Putování po filmových lokacích: okolí Benešova

V jakém filmu či seriálu jste spatřili tento okres?
foto: Benešov

Krajinu jihovýchodně od Prahy si filmaři vybrali hned do několika filmů. Známých i těch, které teprve uvidíme.

Muž v povětří, Právě začínáme, Smrt stopařek. To je jen malý výčet filmů, které se kolem Benešova realizovaly. Tím posledním je příběh z roku 1913 o tragické smrti legendárního lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty, který nese název Poslední závod. Premiéra filmu, kde hlavní roli ztvárnil herec Kryštof Hádek, je naplánovaná na únor 2022.

Pokud situace dovolí, a vy se do Benešova budete chtít vydat, určitě navštivte Muzeum umění a designu či pobočku Muzea Podblanicka. Najdete jej v secesním domě č. p. 74., který byl postaven v letech 1904–1905 podle projektu Marcela Dusila Okresní hospodářskou záložnou. V roce 1992 tu byla veřejnosti zpřístupněna expozice věnovaná dějinám města a okolí, uměleckým památkám regionu a výtvarníkům, kteří zde působili.

V Benešově funguje i městské divadlo nebo kulturní dům Karlov. V letech 2011 a 2012 se zde pořádal hudební festival Sázavafest. Kdo si rád zajde do kina, neměl by vynechat právě to místní. Jeho návštěvou se vrátíte do minulosti.

Jak šel čas …

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První písemná zmínka o Benešově pochází z roku 1219 a první osídlení bylo v místě, kterému se dnes říká Na Karlově. Tehdy zde vznikl panský dvorec, kostel a osada. Časem se centrum města přesunulo na dnešní Masarykovo náměstí.

Náměstí v Benešově / foto: Benešov

Byl zde založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy přestěhoval na Konopiště. V 15. století zasáhly Benešov husitské války. Jan Žižka z Trocnova vypálil klášter, když tudy táhl roku 1420 na Prahu. Husité ale naštěstí klášter nezničili úplně. A v době vlády Jiříka z Poděbrad, se v právě ve zdejším klášteře konal sněm, na kterém vystoupil sám král.

Pivovar Ferdinand / foto: Benešov

Chráněnou kulturní památkou z počátku 20. století je pivovar Ferdinand, který roku 1897 založil arcivévoda František Ferdinand d’Este. Dědic trůnu habsburské monarchie, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou k propuknutí první světové války. S následníkem trůnu je spjat také nedaleký zámek Konopiště, který byl jeho hlavním sídlem.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související