Svahy v Jižním Tyrolsku se pomalu plní lyžaři. Jaké novinky vás tu letos čekají?

foto: IDM Südtirol/Alex Moling

Přemýšlíte, že byste ještě před Vánoci vyrazili na lyže? Skvělá volba. Zatímco v plné sezoně bývají svahy plné, teď si například v Jižním Tyrolsku zalyžujete na skvěle upravených a téměř prázdných sjezdovkách. A za předsezonní ceny skipasů.

Lyžujeme, hlásí jihotyrolské areály, které se postupně otvírají. Už delší dobu fungují ledovce Schnalstal a Sulden, jezdí Obereggen. Na Kronplatzu je v tuto chvíli otevřeno už zhruba 60% sjezdovek, v areálu 3 Zinnen jezdí Kreuzberg a Signaue. V pátek 2. 12. se začalo jezdit v Ratschings, tuto sobotu 3. 12. plánují zahájit provoz v Alta Badia, Val Gardeně a celé Sella Rondě, Skiworld Ahrntal, Pfelders a další na 3Zinnen Dolomites. Zbytek se rozjede 8. prosince. Takže pokud milujete zasněžené pláně v Jižním Tyrolsku, vzhůru do hor. Zatímco například na Kronplatzu v sezóně bývá v jeden den až 25 000 lyžařů, teď jich tu jsou sotva desítky… A manšestr tu díky tomu najdete i v pozdním odpoledni.

foto: IDM Südtirol/Harald Wisthaler, Alex Moling (3), Alex Filz (2)

Nové lanovky i sjezdovky… a staré dobré světové poháry

Těšit se tu můžete i na mnohé novinky. Na Kronplatzu se letos otevře nová černá sjezdovka blízko trati světového poháru, která bude sloužit také pro trénink předních lyžařů. Ve Val Gardeně zase nahradí dvousedačku na Spitzbühl šestimístná lanovka a ve Speikbodenu mají první vyhřívanou osmisedačku v celém Ahrnském údolí. Ta nahradí třicet let starou lanovku na Seenock. Na vrcholu tam najdete snow park, zábavnou lajnu, měřenou rychlou trať i vytyčený slalom. Kapacita lanovky bude nyní 3400 osob za hodinu. Na Rosskopf/Monte Cavallo (1860 m) nad Sterzingem se rozjede po 35 letech nová desetimístná kabinková lanovka z dílny domácí značky Leitner. A vzhledem k tomu, že Obereggen slaví padesát let od otevření resortu, pochlubí se novým propojením do trentinského Pampeaga.

… a světové poháry

Lyžování si v Jižním Tyrolsku můžete obohatit i sledováním vrcholných sportovních podniků. Světový pohár alpských lyžařů má na programu super-G a sjezd mužů ve Val Gardeně na Saslongu (16.-17. 12.), následují dva obří slalomy mužů v Alta Badia (18.-19. 12.). Ženy pojedou obří slalom na Kronplatzu v San Vigiliu (24. 1.). Nedaleko odtud leží rovněž Mekka biatlonu  Anterselva/Antholz, kde se koná světový pohár i s českými reprezentanty 19.-22. 1. O kus dál v Innichenu/San Candidu se jede už 20.-22. 12. světový pohár ve skikrosu. A 4.-5. 2. i světový pohár v běhu na lyžích v Toblachu/Dobbiacu.

Předvánoční i další slevy

V předvánočním čase se můžete těšit jako obvykle na výhodnější ceny skipasů v celé síti Dolomiti Superski v rámci programu Superpremiére. Zahrnuje cenu čtyřdenního ubytování i skipasů za cenu 3 dní a osmidenního za cenu 6 dní. K tomu platí i lepší ceny v půjčovnách a služby lyžařských škol. Děti od tří do osmi let dostanou volné skipasy na ten samý čas, kdy si je koupí rodiče. Gitschberg-Jochtal přidává ještě 50% Sci speciál v termínu 7.-22. 12., včetně aperitivu s cavaliéry, lyžařským doprovodem na sjezdovce. A 7.-28. ledna i 11.3.-10.4. nabízí ubytování na 7 nocí za cenu 6 a k tomu 6denní skipas za cenu 5denního.

Na ledovci Val Senales/Schnalstal stojí skipas pro děti do 9 let jen 4 eura. Koupit si můžete také bodovou Schnupperkarte, ta je vhodná hlavně pro začátečníky, kteří toho příliš nenajezdí. V Suldenu koupíte adventní skipas na 6 dní za cenu 4denního a 13denní za cenu 9denního. V Ratschings-Jaufen vás zase zvou na uvítací víkend 16.-18. 12. s cenami skipasů 35, 60 a 80 eur na 1, 2 a 3 dny. A Skiworld Ahrntal (Speikboden a Klausberg) přidává skipasy zcela zdarma na 3 nebo 6 dní, pokud se zde ubytujete ve vybraných hotelích na 4 nebo 7 nocí. Děti do osmi let tu jezdí také zdarma.

Magie světel a vůní

Když už v Jižním Tyrolsku budete, byla by velká škoda vynechat zdejší vánoční trhy s vůní jablečného štrúdlu a svařeného vína nebo stánky s rukodělnými výrobky. Tradičně se chystají ve větších městech jako je Meran/Merano, Bruneck/Brunico, Bozen/Bolzano. Sterzing/Vipiteno s unikátní Zwölfskou věží a Brixen/Bressanone s duchem starého biskupského sídla, na jehož nádvoří se opět bude hrát také půvabný muzikál Liora se světelnou animací na zdech paláce. Malebná venkovská tržiště najdete také u Karentského jezera/Lago Caldaro, v Sarntalu nebo Rittenu/Renon.

Zdroj: www.skiworldcup.it, suedtirol.info

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související