Pořád unavení? Rozlučte se s energetickými upíry…

Koho se zbavit?
foto: Pixabay

Každý rok touto dobou se to opakuje. Dlouhá zima ve spojení s nedostatkem slunce, méně vitaminů i pobytu na čerstvém vzduchu způsobují, že se cítíme unavení a bez energie. Chronická únava se stala už dávno součástí našich životů a zejména v tomto období s ní už tak nějak podvědomě počítáme.

A ta letošní je ale obzvlášť výživná. Koronavir postavil všechny naše jistoty i radosti na hlavu a moc jich nám nezbylo. Je to dlouhé a úmorné. Proto není divu, že většina lidí je bez nálady a jen těžko hledá záchytné body. Něco ale udělat můžeme.

Je pár věcí, které nás o pozitivní myšlení i energii obírají úplně zbytečně. Když je rozpoznáte a zbavíte se jich, zázrak se sice nestane, ale bude vám o hodně líp. A to se zejména v této době hodně počítá. Tak koho bychom se měly zbavit?

foto: archiv redakce

Negace

Někteří lidé mají opravdu dar vnímat vše z té horší stránky. A bavit se s nimi je vyčerpávající. Během chvíle jsou schopní na vás naházet všechny bolesti světa. A ještě si nějaké další vymyslet. Držte si je od těla. Úplně vyhnout se všem nemůžeme. Ale je-li to jen trochu možné, utečte z jejich dosahu. A je jedno, jestli to jsou příbuzní, sousedi nebo kolegové v práci. Prostě s nimi kontakt ve vlastním zájmu snižte na nezbytné minimum. A nahraďte ho lidmi, kteří vás dokáží rozesmát a je vám v jejich společnosti dobře. Klidně jim jen zavolejte nebo napište, ale snažte ses nimi udržovat kontakt. Dobré, milé vztahy jsou naprostým základem toho, abychom svět vnímali z té lepší stránky.

foto: archiv redakce

Multitasking

Nic člověka neunaví víc, než když se snaží zvládnout hodně věcí najednou. Řečem o tom, že to není problém, nebo povídačkám typu: Ty na to přece máš talent, nevěřte. Ano, chvíli a něco se zvládnout dá, ale dlouhodobě vás to úplně vycucne. Naopak soustředit se pouze na jednu věc, tu dodělat a odškrtnou si ji (třeba v duchu) jako hotovou, lidskou psychiku posiluje. Cítíme se pak lépe motivovaní a máme dobrý pocit z dokončeného úkolu. A víc chuti do dalšího. Tak jsme prostě nastavení. A snažit se to změnit, je cesta do pekla. Nebo do psychiatrické ambulance a vykoledování si jasné diagnózy: chronická únava.

foto: archiv redakce

Život v minulosti

Každý z nás si jistě vybaví moment, kdy se nám něco povedlo i chvíle, na které nejsme zrovna pyšní. To je život. Zaobírat se svými neúspěchy, zbytečně je pořád dokola pitvat a přemýšlet, kde se stala chyba, je únavné a zbytečné. Tu energii je třeba napřít směrem k budoucnosti. Jen tak se změní v pozitivní sílu, která vám pomůže se posunout dál. A ještě jedna důležitá věc. Nepřeceňujte názory ostatních. Ano, je dobré si je vyslechnout. Ovšem pouze jako poradní hlas. Větší váhu nemají.

foto: archiv redakce

Sociální sítě

Vznikly pro zábavu a u toho by mělo zůstat. Kdy naposled jste ale měli při otevření některé ze sociálních sítí radost a úsměv na rtech? Pokud ho máte téměř po každé, je vše v pořádku. Pokud ne, je nejvyšší čas se nad tím zamyslet. Touha po uznání, větším počtu lajků či pozitivních komentářů dost pokřivila naše vnímání světa. Umělého světa, o kterém sice tušíme, že není skutečný, ale bylo dobré si to i přiznat. Ani ta sebevětší hvězda s miliony sledujících nemá o tolik jiný život než vy. Taky se jí třeba ráno nechce vstávat, přemohla ji únava, bolí ji natažený sval a večer se pohádala s mámou. O tom ale její nový post zaručeně nebude.

foto: archiv redakce

Peciválství

Dobrou náladu a chuť do života si u televize ještě nikdo nevyseděl. Většinou se na gauč svalíme únavou z celého dne a jen tak pasivně zíráme. Je nám pak líp? Většinou ne. Za to, když alespoň část tohoto času věnujete pohybu, líp vám opravdu bude. A je úplně jedno, jestli před večeří obejdete dva bloky nebo si zaposilujete či zacvičíte online jógu. Všechny fyzické aktivity vás ve výsledku posílí, dodají energii a vyplaví do těla endorfiny, takže většina smutků i únava bude zapomenuta a nálada se vám okamžitě zvedne.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související