Fascinace vlnou… Aneb hřejivé doplňky ve stylu Mik

Zahalte se do pletenin.
foto: mik

Česká designérka Jana Pešatová Mikešová se zaměřuje především na pleteninu. Jejím ‚must have’ kouskem jsou sety nákrčníků a čepic.

Pokud hledáte zajímavé originální doplňky z kvalitních materiálů nebo kousky šatníku, které dbají kromě kvality i na udržitelnost, není od věci poohlédnout se po výrobcích mladých talentovaných českých návrhářů. Jednou z těch, co rozhodně stojí za pozornost je Jana Pešatová Mikešová a její značka MIK.

Jana se soustředí na oděvy a doplňky výhradně z přírodních materiálů – viskózy, Tencelu (stoprocentně přírodní tkanina, vyrobená z celulózových vláken eukalyptu), papírové příze, kůže … 

Minimalismus a elegance

Kompletní nabídku celé kolekce najdete zde

Typickým znakem značky MIK je ženskost, minimalismus i variabilita nošení. A také jemné pudrové barvy, které zejména na svetrech a doplňcích působí něžně a dají se velmi dobře kombinovat.

BÍLOČERNÝ SET – NÁKRČNÍK CARPO / ČEPICE IDA. Nákrčník akcentuje každý outfit a zároveň skvěle hřeje. Nabízí tak dokonalé spojení čistého designu a funkčnosti. Ručně pletená vlněná dlouhá čepice má ohrnovatelný pružný lem, umožňující dva způsoby nošení. Cena setu 3 400 Kč. foto: MIK

Přírodní materiály jsou nej!

MERINO VLNA

Je hřejivá, prodyšná a má antibakteriální schopnost. Díky tenkým vláknům je velmi jemná a při nošení navozuje hedvábný pocit. Barvena je také dle norem určeným pro textilie, které se vyrábí pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Pochází z etického chovu v Jižní Americe. Na ovcích se neprovádí tzv. mulesing. Označené druhy oděvů mají značku BLUESIGN® – nezávislý ekologický textilní standard (certifikát nejvyšší šetrnosti). Italské úplety mají certifikát WOOLMARK®, který potvrzuje, že buď surovina, nebo finální produkt byly testovány pro potvrzení vysokých standardů použité vlny.

foto: MIK

ALPAKA

Vlna ze srsti alpaky (druh velblouda žijícího v peruánských Andách) je velmi kvalitní a hřejivá. Pleteniny z baby alpaky jsou navíc na dotyk přirozeně hedvábné. Svou jemností konkurují kašmíru. Alpaková vlna pochází z Peru a zpracovává se v EU. 

 

Jak pečovat o vlněné výrobky?

Vlněné oblečení většinou stačí jen vyvětrat, není nutné je prát tak často jako jiné materiály. Při praní používejte vhodné prací prostředky určené přímo na vlnu nebo šampon na normální vlasy. Pro zjemnění příze je možné použít kondicionér, je šetrnější než aviváž. Nikdy nepoužívejte mýdlo, podporující plstění vlny. Perte jen v ruce ve vlažné vodě (kolem 25-30 °C). Prudká změna teploty způsobuje plstění vlny a srážení výrobku. Neperte v pračce a nepoužívejte sušičku. Ždímejte pouze lehce přes ručník a produkt nechte volně uschnout rozložený ve vodorovné poloze. Žmolky nikdy neodtrhávat, pouze opatrně odstřihovat.

Prát v pračce je možné produkty s označením Superwash, na program na vlnu. Oděv obráťte na rub a vložte do ochranného vaku na praní, nebo alespoň do povlaku na polštář. Teplota praní nesmí předáhnout 30 °C. Ždímání má být co nejkratší (10 vteřin).  V případě zmačkání úpletu lze produkt jemně propařit na ramínku, ve vertikální poloze. Nikdy žehličku nepřikládejte přímo na oděv!


Jana Pešatová Mikešová / foto: archiv MIK

JANA PEŠATOVÁ MIKEŠOVÁ
Při studiu na pražské UMPRUM, přivedla Janu k pletení fascinace vlnou, která určila směřování její značky MIK. První kolekce obsahovaly pletené doplňky, později se propletla ke svetrům a šatům. Postupem času se obsah kolekcí rozšířil například na kabáty či vesty.

foto: MIK

Značka MIK se soustředí na modely určené sebevědomým ženám. Ctí ženskost, čistotu linie a zároveň pohodlnost. Její kolekce obsahují kompletní průřez dámským šatníkem, a díky své návaznosti a provázanosti navíc podporují udržitelnou módu. Jsou totiž tvořeny jako nekonečná řada, prolínají se a vzájemně doplňují.
Nedílnou součástí je také výběr kvalitních materiálů s důrazem na jejich zpracování a lokální (ruční) výroba.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související