Víte, proč je moře nad zlato?

foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Pro znalce není Jaderské moře jen synonymem prázdnin, pláží a slunce, ale také zdraví. Pobyt na jadranském povětří vám prospěje v kteroukoli roční dobu, nejlépe však v létě.

Jaderské moře léčí především díky obsahu soli a zhruba dalších 80 minerálů obsažených v mořské vodě. Ty účinně regenerují pokožku, ulevují od alergií, povzbuzují krevní oběh a uvolňují svalstvo. Velmi blahodárně působí jadranské klima na dýchací cesty. Už řecký lékař Galén (129–200), který byl mimo jiné i lékařem římských císařů, předepisoval pacientům „dýchat opar tříštících se vln“. Mimochodem právě pro toto jedinečné podnebí (a menší turistický ruch) lze velmi doporučit pobyt i mimo letní sezonu. Ostatně právě k Jadranu kdysi jezdila rakouská společenská smetánka nadýchnout se a zotavit se z náročného společenského života ve Vídni.

foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Punta Skala u Zadaru

Kde se však ubytovat? Vyhledáváte-li opravdu špičkovou a osobní péči v jedinečném a designovém prostředí, pak se nechejte hýčkat ve Falkesteiner Hotel & SPA Iadera. Nachází se v resortu Punta Skala na soukromém poloostrově poblíž obce Petrčane přímo u moře, je harmonicky zasazen do okolní krajiny a nabízí nádherné výhledy na všechny strany. A mimochodem: Iadera je latinský název starobylého města Zadar.

Hotel Iadera s půdorysem ve tvaru vlny navrhl charismatický slovinsko-italský architekt Boris Podrecca. Fasády ze skleněných panelů mění barvu podle úhlu dopadajících slunečních paprsků a ladí s barvou moře i okolní krajiny. Ráno si můžete zaplavat a pak se proběhnout po pobřeží nebo si vyjet si na kole.  Zacvičit si jógu s výhledem na moře a ostrovy. Užívat si s přáteli tenis či plážový volejbal, či se vydat na pěší či cyklistický výlet do hor.

Zásadním bodem nabídky hotelu Iadera jsou futuristické Acquapura SPA, konstruované jako jakási camera obscura. Černý interiér si pohrává se světlem z kulatých oken, kolem celého vnitřního prostoru s rozlohou 6000 m2 a poté do moře teče chladný potůček. Součástí komplexu jsou turecké lázně hammam a pochopitelně různé sauny – ta s výhledem na moře představuje čistý zen. Kromě blahodárného působení tepla na tělo zde totiž v člověku probíhá i duchovní proměna.

Součástí resortu Punta Skala jsou vedle hotelu Iadera také apartmány Senia a jasný favorit v kategorii rodinných hotelů a zároveň kandidát na nejzábavnější hotel v Chorvatsku: čerstvě zrekonstruovaný Falkensteiner Diadora (mimochodem, Diadora je také starý latinský název Zadaru).

Solná farma

Při pobytu v oblasti Zadaru můžete kromě návštěvy města a obdivování slavných mořských varhan na nábřeží také nahlédnout do příběhu soli, která se z moře získává pro použití v gastronomii i lázeňství. Jak zjistíte na exkurzi v městečku Nin, v řemeslné výrobně soli, sůl vlastně nevyrábějí lidé ani stroje: sůl totiž vyrábí slunce a vítr. Přirozeným odpařování vzniká solanka, v níž krystalizuje sůl. Za příznivých podmínek „sklizeň“ soli začíná počátkem léta a trvá až do raného podzimu.

Nerafinovaná sůl obsahuje jód z mořských řas, který je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy, brom, důležitý pro nervovou soustavu, a draslík, který podporuje soustředění a duševní činnost. Mořská sůl také pomáhá odbourat stres a odstraňovat celulitidu. Sůl podporuje i látkovou výměnu pokožky a vrstev pod ní stimulací metabolismu a vylučováním škodlivých látek. Sůl, která krystalizuje na hladině solanky, se sklízí denně pomocí sítka, ideálně za slunečného počasí, bezvětří a brzy ráno.  Po vypaření solanky, zhruba po 10 dnech, se sbírají krystaly soli ze dna.

Další přímořské základny

Pokud byste chtěli vyzkoušet jiný resort než Punta Skala, není problém. Pro rodinnou dovolenou nabízí Falkensteiner ještě další triumfy: prvním je all-inclusive hotel Falkensteiner Club Funimation Borik. Nachází se přímo na pláži táhnoucí se 1,7 kilometru kolem klidného parku a nabízí spoustu aktivit, Thalasso & SPA centrum, rozsáhlý vodní svět a koupání v úžasném zálivu. Výhodou je opět poloha blízko centra Zadaru, kam se můžete snadno vydat pěšky nebo na kole.

Nejblíž středomořské atmosféře a hvězdnému nebi můžete prožít dovolenou v pětihvězdičkovém Premium Campingu Zadar. Ten poskytuje veškerý luxus uprostřed přírody, a zároveň pěšky také jen kousek od centra města. Kemp je ve městě jediný a v provozu je ocelý rok. A pokud byste chtěli jet úplně na jiné místo, tak Falkensteiner Park Punat na největším chorvatském ostrově Krk nabízí ideální podmínky pro celostní dovolenou, pro naprosto pohodu a relax i pro dobrodružství i sport. Na ostrově zjistíte, že hodinky tu tikají o něco pomaleji než v každodenním světě.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související