NOHAVICA chystá sérii koncertů pro ženy

Písničkář připravil k MDŽ sedm online koncertů.
foto: Nohavica.cz

Jaromír Nohavica se rozhodl potěšit své fanoušky, ale především ženy. A rozhodl se uspořádat online koncerty jako dárek k Mezinárodnímu dni žen.

Po sedm večerů od 8. března až do 14. března bude na svém webu od 19:00 hrát skladby na přání zařazené do playlistů. Původní myšlenka byla připravit na MDŽ jeden koncert, nakonec se plán trochu rozrostl.

Na prvním koncertě 8. března zazní 20 nejčastěji objednávaných písní a během dalších šesti večerů pak dalších 120 skladeb.

Jaromír Nohavica, písničkář, textař, libretista, zpěvák, skladatel, kytarista a hráč na heligonku, se narodil 7. června 1953 v Ostravě. Svou první písničku sice složil už ve svých osmi letech, ale na kytaru začal hrát až o pět let později. Po maturitě v roce 1971 pokračoval ve studiu na Vysoké škole báňské v Ostravě, to ale přerušil a později dálkově vystudoval SŠ knihovnickou v Brně (1978-1981). Mezitím už působil jako umělec na volné noze. Jeho písničky zpívaly Marie Rottrová a Věra Špinarová, spolupracoval rovněž se skupinami Atlantis, Noe, nebo Majestic.

Na národním finále Porty 83 vyhrál anketu diváků, o dva roky později už na festivalu nesměl vystoupit, komunistickým hodnostářům se nelíbily jeho texty. Přes zákaz se jméno Jarka Nohavici pravidelně objevovalo vysoko v žebříčcích ankety Zlatý slavík. A to především díky amatérským nahrávkám, které se volně šířily mezi lidmi. Prvního oficiálního alba, které bylo složené z jeho živých vystoupení z let 1987-88, se dočkal v roce 1988. Kritikou velmi dobře přijatá deska dostala název Darmoděj a brzy jí následovaly další dva výběry.

V roce 1993 Nohavica natočil ve spolupráci s Karlem Plíhalem svůj první studiový počin. Jmenoval se Mikymauzoleum a šlo svým způsobem o přelomové dílo. Na jedné straně to byl ze závislosti na alkoholu vyléčený Nohavica, na straně druhé důkaz, že i demokracie potřebuje své písničkáře. Jen o rok později vyšlo dodnes velmi populární album pro děti Tři čuníci.

Režisér Petr Zelenka natočil v roce 2002 s Nohavicou, Karlem Plíhalem a skupinou Čechomor hudební fantasy film nazvaný Rok ďábla, ve kterém se fiktivní příběh setkává s reáliemi všech zúčastněných muzikantů a působí tak spíš jako umělecká výpověď. Při vyhlašování cen Anděl 2003 byl Nohavica Akademií populární hudby uveden do Síně slávy, o sedm let později se stal vítězem ankety Zpěvák dvacetiletí.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související