Zázrak? Holčička narozená z embrya zmrazeného 27 let

Rekord, který se zapíše do dějin lékařské vědy.
Molly Gibson
foto: Instagram National Embryo Donation Center

Malé Molly Gibson je jen něco málo přes měsíc. Ale klidně by jí mohlo být už 27 let. Přesně o rok méně než je ženě, která ji nedávno porodila.

Embryo Molly bylo zmrazené v roce 1992 a zůstalo tak až do února letošního roku, kdy ho adoptovali Tina a Ben Gibsonovi z Tennesse. Tina úspěšně otěhotněla a na konci října přivedla na svět zdravou holčičku. Lékaři předpokládají, že se jedná o nový světový rekord. Tině a Benovi ale na rekordech nezáleží. Jak uvedli pro portál CNN, jsou především šťastní a vděční za zdravé dítě.

Není ovšem bez zajímavosti, že stejný rekord až dosud držela sestra malé Molly Emma, která se Gibsonovým narodila v listopadu 2017. Její embryo bylo zmrazené 24 let. „Když se narodila Emma, byli jsme zcela ohromeni,“ uvedla Tina Gibson pro CNN. „A s Molly je to stejné. Je to vlastně docela legrační, máme to znovu s dalším světovým rekordem.”

foto: Instagram National Embryo Donation Center

Tina Gibson otěhotněla díky neziskové organizaci National Embryo Donation Center. Ta uchovává zmrazená embrya počatá in vitro, která se jejich rodiče rozhodli nevyužít a nabízí je neplodným párům jako byli Tina s Benem k adopci. Po rozmrazení jsou pak následně přenesena do těla adoptivní matky. A když vše dobře dopadne, narodí se, jako v tomto případě, šťastným rodičům zdravé dítě.

Debata nad stářím embryí

Před narozením Molly a Emmy panovaly představy, že takto ‚stará’ embrya, by se už neměla používat. Prezident centra doktor Jeffrey Keenan je však přesvědčen o opaku. „Narození obou zdravých dívek je toho tím nejlepším důkazem,” uvedl pro CNN. A jeho kolega embryolog Carol Sommerfelt k tomu dodává: „Přesvědčili jsme se, že i technologie používané před mnoha lety dokáží zachovat embrya pro budoucí použití na dobu neurčitou. Asi 75 % všech darovaných embryí přežije proces rozmrazování a přenosu. A mezi 25 až 30 % se v děloze adoptivní matky úspěšně uchytí.

foto: Instagram National Embryo Donation Center

Ale i když jsou obě děvčátka považována za lékařský zázrak, Tina to vidí trochu jinak. „Mě stále nejvíc ze všeho udivuje, že jsou obě moje,” tvrdí s úsměvem.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související