Z cyklu zapomenuté recepty: Jak se pekly vopelky?

foto: Unsplash

Bramborové placky jsou oblíbené nejen v Čechách, ale i na Moravě, Slovensku či v Polsku. Všude jim říkají jinak – lokše, přesňáky nebo třeba patenty. Ovšem vopelky, které byly oblíbené především v jižních Čechách jsou spíše něco mezi palačinkami a bramborovými plackami. A pokud je neznáte, je čas to napravit.

Bramborové placky mají mnoho podob, většinou se pečou na sucho a až pak mastí či dochucují. Jedí se obvykle naslano i nasladko. Vopelky se podávaly nejčastěji se švestkovými či hruškovými povidly, posypané cukrem a skořicí nebo také s mákem. Jedly se stejně jako lokše k pečené drůbeži nebo se škvarkami a zelím. Nejčastěji se pekly na sucho na tále, předem se vyválela tenká placka a pak se menším talířkem nebo třeba podle pokličky vykrajovala větší kolečka. Aby zůstaly vopelky hezky vláčné, nesmíte přidat příliš mouky. Raději jí dejte o třetinu méně než je v receptu a pak postupně přidávejte až se těsto spojí a přestává lepit.

Jak se pečou vopenky?

Recept je snadný, na zhruba 1 kg brambor přijde přibližně 240 g polohrubé mouky, 25 g krupice, 1 vejce a sůl. Vychladlé uvařené brambory oloupejte a nastrouhejte najemno. Přisypte mouku, krupici, přidejte vajíčko a špetku soli. Z ingrediencí vypracujte vláčné kompaktní těsto, v tom se liší od klasických palačinek, i když tak trochu vypadají. Těsto nikdy nenechávejte stát, zřídlo by, musí se hned zpracovat. Pokud se vám větší tenké placky začnou trhat, klidně vykrajujte menší. Placky jsou hotové ve chvíli, kdy se zatáhnou a začnou se na nich vytvářet malé hnědavé puchýřky.



Proč jíst brambory častěji?

Jsou pro nás mnohem víc než jen obyčejnou potravinou. Máme s nimi spojené zážitky z dětství – babiččiny bramborové placky s povidly, první hranolky z mekáče a co teprve na táboře brambory pečené v popelu… Už po staletí tradiční česká plodina, je neuvěřitelně univerzální a nedílnou součástí našeho jídelníčku. Navíc jsou brambory i zdraví prospěšné, a to díky obsaženým minerálním látkám a vitamínům. Obsahují – draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, železo, měď, fluor, sodík, chrom a další. Z vitamínů v bramborách najdeme B1B2 a především vitamín C. Jeho obsah ale kolísá v závislosti na době a způsobu uskladnění brambor a pohybuje se v rozmezí 10–25 mg/g. Zároveň jsou brambory doporučovány i jako dietní strava, protože obsahují mnohem méně sušiny než obiloviny a tudíž i menší množství využitelné energie.


zdroj: www.health.com, www.thespruceeats.com
ceskebrambory.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související