Kozojedy na Jičínsku: 210 betlémů a nechybí ani Mikoláš Aleš

Pohled na více jak dvě stovky papírových betlémů malovaných známými i méně slavnými umělci vás přivede na krásné vzpomínky na mládí.
foto: archiv autora

Vánoční čas je odjakživa provázený řadou zvyků a obřadů, mezi něž patří i návštěvy vánočních trhů, kostelů a výstav. Přestože dnešní doba těmto kulturním aktivitám moc nenahrává, sem tam se najde místo, kde vám srdce zaplesá.

Právě při návštěvě výstavy „Stálá expozice historických i současných betlémů v Kozojedech na Jičínsku“ vás její autor, sběratel Miroslav Hykyš pohladí po duši a přivede do příjemné vánoční atmosféry. V malebné vesničce jménem Kozojedy, která leží nedaleko Vysokého Veselí, v kraji pohádek na Jičínsku, v bývalé místní škole vystavuje svou unikátní sbírku betlémů. A že je na co koukat! Mezi rozličnými, nejen papírovými figurkami, najdete například i Golema či prezidenty.

BETLÉMY VŠUDE, KAM SE PODÍVÁŠ

V jedné z bývalých tříd zdejší školy nechal obecní úřad vybudovat pro sběratele stálou expozici, která skýtá sposutu vánoční historie. „Mám tu 210 betlémů, které jsem sám vytvořil. Je tu i pár unikátů, které mi někdo věnoval,“ říká člen pražského spolku betlémářů pan Hykyš. Ten výstavu uspořádal nejen proto, aby o betlémech mohl vyprávět každému, kdo si sem přijde potěšit oko, ale i na podporu záchrany kostela.

„Pocházím původně z Pardubic, ale nakonec jsem se usídlil v nedalekých Velešicích. Od dětství jsem měl moc rád betlémy, které se dříve objevovaly v kostelech. To mě inspirovalo a já si je už v 50. letech minulého století začal kupovat a také je vyrábět i doma. Stalo se to mým koníčkem, který ovšem není levnou záležitostí,“ přiznává s tím, že cena hotové makety se pohybuje kolem několika tisíce korun. Svůj nejcennější betlém odhaduje na dvacet tisíc korun.

„V Kozojedech vystavuji letos o Vánocích poprvé a už jsem si tu domluvil, že se moje sbírka stane stálou expozicí. Obec mě totiž oslovila s tím, že by bylo hezké to tu mít. Dokonce mi koupili i dvacet čtyřmetrových stolů,“ pochvaluje si, že jeho zálibu místní velmi krásně přijali a ocenili. Veškeré výdělky z dvacetikorunového vstupného putují na opravu kozojedského dřevěného kostela. „Ten kostel je krásný, unikátní. Ale potřebuje staticky zajistit a celkově opravit. O to se chci do budoucna zasadit,“ vysvětluje sběratel. Unikátním dřevěný kostelík svatého Václava náleží pod biskupství královéhradecké a byl zapsán do státního seznamu kulturních památek už před rokem 1988.

Je tu i Ovčáček

Ve sbírce pana Hykyše najdete skutečně skvosty. Nechybí tu ani díla od světoznámých malířů například Mikoláše Aleše, Josefa Weniga, Josefa Lady, Marie Fišerové-Kvěchové, Vojtěcha Kubašty či dalších regionálních umělců.

Prohlédnout si můžete betlémy klasické, postní či pašijové, a to z různých regionů. „Oblast kolem Ústí nad Orlicí byla dříve hotovou baštou betlémářství. Ve Východních Čechách leží i Třebechovice, místní jesličky jsou perlou našich českých betlémů,“ vypráví.

Českotřebovský betlém řadí sběratel mezi své největší unikáty. „Nejen, že je krásně namalovaný, ale je hlavně tematický. Na výstavě však najdete i betlémy z dalších krajů – jičínského, olomouckého, mám tu betlém pražský i malostranský, “ popisuje autor výstavy svou sbírku.

Jeho největším přáním je, aby betlemářský spolek vydal k výročí vytvoření prvního betléma Františkem z Assisi vlastní betlém. Ovšem za takové rozsáhlé dílo by si prý akademický malíř mohl říci klidně i o čtvrt milionu korun. Velkou vzácností výstavy je pak také arch kresleného prezidentského betléma, kde nechybí všichni čeští a českoslovenští prezidenti. Raritou je i figurka mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, coby všude přítomné ovečky.

Určitě vezměte děti

Výstava v Kozojedech potrvá až do 15. ledna, vidět ji můžete vždy v úterý a sobotu odpoledne od 13:00 do 16:30. Určitě se vám bude líbit. Miroslav Hykyš nejenže oplývá zručností a nekonečnou trpělivostí a pečlivostí při vystřihování nejjemnějších prvků betlémů, ale o každém z nich umí také poutavě vyprávět. Zná totiž každý jejich detail, což nadchne i děti. Expozice betlémů je umístěna v 1. patře OÚ Kozojedy (bývalá základní škola) na adrese Kozojedy 11.

ŠKOLA S DUCHEM MINULOSTI

Přestože vás pan Hykyš zve především na svou sbírku betlémů, rád vám ukáže i třídu s původním vybavením, která je na stejném patře jako jeho expozice. Každý návštěvník si tak může zasednou do lavice či prohlédnout knihu z doby, kdy sem chodily naše babičky.

Počátky kozojedské školy nejsou písemně doloženy. Proto se jen můžeme domnívat, že škola existovala (tak ja bývalo ve středověku zvykem) při farním kostele, tj. nejméně od r. 1352. Kostel však byl za husitských válek vypálen a s ním zanikla i škola, pokud tedy v té době ještě skutečně existovala.

Farnost byla obnovena v roce 1694, existence školy je písemně doložena od roku 1714 do 1780, kdy byla postavena nová budova na návsi. V roce 1790 ji navštěvovalo 50 dětí z osmi okolních vesnic. V roce 1840 chodilo do jednotřídní farní školy v Kozojedech už 186 dětí. Zajímavostí je, že všechny vyučoval jen jeden učitel! Teprve v roce 1883 vznikla trojtřídní škola, to už do ní chodilo přes 200 dětí a koncem století pak více než 250. Později začal počet žáků klesat a v období mezi světovými válkami navštěvovalo školu většinou méně než 100 dětí.

V roce 1946 dosáhly Kozojedy toho, oč usilovaly už před válkou – zřízení měšťanské školy. Staly se tak nejmenší obcí s měšťankou na kralovickém okrese. Třídy byly zřízeny v budově původní školy na návsi. Třídy obecné školy (dnes nižšího stupně) byly přestěhovány do budovy fary. Po roce 2000 investovala obec jako zřizovatel značné prostředky do rekonstrukce a oprav. A dnes je v bývalé škole obecní úřad a stálá expozice.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související