Masáž může tělu pomoci, ale i ublížit. Na co si dát pozor?

foto: Unsplash

Patříte mezi milovníky relaxace pro tělo i mysl formou masáže? Pak zbystřete. V dnešní době existuje velká nabídka různých masáží od thajské, po aromaterapeutické až po reflexní či hloubkové. Důležité ale je, vybírat masáž a maséra podle odbornosti. Špatná volba vám může i ublížit.

Masáž můžeme charakterizovat jako působení mechanických hmatů na lidské tělo. Jde o jakési umění doteku ruky maséra na těle masírovaného s osvěžujícím, stimulujícím nebo léčebným záměrem. Obecně jde o velmi prospěšnou záležitost, ale pokud dostanete po stromeček poukaz na masáž, je dobré vědět, na co si dát pozor.

Masér či fyzioterapeut?

Před samotnou masáží s masérem vždy proberte svůj aktuální zdravotní stav, protože pokud nejste zdrávi či máte nějaké pohybové indispozice, můžete si masáží spíše svůj stav ještě zhoršit. Specifickou skupinou jsou pak těhotné ženy, lidé, kteří mají záněty žil či trpí neurologickými či infekčními onemocněními, různými kožními záněty nebo prodělali rakovinu. „Pokud trpíte těmito zdravotními problémy nebo jste po úrazech či se u vás objevila osteoporóza, tak je nutné se předem poradit s certifikovaným odborníkem. Důležité je také například sdělit masérovi, že máte špatnou srážlivost krve. Ne všichni maséři ve wellness centrech jsou diplomovaní fyzioterapeuti či lékaři. A nevyškolení „specialisté“ by v tomto případě mohli spíše ublížit,“ upozorňuje primářka MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.   

Masáž je intimní záležitost

Důležité je také to, aby vám byl masér a prostředí sympatické a působilo na vás čistě a útulně. Pokud se vám salón nelíbí, tak určitě nezůstávejte. „Masáž je velice intimní proces a měla by se provádět v harmonickém prostředí i atmosféře. Navíc masáž se neprovádí jen podle přesně daného manuálu, vždy do ní dává svojí energii i masér. Pokud vám tedy není sympatický, tak raději nechte proceduru propadnout,“ doporučuje MUDr. Jarmila Zipserová.  Obecně masáže pomáhají prokrvovat svaly a snižovat jejich tuhost a tím i bolestivost.

Pokud jste fyzicky velmi aktivní (například hodně běháte), tak je vhodná sportovní masáž, ta urychluje svalovou regeneraci po aktivní zátěži. Hledáte-li pouze uvolnění, tak je vhodná relaxační masáž za pomoci esenciálních olejů.  Velmi příznivě na pohodu a uvolnění působí i ájurvédské masáže, zejména olejová masáž celého těla zvaná abhyanga. Pozor si dejte na tolik oblíbené thajské masáže. Při správném provedení jsou velmi účinné, při nesprávném ale mohou i ublížit. Proto není od věci si na daný salon či přím o maséra vyžádat reference a zajímat se i o jeho kvalifikaci.

Masáž absolvujte ve správnou dobu

V případě, že plánujete jít na masáž, zvolte si i vhodnou dobu. Například když se objednáte brzy ráno na relaxační masáž lávovými kameny, budete tak „zrelaxovaní“, že už se vám po zbytek dne nebude nic chtít dělat. Obecně je lepší zajít si na masáž po práci, kdy můžete opravdu „vypnout“ a jen odpočívat. Zkuste v den masáže i vynechat kofein.  Ten může způsobit mírné zatuhnutí svalů a zároveň přerušit relaxační účinek.  Dobré je také den po masáži necvičit, aby se svaly mohly opravdu zregenerovat a pít dostatek vody.

Masáž a její účinek

Masáží se zlepšuje prokrvení masírovaných části a zlepšení metabolismu buněk, stimuluje se krevní oběh, což pozitivně ovlivňuje činnost jednotlivých orgánů. Masáž také zlepšuje dýchání a celkové okysličení organismu, posilují se hrudní svaly a správné držení těla. Stimuluje pokožku, jednotlivé nervy a jejich zakončení, mění svalové napětí.

Masáž má výrazný vliv na lymfatický systém a odplavování metabolitů (meziprodukt nebo konečný produkt látkové přeměny) z našeho těla. Při masáži se do krevního oběhu uvolňuje větší množství chemických látek, které působí euforicky, především endorfinu, který kromě zlepšení nálady i zmírňuje bolest.



Zdroj: news-medical.net, www.organicfacts.net, healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související