Vaši kamarádi se rozvádějí. Jak se zachovat a co rozhodně neříkat?

foto: Unsplash

Znáte se léta, hlídáte si navzájem děti, jezdíte spolu na dovolenou. A najednou blesk z čistého nebe, vaši nejlepší kamarádi jdou od sebe. Jak se k tomu postavit a je vůbec dobré zůstat s nimi dál v kontaktu?

Vzhledem k tomu, že se u nás rozvádí prakticky každé druhé manželství, je dost pravděpodobné, že tenhle problém dříve či později potká i vás. A že se vás fakt, že se kamarádi rozcházejí nějak dotkne, na to si klidně vsaďte. Nebo už se tak stalo?  Není divu, psychologové tuhle situaci na stupnici psychické zátěže od jedné do deseti umísťují mezi 4 až 5, takže mávnout nad tím jen tak rukou nelze. Ovšem málokdo ví, jak se k podobné situaci správně postavit.

 

Pofoukat, neradit

Jedna z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších věcí, která vás čeká, je zachování nestrannosti. Lépe řečeno její skloubení s podporou, která se od vás očekává. Podle sociologických průzkumů je až 97 procent lidí přesvědčeno, že podat v takové chvíli přátelům pomocnou ruku, je povinnost. Což je sice chvályhodné, ale jak jedním dechem dodávají psychologové, taky se to musí umět. Jinak je dost pravděpodobné, že napácháte víc škody než užitku. Co tedy dělat? Podle odborníků na lidskou duši je nejlepší pohladit, pofoukat bolístky, ale pokud možno neradit, neřešit, nehodnotit. Jen pouhá přítomnost a trpělivé naslouchání často úplně stačí, představuje totiž tu nejúčinnější podporu.

 

Nezasloužil si tě

Utěšit kamarádku a zároveň nenaplivat na jejího muže není zrovna snadné. To samé platí i u mužů. Dobří kamarádi ve snaze utěšit, často hází špínu na bývalku ve snaze přítele utěšit. To ale jen jitří rány. Každý rozvádějící se má strach, zda se rozhodl správně a hledá ujištění. Potvrzení, že v právu je on a špatný je ten druhý. Pokud pomineme tak jasné případy jako je domácí násilí, alkoholismus atd. svůj souhlas velmi zvažte. Postavit se výhradně na jednu stranu je zrádné a co je nejhorší, nikomu to nepomáhá. Myslete si, co chcete, ale nikdy se nenechte vmanipulovat do role soudce, kdo za to může. Jen tak je šance, že ani jednoho z rozhádaných nevyženete ze svého života.

 

Nová pravidla 

Bude mejdan, tak koho pozveme? Jednoduchá otázka, v případě, že se kamarádi rozcházejí ovšem takřka neřešitelné dilema. Nebo chcete-li bruslení na tenkém ledě. Pozvat je oba, jen jednoho (koho?) nebo raději jim ani nezavolat? Dobré řešení neexistuje. Vždycky bude někdo smutný, naštvaný nebo uražený. Jediný způsob, jak z toho vybruslit je, se jich prostě zeptat. Hlavně si neberte vinu na sebe, vy přece nejste ten, kdo jejich rozchod zavinil. Sami vám musí říct, jestli zvládnou být společně v jedné místnosti a bavit se normálně či ne. Což platí dvojnásob, pokud si někdo z nich chce do společnosti přivést nového partnera.

 

A ještě jedna důležitá věc

Děti rozvod rodičů snáší nejhůř, a pokud byly zvyklé vás pravidelně vídat, mělo by to tak zůstat. V tomhle nelehkém období jste pro ně jedním z mála závanů jistoty, tak je ujistěte, že mnohé se sice mění, ale zdaleka ne vše.

 

Zdroj: www.elitedaily.com, www.powerofpositivity.com, www.psychologytoday.com

 Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související