Vyzkoušeli jsme: Exfoliace na vlastní kůži

foto: Unsplash

O tom, že bychom měly pravidelně svou pleť exfoliovat, jste už určitě slyšely. Jenže jak a čím? A proč je vlastně exfoliace tak důležitá?

Prozáření, projasnění, stažení pórů, zmírnění akné i pigmentových skvrn. Exfoliace slibuje mnohé a v kosmetické péči si už vydobyla své pevné místo. Pravidelné odstraňování nejvrchnějších odumřelých částeček pokožky vede k její rychlejší obnově i omlazení. Jenže se s to s ním také musí umět. A zvolit si k tomu ty správné pomocníky. Jedna z cest je spolehnout se na zkušené ruce kosmetičky či dermatologa, ale vybrat si můžete i vhodné přípravky na domácí péči.

Na trhu se v poslední době objevilo docela dost nových přípravků, vhodných pro každodenní použití. A tak jsme se rozhodli, podrobit je redakčnímu testu. S jakým výsledkem?

Exfoliační sérum

Mám spíše sušší pleť, ale černé tečky, zejména v oblasti T-zóny mě trochu trápí, takže jsem byla zvědavá, jak tahle novinka od Dr. Jart zafunguje. Má vodovou konzistenci, nijak extra nevoní, ale po aplikaci na očištěnou pleť naštěstí neštípe a je vlastně docela příjemné. Po prvním nanesení jsem žádné účinky nezaznamenala, ale po týdnu už ano. Rozšířené póry na nose se o poznání stáhly a černé tečky byly méně patrné. Po měsíci používání mírně zbledla i jedna menší pigmentová skvrna, které se mi po loňském létě usadila kousek nad obočím. Sérum pleť lehounce vysušuje, takže přes něj používám svůj oblíbený jojobový olej, a po několika dnech jsem ho vždy na den či dva vysadila, aby se pleť znovu zkoncentrovala. Ale jinak můžu říct, že sérum docela funguje a chystám se ho používat i nadále.

Jitka Lubojacká, šéfredaktorka

Exfoliační sérum, DR.JART+ , 30ml, 1 090 Kč / Foto: oficiální materiály prodejce 

Noční sérum

Moje pleť je spíše mastnější se sklonem k akné. Vyzkoušela jsem už kde co, ale problém se vždy mírně zlepší, pak zase na chvíli zhorší, a tak pořád dokola. Noční sérum od Biodermy mě docela překvapilo, protože drobné pupínky mírní už do druhého dne. Má gelovou konzistenci, takže chvíli trvá, než se do pleti vsákne, pár minut cítíte trochu nepříjemný ulepený pocit, ale pak už ne. Nic dalšího jsem na tvář už pak nedávala a musím říct, že ráno byla pleť v lepší kondici, póry stažené a ztratila našedlý nádech. Přišlo mi, že dokáže regulovat zejména mastnější zóny, naštěstí bez jakéhokoli podráždění či nepříjemných pocitů po aplikaci.

Andrea Zárubnická, redaktorka

Vyhlazující pleťové sérum pro ženy Night Peel, Bioderma, 40 ml, 499 Kč/ Foto: oficiální materiály prodejce 

Sérum s kyselinou salicylovou

O téhle kyselině jsem slyšela už mnohé, tak jsem byla zvědavá jak zapůsobí na mou pleť. Sérum od The Ordinery jí obsahuje 2% a v návodu stojí, že je třeba se vyhýbat citlivým místům, zejména kolem očí. Překvapilo mě, že je doporučené pro použití ráno i večer, vždy jsem četla, že podobné výrobky se mají používat výhradně na noc, kvůli možnému následnému poškození pleti sluncem. Takže jsem sérum používala raději jen na noc. Dalším překvapením byla olejová konzistence, které je docela příjemná, ale téměř bez vůně. Po prvním nanesení jsem cítila jemné štípaní, které po pár minutách přestalo. Ráno jsem ale měla pokožku trochu nepříjemně napjatou. Další dny to už bylo lepší, ale žádné zázračné výsledky jsem nezaznamenala, takže jsem sérum asi po 14 dnech přestala používat. Ale možná to s ním ještě někdy zkusím.

Jana Fikotová, redaktorka

Sérum proti pigmentaci, The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution, 30 ml, 195 Kč/ Foto: oficiální materiály prodejce 

Veganský exfoliátor s třemi jemnými kyselinami

 3% kyseliny mandlové, 2% kyseliny salicylové a 1 % glukonolaktonu, to je koktejl, který se skrývá v téhle zelené lahvičce. Má vodovou konzistenci a přiznám se, že jsem si nebyla jistá, zda se má nakapat na tampon a pak jím potřít tvář nebo do dlaně a rozetřít po obličeji… Mám celkem bezproblémovou normální pleť a do teď mi stačil obyčejný hydratační krém. Žádnou exfoliaci jsem ještě nikdy nepoužívala. Po nanesení tohoto exfoliátoru jsem cítila jemné štípání, zejména na čele a pokožka byla trochu napjatá, tak jsem pak použila svůj klasický osvědčený krém a naštěstí to přestalo. Přípravek jsem používala asi dva týdny, i když jsem občas zapomněla. Štípaní postupně přestalo, asi si moje pleť už zvykla. Sama jsem žádné výsledky nepozorovala, ale kamarádka, kterou jsem déle neviděla, mi řekla, že prý vypadám jako po dovolené… Tak nevím, asi to vážně trochu funguje.

Kamila Šimková, redaktorka

Superfood Unity Exfoliant, 118 ml, 850 Kč / Foto: oficiální materiály prodejce Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související