Ceny Czech Grand Design znají vítěze

Grand designéry roku 2020 se stala dvojice Herrmann & Coufal. Do Síně slávy vstoupil Jiří Pelcl.
foto: Vojtěch Veškrna

Patnáctý ročník Czech Grand Design má své vítěze v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design.

Vzhledem k stále trvajícím proti pandemickým opatřením se letošní vyhlášení Czech Grand Design konalo pouze na televizních obrazovkách. Bez přítomnosti diváků i oceněných. Finalisté byli zachyceni v dokumentu a cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června.  

foto: Ceny Czech Grand Design

Co je to vlastně design?

Grand designéry roku 2020 se stala dvojice Eduard Herrmann & Matěj Coufal. Jejich spolupráce začala už během studia na UMPRUM. „Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je. Máme tak velké pole možností, co dělat,“ uvádějí Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Potvrzují tak nesmírně široký záběr své činnosti, a to nejen v produktovém designu. Dvojice designérů si odnese finanční cenu 70 000 Kč udělenou Ministerstvem kultury ČR. 

foto: Ceny Czech Grand Design

Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst. Navazují na úspěšné spolupráci s výrobci městského mobiliáře či Master & Master. V loňském roce představili minimalistické svítidlo Capsule pro firmu Lucis a skříňku Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO.

Fashion designér roku

V kategoriích móda a šperk letos zazářil Jakub Polanka s elegantními siluetami kolekcí F/W 2020 a S/S 2021, ve kterých použil materiály starých uniforem a pánských obleků. V kategorii Designér šperku měl největší úspěch Zdeněk Vacek se svým dlouho očekávaným sólo počinem. Vítězství mu přinesla kolekce nazvaná minimalisticky Báze, ve které svou charakteristickou surovou estetiku zjemnil zdobnými prvky. 

Tradice řemesla

Akademie v kategorii Výrobce roku ocenila Tkalcovnu Kubák za textilní produkty pro studia Durch Duo a IHOR. Výrobce roku získá díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu účast na Designbloku 2021. Objevem roku se stalo Lappa studio za kolekci akustických panelů Eclipse. S těmi už druhý rok přitahují pozornost k problematice akustiky v místnostech. A boří představu o nevyhnutelně nudném technickém řešení akustických panelů. Lappa studio získalo také účast na Designbloku 2021 a studijní cestu věnovanou Českými centry v jedné z 26 metropolí, kde mají své zastoupení. A pomáhají rozvíjet kulturní vztahy mezi zeměmi a prezentují kreativní průmysly. 

Skupinové práce fotografů

Ve vizuálně založených kategoriích fotografie, ilustrace a grafický design slavily úspěch skupinové práce. Mezi grafickými designéry zvolila Akademie jako nejlepší počin roku 2020 novou vizuální identitu pro Muzeum literatury, jejímž autorem je studio 20YY designers. V sestavě Petr Bosák, Robert Jansa, Filip Kopecký a Adam Macháček. V kategorii Fotograf roku připadlo prvenství Shotby.us, tedy fotografkám Lence Glisníkové a Karolíně Matuškové za fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita. Dále fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience. A ocenění za nejzdařilejší ilustraci připadlo opět dvojici – nejlepšími ilustrátory roku jsou Veronika Vlková a Jan Šrámek za ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku od autorky Romany Košutkové.

Celoživotní přínos oboru

Do Síně slávy letos vstupuje Jiří Pelcl. Designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM je již několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat. V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě. Vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu. Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master & Master a další. Jiří Pelcl patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. To potvrzuje nejenom jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně.      

foto: Ceny Czech Grand Design

„Letošní ročník Czech Grand Design zná své suverénní vítěze. Z výsledků je patrné, jak silný rok to byl, navzdory pandemii. Samozřejmě řada produktů a kolekcí byla iniciována ještě před touto složitou situací, protože vývoj novinek v designu není záležitostí několika měsíců. Akademie ocenila ekologický a sociální přístup ke vzniku výrobků, využití tradičních řemesel, ale i ryze osobní niterné projekty. Přes veškerá omezení uplynulého roku lze ročník 2020 Czech Grand Design považovat za zcela plnohodnotný,“ shrnuje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a členka přípravného výboru Czech Grand Design.

Vítěz vítězům

Cenu pro vítěze vytvořila loňská absolutní vítězka Lucie Koldová, která dala novým cenám podobu zrcadla z různých druhů kovů a tím i metalické barevnosti. „Konceptem pro letošní udílení cen se pro mě stalo zrcadlo. Zrcadlo jako symbol, kdy se vítěz podívá sám na sebe a spatří se v ‚plné síle a kráse‘. Zrcadlení jedinečného momentu dává vítězi pocit výjimečnosti z více stran pomocí leštěných ploch abstraktního kovového objektu. Znamená to pomyslné násobení aktuálního pocitu štěstí a radosti z různých úhlů pohledu,“ vysvětluje podobu letošní ceny Lucie Koldová. 

foto: Ceny Czech Grand Design

Druhý rok po sobě se vyhlášení vítězů muselo obejít bez slavnostního ceremoniálu v divadle, jak bylo dříve pro Ceny Czech Grand Design zvykem. Vzhledem k trvajícím opatřením proti pandemii koronaviru proběhlo vyhlášení pouze na televizních obrazovkách. Přímý přenos byl protkán dokumentárním filmem o českém designu v roce 2020 v režii Tomáše Luňáka. Průvodci přímým přenosem ze studia České televize byli herci a muzikanti z formace Mutanti hledaj východisko Jan Vejražka a Jiří Konvalinka.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související