Kam k vodě? Ať žijí rybníky, jezera či biotopy

foto: PxHere

Letos se kvapem blíží a dny jsou čím dál teplejší. Nejste zrovna milovníci bazénů či aquaparků? Nevadí. I v přírodě je dostatek míst, kde se můžete svlažit. Máme pro vás pět skvělých a ověřených tipů na koupání po celé republice, neboť k teplému počasí neodmyslitelně patří i koupání.

Moře mnozí z nás museli letos oželet, ale i u nás najdete zajímavá místa na koupání! Takže sbalte plavky a pokud nemáte auto, nevadí, na většinu míst se pohodlně dostanete hromadnou dopravou, ať už vlakem nebo meziměstskými autobusy.

Hitem jsou biotopy: Zkuste ty v Praze, Brně nebo ve Voticích

V areálu pražského Radotína se nachází umělá vodní nádrž s přírodním vzhledem, která se čistí biologicky, pouze pomocí rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání je tu tak vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi, ale i pro alergiky. Celý areál je zatravněný a kromě sprch, převlékáren a toalet tu najdete i dětské hřiště. Biotop je situovánjen pár metrů od Berounky, kde vede cyklostezka, po které můžete dojet nebo dojít až do centra Prahy.

Jak se tam dostat? Do Radotína vlakem z Hlavního nebo Smíchovského nádraží směr Beroun, cesta trvá čtvrt hodinky. Přímo u areálu je i placené parkoviště, v blízkosti pak i další neplacená.

Vstupné: 150 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 100 Kč děti do 12 let, 400 Kč rodinné vstupné (2+2)

Biotop v Radotíně / foto: Biotopradotin.cz

Přírodní koupací biotop je také v městské části Brno-jih, kde je s bazénem propojeno i brouzdaliště pro nejmenší, které je vybaveno nerezovými hracími prvky – klouzačkou, houpačkou a hříbkem. Pro sportovní vyžití je zde beachvolejbalové hřiště, zázemí areálu zahrnuje i provozní budovu, WC a stánek s občerstvením.

Jak se tam dostat? Brněnský biotop se nachází na zastávce Komárov, z hlavního nádraží v Brně tam dojedete přímým autobusem číslo 48, X, 40, 50, 67 za necelých 10 minut.

Vstupné: 150 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 80 Kč děti do 15 let, rodinné vstupné 380 Kč

Biotop v Brně / foto: Biotopbrno.cz

Mezi Benešovem a Táborem v oblasti přezdívané Česká Sibiř leží Votice, kde poblíž rybníka Pilař najdete další přírodní biotop. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky.

Jak se tam dostat? Do Votic se dostanete vlakem, autobusem nebo autem. Parkování je možné zdarma na parkovišti v blízkosti areálu. Koupaliště leží cca 800 m od vlakového nádraží a 700 m od autobusového nádraží ve Voticích.

Vstupné: 50 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, děti do 3 let zdarma, děti od 3 do 15 let, ZTP/P a důchodci 30 Kč. Snížené vstupné po 16 hodině je 30 Kč.

Biotop ve Voticích / foto: Mesto-Votice.cz

Koupaliště uprostřed přírody                   

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné už v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.

Jak se tam dostat? Koupaliště se nachází v liberecké městské části Ruprechtice, kam se dostanete městským autobusem číslo 18 ze zastávky Fügnerova, kde zastavují i autobusy jedoucí z Prahy.

Vstupné: ZDARMA

Lesní koupaliště v Liberci / foto: Lesnikoupaliste.cz

Další možností ke koupání je přehrada Bedřichov, která se nachází 3 km severně od Bedřichova a 13 km od Liberce. Jedná se dokonce o nejvýše položenou přehradu v Čechách, leží v nadmořské výšce 775 m.

Jak se tam dostat? Do Bedřichova se dostanete také autobusem číslo 18 z liberecké Fügnerovy, vystoupíte v Bedřichově a do cíle dojdete pěšky.

Vstupné: ZDARMA

Přehrada Bedřichov / foto: Bedrichov.cz

Unikátní jezera na severu Čech

Vodní nádrž Matylda najdete na severním okraji města Most. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. V lovné sezoně jsou zalesněné západní břehy Matyldy cílem rybářů z širokého okolí. Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů jako je windsurfing nebo vodní lyžování. Nachází se zde také půjčovna vodních skútrů.     

Jak se tam dostat? K jezeru se dostanete městským autobusem číslo 22 se zastávkou na konečné stanici v Souši, který jede přímo z mosteckého nádraží, kam vás dovezou jak vlaky, tak dálkové autobusy.   

Vstupné: ZDARMA. Za 90 Kč si tu můžete půjčit paddleboard nebo šlapadlo.  

Vodní nádrž Matylda / Matylda-most.cz

Kamencové jezero s rekreační areálem u Chomutova  je celosvětový unikát. Chlubí se největším plovoucím molem u nás, které měří téměř 100 metrů a bočními rameny vytvoří několik bazénů. Je zde i koupání pro malé děti. Naleznete zde i sportovní vyžití jako stolní tenis, volejbalové a nohejbalové hřiště, plážový volejbal, půjčovnu loděk, šlapadel či paddleboardy. Je zde i oddělená nudistická pláž, v blízkosti Zoopark Chomutov a letní kino. 

Jak se tam dostat? Do Chomutova se několikrát denně dostanete z Prahy autobusy FlixBus, z nádraží vám pak cesta zabere dvoukilometrovou procházku.

Vstupné: 50 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 40 Kč děti do 15 let

Kamencové jezero v Chomutově / foto: Kamencovejezero.cz

Pořádné pláže na slunění

Přehrada Lipno nabízí pláží celou řadu, ale žebříček nejpopulárnějších vede jednoznačně ta v Horní Plané. Pláž je dostatečně široká, písek na ní je hezky jemný a do vody se dostanete pohodlně a pozvolna. Díky své poloze je Horní Planá ideální destinací pro milovníky všech vodních sportů, cykloturistiky, pěší turistiky a rybaření. V červenci a v srpnu je v Horní Plané otevřeno letní kino Adalberta Stiftera.

Jak se tam dostat? K Lipnu se kromě cesty autem dostanete i přímým autobusem z Prahy, středních i východních Čech.

Vstupné: Zdarma

Přehrada Lipno / foto: Marina-lipno.cz

Koupání kolem Prahy

Jezero Lhota leží jen necelých 20 kilometrů od hlavního města. Bývalá pískovna se proměnila v přírodní koupaliště o rozloze 25 hektarů dokola obehnané písčitou pláží a čistou vodou, navíc pláže obrůstá borový les. Jen pozor, východní část pláže je určena nudistům!

Jak se tam dostat? K jezeru Lhota se pohodlně dostanete autem, u areálu je prostorné parkoviště. 

Vstupné: Starší 12 let platí za vstup 50 Kč, mladší 20 Kč. Za celodenní parkování zaplatíte 60 Kč, po 17 hodině 20 Kč.

Jezero Lhota / foto: Jezero-lhota.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související