Až 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let nabízí naprosto ojedinělá výstava Národního muzea v Praze Sluneční králové, zahájená 31. srpna. „Je to bez přehánění jedna z nejvýznamnějších výstav, které Národní muzeum za dobu své existence uspořádalo,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš.
POPRVÉ A NAPOSLEDY
Zhruba devadesát artefaktů bylo přivezeno přímo z Egypta, další jsou zapůjčeny ze světových muzeí. Otevření výstavy je splněným snem mnoha odborníků, kteří ji začali připravovat už před deseti lety. A to, že se ji i v této pohnuté době podařilo opravdu uskutečnit, považují za malý zázrak. Egypt ještě nikdy do zahraničí nezapůjčil takové množství významných artefaktů. „Řada z nich opouští hranice Egypta úplně poprvé a některé i naposled,“ upozornil při zahájení výstavy egyptský ministr pro památky a cestovní ruch a také egyptolog Khaled El-Enany.
ČESKÉ OBJEVY SVĚTOVÉHO FORMÁTU
Velký podíl na tom, že se výstavu podařilo uskutečnit, mají bezesporu i letité úspěchy našich egyptologů při vykopávkách v Abúsíru. Vědci z Českého egyptologického ústavu pražské filozofické fakulty mají na svém kontě mnoho jedinečných objevů, například odkrytí nekropole v Abúsíru, šachtový hrob „správce paláců a kněze předčitatele“ Iufaa či hrobku kněze Inpunefera. Nebo objevení hrobky Ptahšepsese, vezíra 5. dynastie, která je zatím největší známou nekrálovskou hrobkou ze Staré říše (první vrcholné období starověkého Egypta, zhruba 2686 až 2181 před naším letopočtem).
Výstava potrvá až do 7. února a mimo jiné představí i nejvýznamnější objevy českých vědců v egyptské lokalitě Abúsír, rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera. Do zádušního chrámu krále Sahurea a slunečního chrámu krále Nieserrea i další místa starého Egypta přenese návštěvníky také audiovizuální projekce.