Menstruace bez odpadu. Udržitelné produkty, které skutečně využijeme

foto: Unsplash

Věděli jste, že žena za svůj život spotřebuje během menstruace 5 až 15 tisíc hygienických produktů jako jsou vložky a tampony? A to je nejen velmi finančně nákladné, ale i škodlivé pro planetu. Zkusme popřemýšlet, jak s tím naložit a víc myslet nejen na své zdraví, ale i na budoucnost našich dětí.

Pokud se vyhneme jednorázovým hygienickým produktům, může nám to ušetřit až 2500 Kč za rok a podle expertky DivaCup Carinne Chambers-Saini, zároveň ochráníme i životní prostředí. Nevěříte? Tak počítejte s námi. V průměru menstruujeme zhruba od 12 do 50 let, tedy 38 let každý měsíc. Což je celkem více jak 6 let nepřetržitě. A za tu dobu spotřebujeme (pokud počítáme dvě balení vložek či tamponů na měsíc), odhadem 10 000 kusů hygienických potřeb.

Tyto menstruační produkty bohužel často končí na skládkách, v oceánech i vodních tocích. Mnohé navíc obsahují chlór, dioxin a další chemikálie, které jsou škodlivé pro životní prostředí a tím i pro naše zdraví. Navíc plastovým aplikátorům, které jsou na tamponech, i obalům, ve kterých jsou pečlivě zabalené, trvá stovky let, než se rozloží. Co s tím? Existují čtyři možnosti, jak využít udržitelné produkty, které chrání nejen vaši peněženku, ale i planetu.

Kalíšek

foto: Unsplash

Jde o moderní dámskou hygienickou pomůckou, která zajistí naprostý komfort během celé menstruace a navíc má životnost 5-15 let, takže částka za pořízení kalíšku se vám brzy vrátí. Používání menstruačních kalíšků představuje skvělý způsob, jak se vyhnout chemickým látkám, které se používají při výrobě konvenčních hygienických pomůcek a které mohou potenciálně vést k podráždění kůže a citlivé vaginální sliznice. Při používání kalíšku také předejte produkci zbytečného odpadu, neboť jeden menstruační kalíšek dokáže nahradit doslova hromady menstruačních vložek a tamponů. Příroda i vaše peněženka vám budou vděčné.

Kalhotky

foto: Unsplash

Spodní prádlo s nepropustným savým jádrem je další moderní alternativou při menstruaci. Menstruační kalhotky jsou vhodné pro všechny ženy bez ohledu na věk či sílu menstruace. Při slabší a středně silné menstruaci se dají používat jako jediná hygienická pomůcka, při velmi silném krvácení je možné je využít společně s jinými produkty jako je například menstruační kalíšek. Některé druhy menstruačních kalhotek mohou být použité i jako inkontinenční pomůcka při lehkých únicích moči. Tyto kalhotky jsou vyrobeny ze super absorpční a dobře pratelné látky, takže se nemusíte bát úniku krve mimo prádlo. Navíc vám dodají příjemný cit, přestože máte své dny.

Mořské houby

foto: Unsplash

Menstruační mořská houbička se zavádí do pochvy stejně jako tampony. Ovšem oproti nim neobsahuje chemikálie, nevysušuje sliznici a dá se používat opakovaně. Po každém použití je třeba ji důkladně opláchnout a může se znovu použít. Po skončení menstruace ji vyperte důkladněji. Nechte houbu odmočit asi 5 hodin v solném roztoku (do 2 dcl teplé vsypte asi lžičku soli), můžete přidat i pár kapek tea tree oleje, octa nebo citronové šťávy. Nakonec opět houbu důkladně propláchněte v čisté vodě a nechte uschnout.

Tento menstruační produkt především chrání naše zdraví pře infekcemi, mykózami a bakteriemi. Mořské houby se k očistě těla využívaly tisíce let a v posledních letech zažívají comeback i v díky využití v dámské hygieně. Na českém trhu jsou k mání několik let, ale oblibu si nachází teprve nyní, a to díky komfortu, savost, 100% přírodnímu původu a životnosti, která je minimálně půl roku.

Disk

foto: Unsplash

Menstruační disk je nová jednorázová pomůcka, kterou si žena sama zavede do vaginálního kanálu, aby došlo k zachycení menstruační krve. Disky jsou sice jednorázové, ale vydrží až 12 hodin. Pojme tak stejné množství tekutiny jako 5 tamponů. Dokonce se s touto pomůckou můžete koupat a provozovat sex. Díky kulatému okraji, který se dá zmáčknout, se menstruační disk dokáže dokonale přizpůsobit každému tvaru a velikosti vaginy. Uprostřed se nachází průhledná část, která zachycuje krev, která se nepropustí a zároveň ji váš partner ani neucítí při sexu.

zdroj: Healsth.com, Marieclaire.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související