvězdy jako Sergej Rachmaninov, Vladimir Horowitz, Arthur Rubinstein, Enrico Caruso, Leonard Bernstein či Plácido Domingo. Vystoupili zde také Billie Holidayová, Duke Ellington, Ella Fitzgeraldová, Frank Sinatra, Liza Minnelliová, Beatles či Rolling Stones. Z Čechů tady vystoupili například Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Ivan Moravec, Kühnův dětský sbor, Iva Bittová či Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související