Česká televize odstartovala v pátek 8. ledna nový seriál – příběhy dvou rodin, které zjistí, že jim byly v porodnici vyměněny děti. Námět ale psal sám život…
Seriál Kukačky znovu otevřel velmi bolestnou kauzu, která před 14 lety rezonovala Českem. V televizním zpracování oba manželské páry přijdou na záměnu až ve chvíli, kdy je chlapcům šest let. Námět ovšem vychází ze skutečné události, jen s tím rozdílem, že tenkrát nešlo o šestileté chlapce, ale o ani ne roční dívky.
Seriál versus pravda …
Byl 9. prosinec 2006. Obě holčičky se narodily kolem čtvrté ráno. Směny se v třebíčské nemocnici střídají mezi šestou a sedmou hodinou, tedy v době, kdy se měly děti maminkám přinášet zpět. Ovšem kvůli nedostatku místa porodní sestry dívky odnesly ze sálu na vyhřívané lůžko. Zde je položily vedle sebe a učinily nezbytné náležitosti, včetně vážení. V tu chvíli malá Verunka Čermáková vážila 2,65 kg, Nikolka Brožová měla 3,30 kg.
K záměně došlo druhý den, a to díky omylu noční sestry Aleny B., která měla za úkol dívky opět zvážit a popsat. Od kolegyně přebírala novorozence a učinila fatální rozhodnutí. Přestože nenašla položené cedulky se jmény dívek, a ani váha holčiček neseděla s tou porodní, místo toho, aby ověřila nesrovnalosti, přepsala dva listy v dokumentaci. Podle pozdějšího svědectví u soudu řekla, že si myslela, že jen kolegyně z jipky děvčátka po porodu špatně zvážila.
Tato nesrovnalost přišla divná i devětadvacetiletému Liborovi Brožovi, otci jedné z holčiček. Váha jejich Nikolky, která se za ani ne den snížila víc jak o půl kilogramu, mu byla podezřelá. Bohužel díky euforii z narození dcery, to ani jeden z rodičů dále nezkoumal.
Pochybnosti
Přestože oba páry podivnost s váhou nikterak neřešily, domněnky Libora Broži o tom, že vychovává cizí dceru, nebraly konce. Kromě změny porodní váhy ho zaráželo, že dcera je blonďatá, přitom on i jeho žena mají tmavé vlasy. Nakonec si v březnu 2007 nechal udělat testy DNA. Výsledek zněl jasně – dítě není jeho. Stejně tak zněl i ortel u jeho ženy, která, aby dokázala, že nebyla svému muži nevěrná, podstoupila také test DNA. Pravda byla krutá – holčička není její.
Případem se v tu chvíli začali zabývat policisté a celá kauza nabrala na obrátkách. Všichni se snažili zjistit, co se stalo. Vyšetřování poměrně rychle odhalilo i druhou postiženou rodinu. Vyšlo najevo, že další rodiče vychovávající „cizí” dítě, žijí v Přibyslavicích. I tato matka se jmenuje Jaroslava, což mohlo být součástí osudné chyby. Sociální pracovníci tedy informovali druhou rodinu, Jaroslavu a Jana Čermákovi, že je třeba podstoupit testy DNA. Ty záhy nato potvrdily, co už všichni zúčastnění tušili. Každá z holčiček žije u nesprávných rodičů. Rozebíhá se kolotoč jednání a návrhů, jak celou přetěžkou situaci vyřešit.
Návraty
Původně si rodiče chtěli vyměnit děvčátka na Nový rok, nakonec se oba páry rozhodly k rychlému jednání, a to po dlouhé konzultaci s psychologem. Děti se totiž začínaly fixovat na rodiče a střídavá péče, která předcházela návratu k biologickým rodičům, děvčátkům neprospívala. I rodiče se se situací nevyrovnávali lehce, zejména obě matky na tom byly psychicky velmi špatně. K holčičce, kterou odmalinka kojily a vychovávaly, logicky přilnuly a rozloučit se s ní bylo velmi těžké. Oběma dívkám před výměnou změnili příjmení a přidali jméno té druhé. A přestože vše proběhlo relativně v klidu a po vzájemné dohodě, obě rodiny se spřátelily a stále navštěvovaly, shodly se, že úplně to asi nepřebolí nikdy.
Odškodné
Třebíčská nemocnice, kde se záměna v prosinci 2006 stala, už dříve pochybení přiznala a lidé, kteří výměnu děvčátek zavinili, přišli o místa. Jako satisfakci nemocnice rodinám nabídla celkem 600 000 korun. To se jim ale zdálo málo a žádali po ní dohromady 12 milionů.
Nejvyšší soud nakonec odmítl dovolání třebíčské nemocnice v případu záměny dětí v tamní porodnici. Soudce definitivně potvrdil dřívější verdikt. Nemocnice zaplatila rodinám obou dětí odškodné celkem 3,2 milionu korun. Nikole soud přiznal 150 tisíc korun, její biologické matce Jaroslavě Trojanové 700 tisíc. Jejímu partnerovi Liboru Brožovi odvolací senát částku snížil, z původních 350 na 250 tisíc. Veronice Čermákové soud přiznal 300 000 korun, Janu Čermákovi 800 000 korun a Jaroslavě Čermákové 1 000 000 Kč.
Život jde dál
Od výměny dětí uplynulo už více jak 14 let. Obě rodiny se dodnes pravidelně vídají a Nikolka s Veronikou se spolu kamarádí. Libor Broža a Jaroslava Trojanová si pořídili ještě chlapečka Daniela a Čermákovi mají dceru Terezu.
VÝMĚNA DĚTÍ V DATECH 9. prosince 2006 – V třebíčské porodnici se narodily čtyři dívky a jeden chlapec, mezi nimi Nikola a Veronika. březen 2007 – Libor Broža kvůli svému podezření, zda je otcem, podstupuje testy DNA. Výsledek jeho obavy potvrdil – Nikola není jeho biologická dcera. 17. září 2007 – Jaroslava Trojanová jde na testy. Po nich je jasné, že ani ona není matkou Nikoly. 4. října 2007 – Podle testů DNA Jan a Jaroslava Čermákovi z Přibyslavic vychovávají dceru Veroniku, která rovněž není jejich. Na první schůzce se obě rodiny dohodly, že si děti vrátí. prosinec 2007 – Obě dcery se dostaly ke svým vlastním rodičům. 13. června 2011 – Rodiče získávají od nemocnice odškodné v celkové výši 3,2 milionů korun. | |
Seriál Kukačky vypráví příběh mladého manželského páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. Když se dozvědí, že došlo k záměně, musejí se rozhodnout, co udělají. Žádné řešení ale není dobré. Záměna dětí na malém městě se dotkne nejen obou rodin, ale i ostatních obyvatel. Vzhledem k tomu, že k záměně došlo v místní nemocnici, zasáhne osudová událost do života mnoha dalších. Jak to všechno dopadne, můžete sledovat ve 13. dílech, každý pátek od 20 hodin na ČT1.