V německého Oberhofu dnes odstartoval další díl Světového poháru v biatlonu. Kvůli covidu-19 se ale na poslední chvíli měnila startovní listina. Podmínky jsou ovšem skvělé.
Biatlon 2001 doprovází změny na startovní čáře
Milan Faltus a Vojtěch Prášil dostali ke startu zelenou, bohužel u Davida Tolara a Petra Kánského se prokázal pozitivní test na covid-19. Michal Krčmář a Adam Václavík do Oberhofu kvůli pozitivním testům také nedorazili. Trenér Ondřej Rybář zvolil tedy prozatím náhradníky Tomáše Mikysku a Milana Žemličku. Pozitivní test měl i Vítězslav Hornig, který spolu se spolubydlícím Tomášem Krupčíkem museli z Oberhofu odcestovat.
Komu budeme fandit?
Muži
- Tomáš Mikyska (premiéra)
- Ondřej Moravec (3. místo, stíhací závod 2013)
- Jakub Štvrtecký (60. místo, sprint 2020)
- Milan Žemlička (premiéra)
Ženy
- Markéta Davidová (12. místo, hromadný start 2020)
- Lucie Charvátová (27. místo, hromadný start 2020)
- Jessica Jislová (43. místo, sprint 2018)
- Eva Puskarčíková (3. místo, hromadný start 2017)
- Tereza Vinklárková (premiéra)
Program závodů
8. 1. – 11:30 – sprint žen
8. 1. – 14:15 – sprint mužů
9. 1. – 12:45 – stíhací závod žen
9. 1. – 14:45 – stíhací závod mužů
10. 1. – 11:30 – smíšená štafeta
10. 1. – 14:40 – smíšené dvojice
13. 1 – startuje další závod Světového poháru, který měl původně hostit Ruhpolding.
TV PŘENOSY MŮŽETE SLEDOVAT NA ČT SPORT
Delší tratě
Změn se dočkal i přesun trestného kola, startu a cíle, proto bude obávaný kopec Birksteig delší a sjezdy se upravily tak, aby byly více bezpečné. Na trati převládá mix sněhu přírodního a umělého. Předpověď na následující dny slibuje sněžení a teploty pod nulou.
Biatlon u nás
První závod v biatlonu se konal v Československu v roce 1960. Uspořádala ho brněnská VAAZ – nynější Univerzita obrany a konal se v Jeseníkách v oblasti Pradědu.
Velmi brzy český biatlon získal řadu významných sportovních úspěchů. Na světových šampionátech to byly tři tituly světových šampiónů v seniorské kategorie a tři tituly v juniorské kategorie, dále 16 stříbrných a 16 bronzových medailí, na evropských šampionátech pak 13x zlatou, 13x stříbrnou a 17x bronzovou medailí.
V letním biatlonu se můžeme na světovém mistrovství pochlubit 8x zlatou, 11x stříbrnou a 6x bronzovou medailí. Na evropském mistrovství pak 13x zlatáou, 18x stříbrnou a 11x bronzovou medaile.
Za zmínku stojí i štafeta žen ve složení Jana Kulhavá, Iveta Knížková, Jiřina Adamičková a Eva Háková. Staly se prvními sportovci samostatné ČR v seniorské kategorii, kteří dosáhli světového prvenstv. Jan Matouš se stal dvojnásobným akademickým mistrem světa, J. Adamičková byla absolutní vítězkou Světového poháru a k absolutnímu vítězství si přidala i vítězství ve vytrvalostním závodě, Jiřina Rázlová byla absolutní vítězkou Evropského poháru. Nejvíce cenných medailí má pak – Kateřina Holubcová – mistryně světa 2003, Roman Dostál – mistr světa 2005, Michal Šlesingr, Petr Hradecký (juniorští mistři světa), Zdeněk Vítek (3. na MS a dvojnásobný mistr světa v letním biatlonu), Ondřej Moravec (mnohonásobný medailista MSJ) ad.
Kdo za biatlonem stojí?
Zastřešující organizaci biatlonu v České republice je Český svaz biatlonu – ČSB. V současné době má okolo 1700 aktivních členů, kteří jsou sdruženi v necelé sedmdesátce klubů biatlonu. Svaz je členem IBU, Sdružení sportovních svazů ČR a Českého olympijského výboru.