Putování po filmových lokacích: Bubovický potok a Jirotkův Saturnin

foto: Česká televize

Tušíte, kde se natáčel oblíbený Saturnin? Filmaři si vybrali nejen Prahu, ale i půvabné lokace Českého krasu.

V roce 2009 Česká televize vyhlásila celonárodní anketu o nejoblíbenější knihu všech dob „Kniha mého srdce“. S velkým náskokem tehdy zvítězil oblíbený humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin. V roce 2018 své prvenství obhájil cenou Magnesia Litera pro knihu století. Proto není divu, že Saturnin zlákal i filmaře, kteří příběh zasadili nejen do krásné Prahy, ale i do půvabných lokací Českého krasu.

Atmosféra první republiky, suchý, sarkastický anglický humor a neotřelý příběh. To vše provází vyprávění novináře a spisovatele Zdeňka Jirotky o sluhovi jménem Saturnin, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, velmi svébytného sluhu. A rázem se v jeho dosud poklidném životě stane řada překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly jen těžko zvládnout. I když je fakt, že bez něj by pravděpodobně nikdy nenastaly….

Legenda, která rozesměje generace

Příběh o Saturninovi, který v anketě zvítězil i nad Babičkou od Boženy Němcové či Malým princem z pera Antoine de Saint-Exupéry, je v Čechách pojmem již několik generací (1. vydání v roce 1942). Čtenáři tento milý příběh milují, a tak není divu, že došlo i na filmové zpracování. Režie a scénáře se v roce 1994 ujal Jiří Věrčák, který souběžně s filmem natočil pro Českou televizi i čtyřdílný seriál.

Skvělé obsazení i lokace

Kouzelných lokací bylo pro tento film zvoleno hned několik. Mezi ty nejpůvabnějšími patří například Dětský ostrov v Praze, místo, kde kotvil hausbót Jiřího Oulického (Ondřej Havelka). Vila dědečka (Lubomír Lipský), kam zavítala i teta Kateřina (Jana Synková) se svým synem Miloušem (Petr Vacek) se nacházela v Hýskově. Také se natáčelo ve Valdštejnských zahradách a nesmíme opomenout i na nádherný Bubovický potok s vodopádem v okresu Beroun.

foto: Regiontourist

Toulání Bubovickým potokem

Pokud hledáte tip, kam se vydat na výlet, tak právě okolí Bubovického potoka, který se nazývá též Břesnice, Březnice nebo Srbský potok je pro víkendový výšlap jako stvořené. Jde o vodní tok v Českém krasu, který však, v období sucha pravidelně v úseku mezi vodopády a Kubrychtovou boudou, vysychá. Většina délky toku ve střední části spadá do národní přírodní rezervace Karlštejn.

Vodopády na Bubovickém potoku jsou ve svém okolí jedinečným geologickým jevem. Sejít k nim lze z nedaleké silnice po cestě vedoucí přes několik dřevěných lávek, které spojují oba břehy potoka. Právě jedna z těchto lávek ve filmu byla proudem vody stržena a zapříčinila uvěznění hostů v dědečkově vile.

foto: Český kras

Přes Bubovické vodopády vede červená turistická značka. Od Kubrychtovy boudy do Srbska vede údolím potoka žlutě značená trasa 6043. Souběžně s nimi je vedena i naučná stezka SPR Karlštejn. A pokud vám zbyde čas, doporučuji navštívit i nedaleký Tetín, odkud je krásný výhled na údolí Berounky.


Putování po filmových lokacích: Zámek Březnice a Princezna ze mlejna

foto: Březnice

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související