Nejdražší obraz světa možná nenamaloval Leonardo da Vinci

foto: Unsplash

Obraz s názvem Salvator Mundi (Spasitel světa) se přesně před pěti lety prodal za neuvěřitelných 450,3 milionů dolarů, tedy necelých deset miliard korun. Ovšem tvrzení, které předcházelo prodeji, že dílo vytvořil Leonardo da Vinci, ale nemusí být pravdivé.

Částku do rekordní výše vyhnal právě fakt, že se o díle mluvilo ve spojitosti se slavným malířem Leonardem da Vincim. Pravda ale je, že už od prvopočátku existovaly pochybnosti o skutečném jméně autora. Dokonce se ani nevědělo, kdo byl tím kupcem, který renesanční obraz znázorňující Ježíše Krista za rekordní částku zakoupil. Samotné dílo, o kterém se mluví jako o Moně Lise v mužské podobě, zatím neměla možnost vidět ani široká veřejnost. K vidění je jen kopie, která je vystavená v muzeu v Neapoli.

Obraz pro krále či dokonalý padělek

Náboženský výjev v podobě Ježíše Krista v renesančním oděvu je namalovaný na ořechovém dřevě. Jeho vznik se datuje do období kolem roku 1500. Tuto olejomalbu o rozměru 65 x 45 cm měl Leonardo da Vinci namalovat pro krále Ludvíka XII. a Annu Bretaňskou. Ještě v roce 1625 obraz patřil stále francouzské královské rodině. Poté ho Henrietta Marie Bourbonská přivezla do Anglie, kde ho kvůli svým dluhům prodala za třicet liber. Od roku 1760 jeho stopa mizí. Údajně prý putoval od majitele k majiteli a byl několikrát přemalován.

Začátkem 21. století se znovu dílo objevilo na aukci a bylo prodáno v přepočtu za 230 tisíc korun. Poté započala jeho náročná restaurace profesorkou Dianne Dwyerové Modestin, která odkryla, že Ježíš má na jedné ruce dva palce. Po veškerých opravách se autorství Leonarda da Vinciho potvrdilo a jeho cena raketově vzrostla.

Majitel odhalen

Roku 2013 odkoupil dílo Yves Bouvier za 1,7 miliardy korun a obratem ho prodal ruskému sběrateli Rybolovlevovi za téměř 3 miliardy korun. A v aukčním domě Christie’s v New Yorku byl roku 2017 vydražený za rekordních 450 312 500 dolarů, v přepočtu tedy za více než 10,3 miliard korun. Stal se tak historicky nejdráže prodaným obrazem na aukci.

Zástupci Christie’s nechtěli prozradit, kdo byl kupcem obrazu. Na místě aukce byl přítomen pouze jeho zástupce, saúdský princ Badr bin Abdalláh. Brzy se však ukázalo, že novým majitelem se stal saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán.

Spasitel stále čeká na vystavení

V současné době měl být obraz umístěný v muzeu Louvre v Abu Dhabi. Spojené arabské emiráty zde vystavují díla Rembrandta, Vermeera, Moneta, van Gogha, Mondriana a Basquiata, ale Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho zde stále chybí.

Přestože kulturní oddělení Abu Dhabi zhruba měsíc po aukci v roce 2017 oznámilo, že dílo bude ještě týž rok vystavené v místním Louvru, plánované odhalení obrazu bylo později bez vysvětlení zrušeno. Ministerstvo kultury dodnes na otázky kolem obrazu odmítá odpovídat. Zaměstnanci Louvre Abu Dhabi také mlčí.

Buduje Saúdská Arábie speciální muzeum jen pro „Salvator Mundi“? „Umělecká galerie má být dokončená v roce 2024,“ řekl historik umění a známý odborník na Leonarda da Vinciho Martin Kemp začátkem listopadu na Literárním festivalu v Cheltenhamu ve Spojeném království magazínu Art.

Uvidíme, co bude dál …

Málokteré dílo vyvolalo tolik pochybností, ať už ve světě umění, či na dvoře králů z Perského zálivu. Na ověření pravosti díla se podílel i historik Martin Kemp a v roce 2008 bylo nakonec autorství geniálního umělce oficiálně potvrzeno. Někteří odborníci na základě záhadných zmizení, zrušení vystavení i kvůli samotné technice malby ale čím dál více pochybují, zda jej skutečně namaloval Leonardo da Vinci. Mnozí z nich se stále více kloní k názoru, že obraz sice pochází z Leonardovy dílny, ale že on sám jej nevytvořil.

Leonardo da Vinci za svůj život namaloval zhruba dvacet obrazů, ze kterých se dochovala jen třetina. Všechna jeho plátna jsou ve sbírkách galerií či jiných institucí, Salvator Mundi má být jediným obrazem, který vlastní soukromá osoba.

zdroj: DailyMail.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář