Kyselina hyaluronová: Co opravdu umí a jak ji nejlépe využít?

V čem je výjimečná?
foto: Eucerin

Redukuje vrásky, hydratuje, zpevňuje pleť, zlepšuje její objem i pružnost. Kyselina hyaluronová patří mezi základní omlazující látky a neobejde se bez ní většina anti-age kosmetické péče. Ale tušíte například kolik vláhy na sebe dokáže navázat a jakým způsobem je nejlepší ji tělu dodat?

Není mnoho ingrediencí, které by v kosmetice měly tak zásadní význam, jako kyselina hyaluronová. Ten název nejde skoro vyslovit, ale kdybychom ji neměli, vypadlo by to s naší pletí bledě. V našem těle se vyskytuje zcela přirozeně – v pleti, v očích, v kloubech. Vědci ji objevili ve třicátých letech minulého století vlastně náhodou při léčbě revmatu a následném zkoumaní vody odsáté z kolen. Později ji lékaři začali využívat hlavně při léčbě a následné rekonvalescenci popálenin. V kosmetice se výrazněji prosadila až na sklonku 20. století.

Úkol číslo jedna zní: zamezit ztrátám

Jedná se vlastně o tekutinu, jejímž úkolem je hydratace a udržování pružnosti celého těla. Molekula kyseliny hyaluronové má tvar koule a je odolná vůči vnějšímu tlaku, čímž udržuje pleť pružnou. Navázat na sebe dokáže až 10 000násobek vlastní váhy ve vodě. Bohužel jí časem v těle ubývá. Tento proces začíná už po dvacátém roku věku a postupem se zrychluje. Na povrchu pleti se projevuje ztrátou hydratace, výskytem jemných linek, které postupně přecházejí v hlubší vrásky. Dobrá zpráva je, že tento proces se dá správnou péčí a vhodnými přípravky zvrátit.

foto: Eucerin

Možností je více

Na klinikách estetické medicíny se kyselina hyaluronová používá především k výplním hlubších vrásek kolem očí, nosoretní rýhy a k modelaci rtů či povislých koutků. Zákrok se provádí ambulantně, obvykle po aplikaci znecitlivujícího krému. Trvá je pár minut (dle rozsahu) a efekt je prakticky okamžitý, jen místo vpichu může mít cca dva až tři dny patrné. Výhodou této metody je, že do těla vpravujete látku, která je mu přirozená. Jen vyžaduje zkušenou ruku lékaře, protože nevhodně provedený zákrok by byl hodně vidět. Vpravená kyselina se postupně v těle odbourává a zhruba po šesti měsících se doporučuje zákrok provést znovu. Při opakování se pak lhůta mezi zákroky prodlužuje. Hodně lidí si tuto metodu plete s botoxem, který ale funguje na zcela jiném principu – znecitlivění vlásečnicových nervů. To následně zamezuje pohybu obličejových svalů a tím výskytu vrásek.

V tabletách?

Další možností přirozeného omlazení pokožky je kyselina hyaluronová v doplňcích stravy. Většinou ji v této formě najdete v kombinaci s vitaminem C a s kolagenem. Tohle docela silné trio se skvěle doplňuje, pomáhá nejen ze zlepšení stavu pleti, ale ocení jo i klouby a chrupavky. Vitamin C je navíc skvělý i na rozjasnění a sjednocení barevného tónu pleti. Některé vědecké práce se sice v názoru na to, zda je kyselina hyaluronová v tabletách pro tělo efektivní rozcházejí, ale za zkoušku to rozhodně stojí.

Krémy, gely, séra….

Kosmetický průmysl se do kyseliny hyaluronové doslova zamiloval, a tak není divu, že firmy ročně věnují obrovské úsilí i prostředky do vývoje stále kvalitnější přípravků. Soustředí se především na to, jak kyselinu hyaluronovou pleti dodat i naučit ji, aby jí sama produkovala více. Poslední zcela novou kosmetickou řadu založenou na této cenné ingredienci představila nedávno značka Eucerin. Při jejím vývoji se vědci soustředili především na tři základní účinky proti stárnutí pleti – vyplnění, stimulaci a zachování kyseliny hyaluronové v epidermis i dermis, tedy hlubších vrstvách kůže. Nejnovější řada ANTI-AGE PŘÍPRAVKŮ EUCERIN® HYALURON-FILLER účinkuje na více úrovních – doplňuje obsah kyseliny hyaluronové, ale zároveň stimuluje vlastní schopnost pleti ji produkovat. A to především díky kombinaci účinných látek tedy kyseliny hyaluronové, glycinu saponinu a enoxolonu. Glycin saponin nejen stimuluje produkci kyseliny hyaluronové, ale také podporuje tvorbu kolagenu a zvyšuje ji až o 49 %. V in vitro studiích prokázal glycin saponin schopnost likvidovat reaktivní formy kyslíku, a tak chránit pleť před oxidačním stresem. Enoxolon je extrahován z kořenů čínské lékořice a snižuje odbourávání kyseliny hyaluronové v pleti o více než 50 %.

Všechny přípravky péče Eucerin® Hyaluron-Filler + 3x Effect jsou vhodné pro každodenní použití – najdete zde denní krém s ochranným slunečním faktorem SPF 30, noční i oční krém, vitamin C Booster, masku, sérum…. foto: Eucerin

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související