Jak si správně vyložit své sny? Na snáře zapomeňte

foto: Unsplash

Sny jsou nejlepší přátelé, které máme. Jsou nám zcela věrní, nikdy nás neopouští, dokáží nás potěšit i varovat.

Nejnovější výzkumy potvrzují, že sníme prakticky celou noc, jen si většinu snů nepamatujeme. Mozek během spánku uspořádává informace, dělá v nich pořádek, vyřazuje ty nepotřebné a prostřednictvím obrazů často upozorňuje na problémy a konflikty, které se v nás během bdění odehrávají. V takovém případě se nám často vrací ten samý sen, jen v různých podobách. Psychoanalytici jsou navíc přesvědčení, že nám sny také plní přání a nejrůznější touhy, ovšem často ve zkreslené podobě.

Sny se nám snaží napovědět. Ale co?

Pro správný výklad je nejdůležitější, jaký pocit si ze snu odnášíte. Není až tak podstatné, jaké bláznivé či nepravděpodobné obrazy jste viděli, ale právě to, jak na vás působily. Příklad? Dejme tomu, že jste ve snu viděli oheň. Hřál nebo vás ohrožoval? Báli jste se ho, nebo vás naopak přitahoval? Byli jste rádi, že se konečně rozhořel a spokojeně si k němu sedli?  Dojem nebo emoce, které ve vás sen zanechal (radost, úzkost, zmatek, žal) je podstatný.

Byla by ale byla chyba, snům přidělit až příliš zásadní vliv na náš život. Berte je spíš jako kamarády, kteří vám mohou pomoci se v sobě lépe vyznat.Většina obrazů, které ve spánku vidíme je poskládaná z vjemů, se kterými jsme se během dne setkali. Ale pokud jim chcete opravdu porozumět, hledejte souvislosti. Pátrejte po podnětu, vzpomínejte, co jste během dne zažili. Mnohé z toho, co vás ve snu vyděsilo, má reálný základ. Může to být útržek z filmu, střípek zaslechnutého hovoru, drobnost zahlédnutá z tramvaje cestou do práce, o které ani nevíte. To vše se poskládá do úplně nových obrazů, které ovšem téměř vždy přehání. Na to při snaze objevit, co znamenají, nikdy nezapomínejte.

Zvláštní pozornost věnujte snům, které přichází opakovaně

Ty se vám v naprosté většině případů snaží sdělit cosi hodně důležitého. A dokud na to nepřijdete, budou se velmi pravděpodobně vracet. Takovým typickým snem, který rád přichází znovu, je situace, kdy před někým či něčím utíkáte. Víte, že nebezpečí se blíží, a přitom vám tak ztěžknou nohy, že nedokážete udělat ani krok. Vysvětlení? Je dost pravděpodobné, že dlouhodobě žijete ve stresu z nějakého důležitého rozhodnutí, do kterého se vám nechce. Práce? Vztah? Změna životního stylu?

Dalším typickým je situace, kdy ve snu něco zoufale hledáte a nikde to není. Přemýšlejte, nechybí vám v životě něco podstatného? Přepracování a nakupené starosti se zase často promítají jako okamžik, kdy ve spánku totálně nestíháte. Například stojíte nad prázdným kufrem, snažíte se do něj rychle sbalit vše potřebné, ale věci vám z něj vyskakují, kufr nejde zavřít, víte, že vám něco důležitého schází, ale nemůžete přijít na to co. A přitom bezpečně víte, že už jste měli být na nádraží či na letišti a spoj vám zaručeně ujede či uletí… To jsou naprosto klasické sny ve chvílích, kdy je mozek unavený z přemíry úkolů a zátěže a snaží se vám sdělit, že potřebujete odpočinek a klid k urovnání si myšlenek. Stejně jako těch věcí do kufru.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com, www.cnet.com, time.com
Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související