Recenze: Zach, Dolanský či Rybová. V představení Jméno předvedli pořádnou hereckou jízdu

foto: se svolením Divadla Verze

Mezi dobrými přáteli a příbuznými by žádné téma nemělo být tabu. To by se ovšem nesměl hovor točit kolem kontroverzního jména budoucího potomka. V představení Jméno se ze židle zvedne hned několik členů rodiny. Herecký koncert tak zažijete s Janem Dolanským či Romanem Zachem. Další herci však nezůstanou pozadu.

Úspěšný realitní makléř Vincent (Jan Dolanský) přichází na večeři ke své sestry Elizabeth (Jana Janěková), učitelky francouzštiny, a švagra Pierra (Roman Zach), profesora literatury. Manželům se spolu se svou partnerkou Annou (Linda Rybová) svěří, jaké jméno by rád dal svému budoucímu synovi. Ve chvílí vyslovení kontroverzního jména, byla hranice civilizované konverzace překročena. Ke skutečné eskalaci hádky dojde ve chvíli, kdy se odhalí tajemství rodinné historie.

Jméno, komedie ze života

Asi to sami znáte, když jste se chtěli dohodnout na jméně potomka se svým partnerem či jste se zmínili svému okolí. Většinou se strhla horlivá debata. V podobném duchu je napsaná salonní francouzská komedie, která nabízí vysoce komický pohled na sebejisté zastánce svobodného myšlení.

Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patelliére jsou ve Francii známou dvojicí divadelních dramatiků a především filmových scenáristů. Dvojice autorů píše své texty s odvázaným, ale někdy hodně černým humorem, kde tyto situace jsou v inscenaci neskutečně pravdivé, někdy milé, často i drsné.

Parta čtyřicátníků, jeden manželský pár a jejich přátelé, se dobře znají už od dětství. V jeden večer se sejdou v bytě, aby společně povečeřeli. Nechybí vtípky, které nakonec, ostatně jako vždy, se proměny v hádku. Tentokrát kvůli jménu budoucího potomka. Brilantně napsaná konverzační komedie dodržuje jednotu místa času a děje.Skvělý text, hluboké emoce a dokonalé obsazení

Největší devízou celé inscenace je skvělý text, který má všestranné emoce. Z hlubokého smíchu se během chvíle dostanete do vnitřního zamyšlení a nakonec vám tečou smutkem slzy. Ovšem bez dobrého obsazení by ani tento skvělý text nemusel fungovat. A Divadlo Verze si tuto inscenaci dokonale obsadilo. Všichni herci, v čele s Janem Dolanským a Romanem Zachem, skvěle drží charaktery svých postav a dokáží vypointovat situace.

Představení Jméno můžete vidět nejen v divadle v Celetné 18. 3., 2. 4., 19. 5., 3. 6., ale i na zájezdech 1. 2. v Dražkově v divadle HogoFogo, 22. 2. v Městském divadle Most, 21. 3. v Městském divadle v Mariánských Lázních, 9. 4. v Mklubu Vysoké Mýto či 7. 9. v DK Teplice.

zdroj: i-divadlo.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář