Film s Medveckou získal v Benátkách cenu za Nejlepší režii

foto: Bontonfilm

Letošní festival v Benátkách je u konce. Zlatého lva získal americký dokument o opioidové aféře. Cenu dostal i film Běžná selhání s Taťanou Medveckou, Beátou Kaňokovou a Vicou Kerekešovou.

Festival v Benátkách přinesl vítězství režisérce Cristin Grosan. Získala s filmem Běžná selhání cenu za Nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”. Film soutěžil v sekci Orrizzonti, Orrizzonti Extra, Giornate degli Autori a Settimana della Critica. 

Přírodní úkaz

Film měl na festivalu svou světovou premiéru v pondělí 5. září. Osobně ho uvedla režisérka i herečky Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková nebo Vica Kerekeš. Běžná selhání vypráví o třech ženách, které čelí osobní krizi. A to ve chvíli, kdy svět zasáhne tajemný přírodní úkaz doprovázený výbuchy. „Hrdinky vzdorující běžným selháním na nás silně zapůsobily. Feministická dystopie Cristiny Groșan je varováním o světě, který se záhadně hroutí. Zároveň nás však vyzývá, abychom se apokalyptické závrati nevzdávali a čelili jí lidskou sounáležitostí,“ zdůvodnila výběr filmu umělecká ředitelka festivalu Gaia Furrer. Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne. Jejich osobní krize se odehrává právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groșan natočila film podle scénáře spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové. Hlavní role ztvárňují Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, teenagerka Nora Klimešová, dále hrají Vica Kerekes, Jana Stryková či Rostislav Novák ml.

„Náš tým na filmu pracoval od roku 2018, kdy byl svět úplně jinde. Jsem nadšená, že po té spoustě úsilí film představíme světu právě v Benátkách a jsem hrdá, že můžu reprezentovat Českou republiku, Maďarsko, Itálii a Slovensko – čtyři země, které vznik našeho filmu podpořily“ svěřila se režisérka. 

Běžná selhání se natáčela vloni v Česku s mezinárodním štábem. „Pro mě je úžasné, jak Cristina pracuje s pohledem na Prahu a její architekturu jinak, než jsme zvyklí. Myslím, že Běžná selhání by mohl být nejen český, ale i evropský film,“ říká jedna z představitelek hlavních rolí Taťjana Medvecká. „Na scénáři mě zaujala jeho podprahová znepokojivost, pocit, že se něco děje. Klára ho psala už před lety, ale dnes je jeho znepokojivost ještě umocněná dobou covidu nebo hrozící ekologickou katastrofou, která visí ve vzduchu,“ říká k filmu Taťjana Medvecká. Do českých kin vstoupí film 13. října.

Festival v Benátkách přinesl vítězství dokumentu

Hlavní cenu Zlatého lva si z letošního festivalu v Benátkách odvezl dokumentární film americké režisérky Laury Poitrasové All the Beauty and the Bloodshed (Všechna ta krása a zabíjení), který pojednává o opioidové aféře v USA. Porota v letošním ročníku vybírala z 23 filmů v hlavní soutěži. V celé 79 let dlouhé historii festivalu je to teprve podruhé, co hlavní cenu získal dokument. Festival v Benátkách patří mezi nejvýznamnější filmové přehlídky, byl založen již v roce 1932, jde o nejstarší filmový festival na světě a letos proběhne jeho 79. ročník. Český film se v sekci Giornate degli Autori představí poprvé od roku 2008, kdy zde byl uveden Venkovský učitel Bohdana Slámy. 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související