Vše už tu bylo, ale retro styl je nesmrtelný

Móda se stále vrací jako bumerang
foto: Unsplash

Styl 50. let, který byl znovu vytažen a aplikován do sedmdesátek 20. století, dal poprvé vzniknout názvu RETRO. Jde o odkaz na vše dobré, co už tu bylo… A bude zas, i když lehce pozměněné.

Retro vynesli na světlo londýnští návrháři a brzy se stal běžným v celém módním světě. Přestože v obecném významu jde o retrospektivu, v kontextu stylu jde vždy o jistou „novinku“.

Když se podíváme ještě dál do historie, zjistíme, že hledat inspiraci i v dávných dobách bylo, je a bude naprosto běžné. V 10. letech 19. století si móda Paula Poireta vzala za inspiraci directoroire, tedy styl francouzského designu poloviny 90. let 18. století. Ale v oblibě měl i modely inspirované řecko-římskou módou s egyptskými motivy…

foto: Iconique (4), Christian Dior (2), Claude Montana (1), Thierry Mugler (1), Azzedine Alaia (1), Unsplash (6), H&M (1)

Móda podle Napoleona

Neoklasicismus 90. let 18. století narážel na politické dědictví řecké demokracie a římské republiky, zatímco pozdější egyptské motivy připomínaly Napoleonovo dobytí Egypta. Zdá se však, že Poiretův neoklasicismus neměl žádný politický význam, i když v hojné míře zdůrazňoval fyzickou svobodu. Francouzští módní surrealisté byli zase ve 30. letech 20. století ovlivněni druhou říší Ludvíka Napoleona (1852-1870).

Dior ovlivnil módu mnoha návrhářů

Mužské styly druhé světové války ustoupily v roce 1947 novému vzhledu, který světu představil Christian Dior. Jeho silueta s vosím pasem, vycpanými boky a sukní představovala vysvobození z válečné askeze a sama o sobě byla poctou jeho matce a její eleganci.

Dior’s fit jacket přišel v 70. a 80. letech a stal se vzorem pro návrháře jako Claude Montana, Thierry Mugler, Azzedine Alaia a Christian Lacroix, z nichž všichni vyrostli na díle Diora. Plné sukně se spodničkami, které poznamenaly 50. léta – které byly v mnoha ohledech pokračováním tzv. „New Look“ – odrážely společenský návrat ke genderovým stereotypům před druhou světovou válkou a sociálnímu konzervatismu z doby studené války.

Věčné mini podle Mary

Šedesátá léta obnovila aspekty dvacátých let, dvě dekády sdílející ducha mládí a anarchie. Móda šedesátých let vznikala jak v ulicích Londýna díky Mary Quant a jejím minisukním, tak i v pařížských salonech. Možná proto, že 60. léta symbolizovala mini, je toto období stálou inspirací, a to pokaždé, když se návrháři rozhodnou vrátit na mola sukně sahající do půli stehen.



Pořád dokola

Rychlý retro pohled do 20. století jen potvrdí, jak se jednotlivé vlivy stále vracejí a promítají i do nejnovějších kolekcí. 70. léta, zejména jejich polovina byla nostalgická k 30. letům. Stejně tak 80. léta s věhlasnými vycpávkami na ramenou, si vzaly hodně ze 40. let. V roce 2000 se módní návrháři vrátili k 60. létům. A bude zajímavé sledovat, kdy například budou znovu v kurzu devadesátky vyznávají styl „méně je více“. Zatím stále čekají na své oživení.

Vznik vintage stylu

Jedním z důvodů, proč se retro styly staly na konci dvacátého a počátku dvacátého prvního století často skloňovaným pojmem, je i hlad po vintage oblečení. Ekologie a udržitelnost se dostávají stále více do popředí a tlak na jednoduché, skromné a minimalistické oblečení stále stoupá. A troufáme si tvrdit, že ulovit si trendy kousek z druhé ruky bude v budoucích letech ještě aktuálnější než dnes. A ceny těch nestylovějších vychytávek budou stoupat.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář