Kniha o Zelenském se nevyhýbá kontroverzním tématům a jde na dřeň

foto: Albatros Media

Volodymyr Zelenskyj v populárním seriálu kdysi ztvárnil roli učitele dějepisu, který se shodou okolností stane prezidentem Ukrajiny. Ironie osudu tomu chtěla, že se jím později v reálném životě skutečně stal. Jeho příběh tak působí jak z amerického filmu, ovšem nová kniha ukrajinského novináře Sergeje Rudenka ho ukazuje v trochu jiném světle – objektivně a bez přehnaných emocí.

Z komediálního herce, který se proslavil seriálem „Služebník lidu“, je dnes nejznámějším politikem světa. Volodymyr Zelenskyj se tak zapsal do seznamu osobností, které si lid nevybírá jako své hlavy státu jen podle jejich politických zkušeností. Vyšlo o něm už mnoho knih, které jeho životní příběh líčí jako americký sen. Kniha ukrajinského novináře se od nich ale v mnohém liší.

zdroj: Albatros Media (7), Olena Cherninka (7)

Žádné chvalozpěvy, jen realita předválečné doby

Sergej Rudenko o Zelenském začal psát jinak. Neutrálně a daleko dříve, než vypukla válka. „Na knize jsem pracoval už v roce 2019 a dokončil jsem ji v roce 2020, takže vyšla rok před válkou. Podle některých je v ní málo o jeho dětství nebo škole. Ale já nechtěl psát životopis, spíš politický portrét člověka, kterého osud přivedl do ukrajinské politiky bez jakýchkoli zkušeností.“ Novinář tak ukazuje ukrajinského prezidenta i v jiných podobách, než jen jako hrdinu státu.

Především chci říct, že jsem Zelenského před volbami i po nich mnohokrát kritizoval. Poprvé jsem ho začal vnímat v roce 1996 jako herce a uměleckého ředitele studia Kvartal 95,“ přiznává Rudenko. Nabízí tak čtenářům historické a politické kontexty, kde popisuje částečně Zelenského mládí, dospívání, ale především jeho působení v showbyznysu či seznámení se studentkou architektury a budoucí první dámou Olenou.

Olena, žena Ukrajiny

Částečně kniha působí i jako filmový scénář, což vcelku není na škodu. Zajímavou částí je právě i setkání s budoucí dámou Ukrajiny, která studovala ve stejném ročníku v Kryvorižské 95. škole. K jejich seznámení ovšem došlo až po škole. On studoval práva, ona architekturu. Poprvé se potkali, když ji šel vrátit videokazetu, kterou si půjčil jeho kamarád, herec Kvartalu 95 Oleksandr Pikalov. Ten tvrdí, že si ji tenkrát půjčil záměrně, aby je seznámil. „Bydleli jsme v jedné čtvrti. Dali jsme se do řeči a tak se seznámili, začali se scházet a pak spolu chodit. Nejdřív jsem na žádný vztah neměla pomyšlení, ale on dosáhl svého,“ vzpomíná Olena.

Nakonec ani jeden nešel cestou, kterou vystudovali. Spojoval je zájem o Klub vtipných a pohotových, na jehož základě vzniklo studio Kvartal 95. On se stal uměleckým vedoucím a ona spoluautorkou scénářů k Večernímu kvartálu a Dámskému kvartálu. V roce 2005 se jim narodila dcera Oleksandra, za osm let pak syn Kyryl. Dcera následovala kroky svého otce a objevila se v pořadu Rozesměj komika. V roce 2016 vyhrála v jeho soutěži padesát tisíc hřiven. Ty pak věnovala na dobročinné účely. „Olena s Oleksandrou mi říkaly, že by chtěly zkusit štěstí v soutěži, ale já jsem byl rozhodně proti. Na natáčení následujícího dílu nepřišly, takže mě ukolébaly a já polevil v ostražitosti. Pak už jsem je nečekal,“ přiznal Volodymyr Zelenskyj v jednom z rozhovorů.

On jí zase zatajil, že 31. prosince 2018 oznámí veřejně svou prezidentskou kandidaturu. To se dozvěděla až ze sociálních sítí. „Byli jsme zrovna lyžovat ve Francii, v klidu jsme přivítali Nový rok, dali si šampaňské a šli spát. Ráno vidím na sociálních sítích tu smršť. Byla jsem v šoku a zeptala se: ,Tos mi to nemohl říct, abych se psychicky připravila?’ A on odpověděl: ,Já jsem ti to neříkal? Tak to jsem asi zapomněl,“ popisovala Olena v jednom z rozhovorů pro BBC Ukrajina.

Přerod herce k politikovi

Kniha Volodymyr Zelenskyj Muž, který píše dějiny, má tendenci odhalit hrdinu posledních měsíců se vším všudy. Popsat, jak se proměnil z komika na politika, z politika na prezidenta a nakonec na lídra země. Nejedná se o klasický životopis. „Jde o práci žurnalisty, který vypráví příběhy lidí kolem Zelenského. Lidí, kteří ho provázeli v daných úsecích jeho života,“ popisuje autor, který v mnoha úsecích představuje Zelenského život a politický vzestup bez příkras a přehnaných emocí.

Vyhýbá se patosům prezidentských pompézních prohlášení, ale naopak se zaměřuje na fakta. Z knihy číší, že sám Sergej Rudenka Zelenského vnímá s určitým odstupem a nadhledem. Nepopisuje ho jako hrdinu, ale spíše jako člověka s chybami. Snaží se vyhledat na prezidentovi i negativní vlastnosti, nepopisuje ho jen v růžových barvách, jak tomu bývá v jiných knihách. Sám autor si dokonce nedovedl představit, že kniha nakonec vyjde v 26 zemích světa.

Hodnocení: 85 %


Sergej Rudenko se narodil v Sumské oblasti. Působí jako ukrajinský novinář. Pracoval v německé veřejnoprávní stanici Deutsche Welle nebo ukrajinském Rádiu Svoboda. Je autorem několika knih zaměřených na ukrajinské politiky, jako je Viktor Juščenko, Julije Tymošenko nebo Viktor Janukovyč. Poslední kniha, kterou naspal se jmenuje Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny. Vyšla v Česku na konci července 2022 v nakladatelství Kniha Zlín. Přeložil ji Petr Ch. Kalina.


zdroj: Albatros Media

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související