Neskutečná Anna: Jaká byla doopravdy?

foto: Netflix

Nejnovější hit Netlixu, seriál Neskutečná Anna, boří rekordy ve sledovanosti. Čím tak zaujal a jak to bylo ve skutečnosti?

Příběh mladé emigrantky, které se málem povedlo oklamat i ty nejostřílenější newyorské investory a na základě smyšlené báchorky o svém původu a bohatsví se dostat mezi nejbohatší společenskou smetánku Ameriky, přilákal k obrazovkám nebývalé množství diváků. Vlastně není divu. Má totiž vše, co má přitažlivá story mít. Lásku, vášeň, zradu a v neposlední řadě neutuchající snahu o úspěch, společenské uznání a respekt… To vše zabaleno do moderního vypravěčského kabátku, hodného 21. století. A pak je tu samozřejmě ten bonus v pozadí. Tohle vše je totiž pravda. Až na, jak tvrdí autoři seriálu, že je úplně vymyšlená. Tak jednoduché to ale není.

Realita…

Píše se rok 2013 a dvaadvacetiletá Anna Delvey (vlastním jménem Anna Vadimovna Sorokin) přijíždí do New Yorku. S cílem si tohle město zcela podmanit. V té době ještě nikdy netuší, že neuvěřitelně smělý plán nezámožné dcery ruských emigrantů žijících v Německu, téměř vyjde. A bude o něm mluvit celý svět. Zejména po té, co je jen těžko uvěřitelný příběh zveřejněn. A později se stane námětem pro seriál, který se sice v mnohém od reality odchýlil, ovšem v dalším se jí až do detailu držel. Ale nepředbíhejme.

Holka z „lepší“ rodiny

Během poměrně krátké doby se velmi obyčejné, ale chytré dívce povedl opravdu husarský kousek. Dokázala se začlenit (nebo vetřít, chcete-li) mezi nejbohatší elitu města. A pokud můžeme věřit seriálové verzi, zobali jí z ruky. Zcela podlehli historce, že pochází z velmi bohaté evropské rodiny a do New Yorku přijela podnikat. Přesvědčila je svým vystupováním, stylem i vybraným chováním. Mnozí při vyšetřování později prohlašovali, že rozhodně musí pocházet z „lepší“ rodiny. Vždyť rozumí vínu i umění, umí se chovat i oblékat, bydlí v nejlepších hotelích, jí v prvotřídních restauracích a nechává se vozit limuzínou. Když je potřeba, objedná soukromý tryskáč a rozdává na potkání víc než štědré spropitné… Kam přišla, tam vzbudila pozornost a každý se rád blýskl v její blízkosti či nechal společně zvěčnit na sociální sítě. A správný snob přeci ví, že tohle musíte mít v krvi, no ne?Anna rozhodně nebyla klasická zlatokopka či obyčejná podvodnice, jak se jí později snažili podsouvat. Kdyby byla, mohla svést jednoho z těch bohatých byznysmenů, umělců či chlapců z lepších rodin, kteří se kolem ní točili a měla vystaráno. Ona se ale místo toho opravdu zamilovala a snažila se vybudovat, „něco svého“, konkrétně luxusní klub pro ty nejbohatší na jedné z nejlepších adres v New Yorku. A byla jen krůček od získání úvěru ve výši 200 milionů dolarů, což už samo o sobě je dech beroucí. Že vše nakonec splasklo a Anna skončila ve vězení, je druhá věc.

Věrné předobrazy

Seriálová verze příběhu vsadila na pohled investigativní novinářky Vivian Kent, která se kromě svých vlastních problémů rozhodne rozmotat celý Annin příběh. A stihne přitom i porodit dítě… Ve skutečnosti o celé story napsala novinářka Jessica Pressler, jejíž osobní příběh není tak barvitý, což jí ale zásluhy neubírá. I ostatní postavy seriálu jsou realitě v podstatě věrné, dokonce většinu z nich producentka a scenáristka Shonda Rhimes obsadila tak, že jsou svátým předobrazům velmi podobné.

Sama herečka Julia Garner, které Annu v seriálu ztvárnila (znát ji můžete například ze seriálu Ozark), se dokonce na své přání se skutečnou Annou ve vězení setkala. Především proto, že chtěla odposlouchat její specifický rusko-německý akcent. Ale i ji, stejně jako mnoho dalších, si Anna, zdá se, omotala kolem prstu. „Ve skutečnosti je opravdu sladká. Byla nesmírně okouzlující a velmi milá. Když ale něco chce, umí to říct velmi důrazně“ uvedla Julia pro magazín Town & Country.

Co dělá Anna teď?

Po té, co byla Anna v roce 2017 zatčena za to, že podvedla banky a nezaplatila za hotely, cestu soukromým tryskáčem a další účty, byla v roce 2019 odsouzena ke čtyřem letům vězení a zaplacení škody ve výši téměř 4,3 milionů korun. V roce 2021 byla předčasně propuštěna, ale jen pouhý měsíc na to znovu zatčena za překročení víza. V současné době je ve vazbě Imigrační a celní policie (ICE) a čeká na deportaci do Německa, které se zuby nehty brání.

Svých činů, ale podle deníku New York Times lituje: „Je mi líto, jak je můj případ vnímán. A je mi líto, že jsem se uchýlila k činům, o kterých si lidé myslí, že jsem na ně hrdá. Rozhodně nemám pocit, že by byl svět lepším místem, kdyby se lidé snažili být jako já,“ řekla. Za práva a konzultace k seriálu ale měla obdržet 320 000 dolarů (necelých 7 milonů korun), které prý použila na uhrazení svých dluhů a ještě jí zbylo. Takže se dá říct, že v jejím případě se zločin vyplatil.

Zdroj: New York Times, ABC News, Insider, www.marieclaire.com, Town & Country

Čtěte dál:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související