Projekt Muchova stezka, který vznikl v roce 2021, a to u příležitosti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova, je uměleckým odkazem na dílo významného malíře Alfonse Muchy. Výstava putuje do míst, která jsou spojena s jeho životem a dílem. Probíhá každoročně v období od května do října.
Muchova stezka představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. V letošním roce ukazuje Muchu jako geniálního fotografa. Právě fotografie se pro Muchu stala každodenní záležitostí. Nešlo jen o dokumentaci jeho ateliérových modelů či jako doplněk jeho předběžných skic. Také je měl k experimentování se světlem a stíny a k prozkoumávání nových pohledů na svět.
Geniální malíř a fotograf
Mucha vytvářel inscenované fotografie pro své knižní ilustrace, kdy jeho přátelé a modelky pózovali jako postavy příběhů. Tato část jeho fotografií tvoří důležitou součást jeho uměleckého dědictví a dokládá jeho divadelní přístup k tvorbě, který vyvrcholil v jeho pozdním mistrovském díle Slovanská epopej.
Dnes uchovává Muchova nadace přibližně 2500 jeho fotografií. Dochovaly se jako dobové tiskynebo jako negativy na skleněných deskách/celuloidu a pokrývají mimořádně širokou škálu námětů: nejen studiové modely, snímky své rodiny a přátel, portréty, krajinky, přírodní a architektonické studie, ale také dokumentární a inscenované fotografie (mise-en-scène).
Nadace Mucha představuje pětidílnou výstavu
Mucha a fotografie: Osobní vize je třetí díl cyklu „Muchova stezka“. K vidění je 120 fotografických děl, dále také ikonické plakáty Alfonse Muchy, kresby, studie, osobní věci, sochy a obrazy z rodinné Muchovy sbírky a navštíví celkem šest míst: Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou a Doubravice nad Svitavou na jižní Moravě, zámek Zbiroh v Čechách a Piešťany na Slovensku.
Kurátorkou výstav je Tomoko Sato, autorka všech velkých expozic a projektů Nadace Mucha za posledních 30 let nejen v České republice, ale také ve světě. Podle názoru rodiny Johna Muchy se jedná o nejvýznamnějšího znalce života a díla Alfonse Muchy na světě. Tomoko Sato vystudovala Manchesterskou univerzitu a působí v Cambridge.
foto: se svolením Nadace Mucha
“Jak ukázala předchozí série, výstavy Nadčasový Mucha: Propojení světa (2022) a Alfons Mucha: Květinové světy (2023), Mucha byl předním představitelem secese, známý především svými plakáty a širokou škálou dekorativních prací, které vytvořil v Paříži koncem 19. století. Méně je však známo, že Mucha se začal věnovat fotografii dlouho předtím, než se v hlavním městě Francie proslavil, a tato vášeň jej pronásledovala až do závěrečné fáze jeho umělecké kariéry ve 30. letech 20. století,” uvádí Tomoko Sato, kurátorka výstavy a Nadace Mucha.
Místa s vazbou na život a umění Alfonse Muchy
„Výstavy na Moravě pro mě mají speciální význam a Muchova stezka, která propojuje místa, kde Alfons působil, je pro mě osobně velice důležitá. Neskutečně mě těší velký zájem o Muchovu stezku a velice mile nás překvapila vysoká návštěvnost v Piešťanech, v prvním zahraničním zastavení Muchovy stezky,“ říká John Mucha, vnuk Alfonse Muchy.
Představování Alfonse Muchy dětem a mladým lidem je pro potomky slavného umělce nesmírně důležité. „Prostřednictvím Alfonsova příběhu úspěchu se snažíme předat myšlenku, že pokud máte sen, cíl, vášeň a k tomu tvrdě pracujete, tak uspějete. Stejně, jako chudý kluk z jižní Moravy“ dodává Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy a výkonný ředitel Nadace.
Alfons Mucha (1860-1939)
Byl český umělec, který stál u vzniku uměleckého hnutí Art Nouveau na konci 19. století. Mucha, žijící tou dobou v Paříži, se stal senzací takřka přes noc díky svému plakátu světoznámé herečky Sarah Bernhardt ve hře Gismonda.
Jeho nový styl se silnými konturami, přírodními motivy a elegantně půvabnými dámskými figurami stvořil zcela nové vizuální vnímání světa. A jeho populární reklamní plakáty a dekorativní panely ovládly ulice i obývací pokoje Paříže. V pozdějším věku se Mucha zapojil do osvobozeneckého československého hnutí a zcela se oddal svému pozdnímu dílu Slovanská epopej. Jde o dvanáct plátnům monumentálních rozměrů vyprávějících příběh slovanského lidu.
Jeho práce nepřestává inspirovat umělce i dnes. Odkaz jeho vizuálního jazyka můžeme stále vnímat v populárním umění, ať už jde o psychedelické rock ’n roll plakáty, japonskou mangu, nebo dokonce filmy a videohry o superhrdinech. Nadace Mucha, jejímž předsedou je umělcův vnuk John Mucha, se stará o zachování jeho uměleckého odkazu.
zdroj: Muchovastezka.cz, Mucha.eu