Češi stále a hodině čtou. O nové i použité knihy je čím dál větší zájem

foto: Jaroslav Fikota pro Restorio.cz

Ať se to nezdá, Češi patří skutečně k největším čtenářům na světě. Každý den knihu otevře zhruba 40 % lidí. 60 % lidí pak koupí alespoň jednu knihu měsíčně. Mladší generace se ovšem čím dál více nebojí poslat přečtené knihy dál.

Ekologie, stěhování, knihovna praskající ve švech. Jen několik důvodů proč se v poslední době rozmohl prodej použitých knih. Jak funguje obchod z druhé ruky?

Jasně daná cena, kurýz zdarma a peníze hned

To je zcela nový systém, jak využít možnosti zbavení se nehodící se knihy Prodávající obdrží za knihy celou slíbenou částku na účet. Bez ohledu na to, jestli se jeho knihy prodají nebo ne. „Riziko, že se neprodají, na sebe bereme my,“ vysvětluje Roman Frajt, zakladatel Restoria, který je podepsán například i pod úspěšnými portály vykupujeme-online.cz a online-antikvariat.cz. 


  • Máte plnou knihovnu a nevíte kam s přečtenými knihami?
  • Stačí kliknout na Restorio.cz a podle názvu knihy nebo ISBN obratem zjistíte, kolik za knihy dostanete.
  • Je-li celková cena vyšší než 100 korun, můžete knihy zdarma odeslat přes Zásilkovnu a peníze dostanete během několika dní od doručení knih do Restoria. Pokud je souhrnná cena vyšší než 300 Kč, Restorio si pro knihy zdarma pošle kurýra.
  • Prodávající může přispět i na dobročinné účely, Restorio k částce přidá 20 procent.

Nový web umožňuje čtenářům nakupovat i prodávat knihy zároveň

„Na současném českém knižním trhu stoupá zájem o vracení použitých knih do oběhu. Jde o součást udržitelného přístupu k životu a nevidíme důvod, proč by knihy měly sloužit čtenářům pouze jednorázově. Princip znovupoužitelnosti se stává naší součástí, v budoucnu možná i dost významnou,“ uvedl generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec. Majetkově do nového webu totiž s Romanem Frajtem vstoupilo i nakladatelství Albatros Media

Restorio se snaží zájemcům celý proces prodeje a nákupu knih co nejvíce zjednodušit. „Ne každý je ochoten prodávat knihy napřímo prostřednictvím online portálů, protože je to náročné na čas. Když vás kontaktuje kupující, že má zájem o jednu knihu, musíte ji zabalit a odnést na poštu nebo do Zásilkovny. A vyděláte třeba jen sedmdesát korun. Ne každému také vyhovuje komisní prodej, při kterém čekáte, jestli se kniha vůbec prodá, a nemáte pod kontrolou ani stanovení její ceny,“ vysvětluje Roman Frajt.

Knihy i hračky

Prodávající může kromě Zásilkovny knihy po jejich zadání na webu Restoria odnést do jedné z deseti poboček hračkářství Agátin svět. Pobočky najdete v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, a Plzni. Knihy nemusí být zabalené, stačí třeba jen v tašce nebo krabici, společně s lístkem s číslem objednávky, e-mailem a telefonním číslem. Nebo lze využít na webu funkci „Prázdná bedýnka“ – tedy nemusí je zadávat sám, jen knihy zabalí a odešle do Restoria, kde vše udělají za něj. Včetně zadání aktuálních cen. 

„Prodávající se také může rozhodnout, že výdělek daruje na dobročinné účely. Na webu si dokonce může vybrat, jaké konkrétní organizaci (například Člověk v tísni – SOS Ukrajina, NF šance onkoláčkům, Zvíře v tísni, Cesta domů a několik dalších). My k částce přidáme ještě 20 % navíc,“ uvádí Roman Frajt. Zájemce může vhodit knížky i do sběrných kontejnerů KlokTex a podpořit tímhle způsobem charitativní projekty této organizace. Kromě knížek mohou lidé prodávat i nevytříděné Lego, deskové hry nebo videohry„Lego vykupujeme na kila a podmínkou je, aby bylo v dobrém stavu. Tedy ne třeba polité,“ popisuje Roman Frajt. Také on potvrzuje, že jedním z hlavních cílů Restoria je neplýtvat. „Proč kupovat jen nové knížky a zvyšovat ekologickou stopu, když si jednu knihu může přečíst postupně více lidí?“

Kupující, který na Restoriu nakoupí použité knihy, zase ušetří. „Knihy z druhé ruky jsou výrazně levnější než nové, přesto bývají většinou ve stavu jako nové. Češi se o knížky obecně dobře starají. Spousta knih už se ani sehnat nedá, takže jediným řešením je právě nákup z druhé ruky,“ dodává Roman Frajt.

zdroj: Restorio.cz, Albatrosmedia.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související