Vyzkoušeli jsme: Jak jíst a žít podle ajurvédy

foto: Unsplash

Cítit se lépe, být zdravější, zhubnout… To jsou nejčastější důvody, proč se rozhodujeme pro změnu životního stylu. Ten náš klasický, západní je většinou plný nezdravých návyků, a tak není na škodu poohlédnout se po osvědčených metodách, vyzkušených už na stovkách generací. Jednou z těch zaručených je ajurvéda.

Přiznám se, že o této více než 5000 let staré nauce o zdraví a životním stylu, jsem toho mnoho nevěděla. Ale lákalo mě to, a tak jsem se rozhodla ji vyzkoušet a přijít na to, co ajurvéda vlastně obnáší. A zjistila jsem, že více než nauka o zdraví je to vlastně životní styl.

„S čím vám mohu pomoci?“, ptá se mě při úvodní prohlídce Venu Panicker, lékař v Resortu Svatá Kateřina, kde se na ajurvédské programy specializují. A já najednou nevím, co odpovědět. Čím začít? Snad tím, že mě v poslední době hodně bolí záda, přibírám ani nevím z čeho, bývám hodně unavená, špatně spím… Ale pan doktor je evidentně na pacientky jako jsem já zvyklý, a tak to začínáme brát hezky postupně.

Resort Svatá Kateřina leží v malebné krajině mezi Pelhřimovem a Telčí, 130 km na dosah od Prahy a Brna a 3 km od města Počátky, v místě, které představuje druhé nejzdravější místo v České republice. Ozdravná moc Vysočiny, místních lesů, léčivých pramenů a čistého vzduchu je tu skutečně cítit na každém kroku. / foto: Lucie Čermáková

Základní prohlídka je rychlá, a pak už přichází rada za radou. „Ajurvéda doporučuje vstávat brzy, protože ráno má člověk čas se věnovat sám sobě. Dalším krokem, když vstanete, by mělo být vypití sklenice vody pokojové teploty, protože naše tělo tekutiny potřebuje a obyčejná voda je pro něj nejlepší. Hlavně žádný citron,“ upozorňuje ajurvédský lékař.

Ajurvéda má přesně daná pravidla

Dále bychom měli provádět alespoň třikrát týdně olejovou masáž hlavy, která napomáhá k lepšímu soustředění a myšlení a celkově nás osvěžuje a udržuje zdravé. Ta se provádí tak, že si vezmete například sezamový, ajurvédský nebo jiný olej, pět minut si budete intenzivně masírovat pokožku hlavy, pak necháte olej půl hodiny působit a následně si vlasy umyjete. Stejně prospěšná je i olejová masáž celého těla, kterou bychom měli provádět dvakrát týdně.

Dalším důležitým pravidlem je neprolívat se vodou po jídle, vypít bychom měli pouze jednu sklenici. Když vypijeme po obědě či večeři vody příliš, komplikujeme přirozený proces trávení, což má neblahý vliv na celkové zažívaní a vstřebávání živin. Důležité také je jíst jen tehdy, když máme hlad, a dodržovat rozestupy mezi jídly 2–6 hodin. Ajurvéda doporučuje jíst především vařená a dušená jídla a nemíchat teplá se studenými. Pro mě osobně bylo zajímavým zjištěním, že když jsme nastydlí, máme rýmu či horečku, měli bychom se vyhýbat všem druhům syrové zeleniny, banánům, mléčným výrobkům a všem studeným jídlům. Vhodná jsou naopak teplá jídla, polévky či nápoje a doporučuje se držet během nemoci i půst.

Chutná mi to

Ajurvédské menu si přímo v Resortu Svatá Kateřina můžete při zdejším pobytu vyzkoušet. A přiznám se, že je opravdu moc dobré. Lehké, skvěle dochucené… Takhle bych mohla jíst každý den. O tom, jak náročné je vařit podle zásad ajurvédy jsme si popovídali i s Davidem Zemplinerem, F & B managerem ve Svaté Kateřině.

Řekněme, že o stravování podle ajurvédy nevím vůbec nic, co si mám představit?

V zásadě jde o bezmasá jídla, vycházející z indické kuchyně. Zejména, co se dochucení týká. Používáme hořčičná semínka, kardamom, kari listy a další koření, které není lehké sehnat, tak si pro něj většinou jezdíme do zahraničí. Ale pořídit se dá i u nás, jen ve velmi omezené míře.

 

A ze surovin vaříte nejčastěji z čeho?

Základem ajurvédského jídelníčku je rýže, luštěniny, zelenina.  Ale jednotvárnosti se určitě bát nemusíte, alespoň u nás se snažíme, aby se během dne suroviny neopakovaly a jídlo bylo co nejpestřejší. Navíc v každém jídle by podle ajurvédy měly být zastoupené všechny chutě. Menu by mělo začínat sladkým jídlem, tím se nastartuje metabolismus, ale to neznamená, že to musí být vyloženě oslazené jídlo, spíše sacharidové, například rýže nebo ovoce. Chceme, aby jídlo, které nabízíme bylo opravdu autentické, proto jsme nedávno strávili s naším šéfkuchařem dva týdny v Indii a učili se přímo na místě, jak jej připravovat i dochucovat co nejlépe.

A stane se, že si někdo ajurvédské menu objedná a pak se raději vrátí k běžné stravě?

Ano, to se stává, zejména pánové zatouží občas po pár dnech po steaku… V tom případě jim samozřejmě vyhovíme. Ale někdy je to právě naopak, mnozí hosté se rozhodnou ajurvédské jídlo zkusit až u nás. Možná i proto, že dobrých restaurací, kde je možné si ho dát, v Čechách moc není. A když zjistí, o co vlastně jde, zachutná jim tak, že se pak opakovaně vracejí. Pro nadšence pořádáme i kurzy vaření, kdy si lidé můžou vyzkoušet, jak má správná příprava vypadat.

A jaké bývají nejčastější důvody proč ajurvédu vyzkoušet?

Většinou lidé touží po ozdravění a zhubnutí. Což můžu potvrdit, opravdu to funguje, jen je třeba tento typ stravování dodržovat delší dobu. Třeba při dvou či třítýdenním pobytu. Ovšem na hubnutí je podle mých zkušeností nejlepší metabolic balance, tedy metoda, kdy se na základě krevního rozboru doporučí vhodný jídelníček. Funguje to tak, že pro každého hosta dostanu přesně rozepsané suroviny a z nich mu pak vaříme přímo na míru. Pokud ale někdo nemá něco rád, tak to lze vynechat. Začíná se detoxem, což obnáší jeden den jen ochucené brambory, další zase rýži… A později se postupně přejde na stanovené menu. Všechny suroviny se i přesně odvažují. Je to hodně striktní, ale účinné.

Tak teď už věřím, že se po tom opravdu hubnu, má tenhle systém stravování i jiné benefity?

Pomáhá při některých zdravotních problémech, ale to je hodně individuální a záleží to na konkrétní anamnéze. Ale tím, že jde hodně o personalizované stravování, tak výsledky tam určitě vidíme.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související