Mužský přechod není mýtus, až u čtvrtiny mužů se objevuje už po čtyřicítce

foto: Unsplash

O mužském přechodu se příliš nemluví, ale mnoho mužů po čtyřicítce zažívá psychické i fyzické změny, které mohou být spojené s klesající hladinou testosteronu. Co přesně mužský přechod znamená, jaké jsou jeho příznaky a jak se s ním nejlépe vypořádat?

Andropauza, známá také jako mužský přechod, je stav spojený s poklesem hladiny testosteronu u mužů, který nastává přirozeně s věkem. Tento proces se někdy přirovnává k ženské menopauze, ale je obvykle méně dramatický a postupuje pomaleji, a kvůli tomu nemusí být okamžitě rozpoznán. Snížení hladiny testosteronu ale může mít řadu fyzických, emocionálních a psychologických dopadů. Dobré je vědět, že se dá řešit.

Kdy nastává mužský přechod?

Andropauza obvykle nastává kolem 40. až 50. roku života. A rozhodně se nejedná o ojedinělý problém. Až 25 % mužů nad 40 let má nějaké zkušenosti s některými projevy mužského přechodu.

„Mezi příznaky andropauzy patří nejčastěji úbytek svalové a kostní hmoty, nárůst tělesného tuku, zvýšená únava a nedostatek energie, podrážděnost a v některých případech i depresivní stavy. Jedním z nevýraznějších příznaků andropauzy je pak snížené libido a erektilní dysfunkce. Muži mohou také zaznamenat problémy se spánkem a snížení kognitivních funkcí. Tyto změny mohou výrazně ovlivnit kvalitu života a celkovou pohodu,“ vysvětluje MUDr. Simona Šoffová z Perfect Clinic.

Jak se pozná mužský přechod ?

Zda muž opravdu trpí andropauzou, je možné zjistit na základě lékařského vyšetření.  „Důkladná diagnostika zahrnuje urologické vyšetření, včetně krevních testů k měření hladiny testosteronu a dalších hormonů. Na základě výsledků vyšetření lékař navrhne individuální léčebný plán. Možnosti léčby zahrnují hormonální terapii, která může pomoci obnovit normální hladiny testosteronu a zmírnit příznaky,“ dodává MUDr. Simona Šoffová.

Nebojte se zajít na terapii

Kromě hormonální terapie je důležitou součástí léčby také zdravý životní styl. Doporučována je pravidelná fyzická aktivitu, vyvážená strava, dostatek spánku a snižování stresu. Vhodné je používat i doplňky stravy jako je zinek, hořčík a vitamíny skupiny B, C a D. 

Pro mnoho mužů je toto téma velmi citlivé, často hraničící s pocitem studu. Dobré je se v tomto případě nebát říci si o psychologickou podporu. Terapie nebo poradenství mohou pomoci mužům vyrovnat se s emocionálními a psychologickými aspekty andropauzy.

Zdroj: www.healthline.com, Perfect Clinic,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související