Putování po filmových lokacích: okolí Benešova

V jakém filmu či seriálu jste spatřili tento okres?
foto: Benešov

Krajinu jihovýchodně od Prahy si filmaři vybrali hned do několika filmů. Známých i těch, které teprve uvidíme.

Muž v povětří, Právě začínáme, Smrt stopařek. To je jen malý výčet filmů, které se kolem Benešova realizovaly. Tím posledním je příběh z roku 1913 o tragické smrti legendárního lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty, který nese název Poslední závod. Premiéra filmu, kde hlavní roli ztvárnil herec Kryštof Hádek, je naplánovaná na únor 2022.

Pokud situace dovolí, a vy se do Benešova budete chtít vydat, určitě navštivte Muzeum umění a designu či pobočku Muzea Podblanicka. Najdete jej v secesním domě č. p. 74., který byl postaven v letech 1904–1905 podle projektu Marcela Dusila Okresní hospodářskou záložnou. V roce 1992 tu byla veřejnosti zpřístupněna expozice věnovaná dějinám města a okolí, uměleckým památkám regionu a výtvarníkům, kteří zde působili.

V Benešově funguje i městské divadlo nebo kulturní dům Karlov. V letech 2011 a 2012 se zde pořádal hudební festival Sázavafest. Kdo si rád zajde do kina, neměl by vynechat právě to místní. Jeho návštěvou se vrátíte do minulosti.

Jak šel čas …

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První písemná zmínka o Benešově pochází z roku 1219 a první osídlení bylo v místě, kterému se dnes říká Na Karlově. Tehdy zde vznikl panský dvorec, kostel a osada. Časem se centrum města přesunulo na dnešní Masarykovo náměstí.

Náměstí v Benešově / foto: Benešov

Byl zde založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy přestěhoval na Konopiště. V 15. století zasáhly Benešov husitské války. Jan Žižka z Trocnova vypálil klášter, když tudy táhl roku 1420 na Prahu. Husité ale naštěstí klášter nezničili úplně. A v době vlády Jiříka z Poděbrad, se v právě ve zdejším klášteře konal sněm, na kterém vystoupil sám král.

Pivovar Ferdinand / foto: Benešov

Chráněnou kulturní památkou z počátku 20. století je pivovar Ferdinand, který roku 1897 založil arcivévoda František Ferdinand d’Este. Dědic trůnu habsburské monarchie, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou k propuknutí první světové války. S následníkem trůnu je spjat také nedaleký zámek Konopiště, který byl jeho hlavním sídlem.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související