KVIFF 2023: Láska Forresta Gumpa a legendární Daniela Kolářová sklidily bouřlivé ovace

foto: KVIFF

Prezident KVIFF Jiří Bartoška na závěrečném ceremoniálu 57. KVIFF ocenil dvě výjimečné herečky, které se nesmazatelně zapsaly do filmové historie. Řeč je o Robin Wright a Daniele Kolářové.

Cenu prezidenta převzala americká herečka Robin Wright. „Tato cena je speciální, protože není jen za jeden konkrétní výkon. V duchu jsem si to spočítala – a těch hereckých čtyřicet let mi uteklo jako čtyři roky. Mít takovou práci a milovat ji je vzácná věc,“ zamyslela se v děkovné řeči filmová Princezna Nevěsta, láska Forresta Gumpa nebo chladná paní Underwoodová ze série Domek z karet. „Děkuji celému festivalovému týmu – je to jeden z nejlepších festivalů, kde jsem kdy byla. Díky, že podporujete film.“ Herečka poté vyjádřila vděk divákům i přání, aby se návštěvnost kin vrátila do předcovidových let. 

Robin jako majitelka ropných vrtů

V šestnácti letech Robin pracovala jako modelka v Japonsku a Paříži. Její otec Freddie Gayle Wright a matka Gayle Gaston pracovali ve vrcholném managementu společnosti Mary Kay Cosmetics. Sama je velkou podnikatelkou a vlastní dva ropné vrty v Texasu. Mimo herectví je předsedkyní a mluvčí Gordie Foundation, neziskové organizace, která poskytuje dnešním mladým lidem dovednosti orientovat se v nebezpečích alkoholu, nárazového pití, tlaku vrstevníků a obtěžování. Netflix 13. října uvede její poslední film s názvem Damsel.

Kráska z Léta s kovbojem

Laureátkou Ceny prezidenta se stala také Daniela Kolářová. „V Karlových Varech jsem žila od čtyř do osmnácti let a mám odsud mnoho vzpomínek. Řeknu jen, že jsem ráda, že se hotel Pupp opět jmenuje Pupp. My jsme absolvovali taneční v hotelu Moskva,“ glosovala jedna z nejobsazovanějších českých hereček. 

Hvězda filmů Vratné lahve, Léto s kovbojem nebo na KVIFF uvedené komedie Kulový blesk pokračovala vzpomínkami na normalizaci. „Byla obnovená cenzura, celá politická reprezentace respektovala okupační vojska. V těchto příšerných poměrech jsem měla neuvěřitelné štěstí na své herecké kolegy. Potkala jsem se s inteligentními a slušnými lidi a jsem ráda, že je můžu potkávat dodnes. Smysl pro humor bylo nutné mít jako záchrannou brzdu pro přežití,“ poděkovala herečka a popřála české kinematografii spoustu dobrých tvůrců.

Slavnostní večer tradičně ​zakončil​ Jiří Bartoška. „Příští rok to bude třicet let, co byl náš tým pověřen, abychom zmátořili festival. Mám pocit, že se nám to mátoření daří,“ uvedl a dodal: „Dovolte mi, abych 57. ročník považoval za ukončený.“​ Příští 58. ročník KVIFF se bude konat od 28. června do 6. července 2024.



zdroj: Kviff.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související