Upéct dobré tenoučké palačinky neboli francouzské crepes, se zdá jako ta nejjednodušší věc na světě. Ale není. Aby se netrhaly a chutnaly božsky, musíte při jejich přípravě postupovat správně. A nezapomenout na jednu důležitou věc.
Ten vtip, jak upéct ty nejlepší palačinky, je ve výběru mouky, jejím prosátí a také – a to je ze všeho nejdůležitější – v zhruba 30 minuté pauze, po kterou necháte těsto odpočívat. Pokud to neuděláte, těsto nikdy nebude tak hladké, kompaktní a tenké palačinky se vám budou trhat. Dalším nezbytným krokem k těm nejlepším crepes na světě je přidání másla do těsta těsně před pečením.
Na ty nejlepší palačinky na světě potřebujete:
140 g hladké mouky, 2 celá vejce, 200 g plnotučného mléka, 25 g rozpuštěného másla
Postup: Vejce důkladně rozmíchejte v mléce a pak přisypávejte přes síto mouku. Postupujte pomalu, aby se stačila hezky zamíchávat. Když je těsto hladké, odložte ho stranou a nechte půlhodiny odpočívat. Pak do něj zlehka vmíchejte rozpuštěné zchladlé máslo a můžete hned smažit. Středně rozpálenou pánev pomažte máslem, vlijte přiměřené množství těsta, těsto rozlijte po celé ploše. Když se palačinka začne odlupovat, obraťte, nejlépe nahozením a upečte z druhé strany. Palačinky by měly být tenké a péct se jen krátce, aby zůstaly křehké a vláčné.
Podávat je můžete klasicky s marmeládou, čokoládou, ovocem nebo zmrzlinou. Jedna z nejsofistikovanějších francouzských kombinací je ale pouze s cukrem a pokapané citronovou či případně pomerančovou šťávou.
Jak poznat dobrou mouku?
Na to jsme se zeptali Ing. Blanky Klitschové, manažerky kvality mlýnů pro GoodMillis Česko.
Jak mouku správně vybírat?
Pokud je mouka vyrobená z kvalitního obilí, hned tak se nezkazí. Tu skutečnou kvalitu tudíž poznáte až poté, co mouku spotřebujete. Vyplatí se proto kupovat osvědčené značky u prověřených obchodníků. Orientačně může působit i cena. Neznamená to, že levnější značky musejí být nutně méně kvalitní, na dru-
hou stranu, pokud se kvalitě skutečně věnujete (mám na mysli výběr obilí, množství provedených rozborů a počet kontrol během procesu), do ceny se tyto náklady zákonitě promítnout musejí.
Na co si dát pozor při skladování mouky?
Mouka je trvanlivá a na podmínky nenáročná potravina, skladovat se musí především v suchém a čistém prostředí a nedoporučuje se přímé sluneční záření. Vhodné nejsou ani dramatické teplotní výkyvy.
Jak je to s datem spotřeby a minimální trvanlivosti? Lze používat i mouky po vypršení exspirace?
Mezi označením „datum spotřeby“ a „datum minimální trvanlivosti“ je rozdíl právě v tom, zda po jeho uplynutí můžete produkt ještě konzumovat. Mouka je podle zákona značena datem minimální trvanlivosti. Znamená to, že po uplynutí tohoto data (byla-li mouka správně skladovaná a nejeví známky znehodnocení) ji můžete dále bezpečně používat.
Zdroj: www.bbcgoodfood.com