Pandemie přiostřila i vztahy mezi sourozenci. Co s tím?

Pomozte dětem zorientovat se v emocích.
foto: Alleen Taylor

Ten křik bylo slyšet až do přízemí malého činžáku. Mladší osmiletá sestra vnikla během distanční výuky do pokoje svého desetiletého bratra. Zpívala si a po chvíli začala za jeho zády tancovat a tleskat… Ten, který ji vždy zbožňoval a chránil, ji popadl za ruce, práskl s ní o zem a křičel na ni, ať okamžitě vypadne z jeho (ve skutečnosti jejich) pokoje.

Scéna, která bohužel za poslední rok není vůbec neobvyklá. A pokud se něco podobného odehrává i u vás, vězte, že nejste ani zdaleka sami. Konfliktní vztahy mezi sourozenci jsou v poslední době v mnoha rodinách zcela běžné. Uzavření škol, sociální izolace a úzkost z nejisté budoucnosti se podepsala nejen na nás dospělých, ale i na dětech. Vzhledem k tomu, že trávily většinu času doma pod zvýšeným stresem, není se podle odborníků čemu divit.

Šrámy z dětství

Existují výzkumy, které dokazují, že časté sourozenecké konflikty spojené s úzkostí, depresí a agresí, velmi nepříznivě ovlivňují dětskou psychiku i do budoucna. „Kvalita sourozeneckých vztahů může mít významný dopad na rozvoj dětí,” upozornila pro portál nationalgeographic.com Maria Johnson, ředitelka Centra pro zdravý mozek na Texaské univerzitě v Dallasu. „Když se napětí mezi sourozenci zvýší nad rámec normy na toxické a urážlivé chování, může to mít velmi neblahý vliv na psychickou odolnost a vyrovnanost v dospělosti,“ zdůraznila.

Všechno zlé může být i dobré

Na druhou stranu dobře zvládnutý konflikt, podpoří zdravý sociální rozvoj a naučí děti jak se ke sporům postavit. A pokud vztahy mezi sourozenci budou pozitivní, dodá to dětem jistotu při zvládání budoucích životních trablů. Úkolem rodičů v takové chvíli je, naučit děti spor zvládnout a proměnit napětí v cenou životní zkušenost.

„Dětský mozek není ještě natolik rozvinutý, aby se dokázal vcítit do myšlenek a pocitů druhých. Nedokáže si poradit s přívalem frustrace a zvládnout silné emoce,” vysvětluje Maria Johnson. Dospělí mu ale mohou ukázat, jak situaci nejlépe zvládnout. Sourozenecká rivalita může tedy ve zdravém vývoji děti sehrát i velmi příznivou roli. Je skvělou příležitostí, aby se děti naučily a procvičily si dovednosti potřebné k řešení zátěžových situací v dospělosti.

foto: Kelly Sikkema

Jak tedy své děti právně vést?

Model zdravého konfliktu

 Nebojte se řešit své vlastní spory před dětmi. Je pro ně dobré sledovat rodiče, jak pracují s neshodami, zvláště pokud dáváte přednost mluvení o emocích, které způsobily konflikt, namísto pouhého vyřešení problému. To jim ukáže, že je důležité být otevřený i upřímný a vyjadřovat své pocity.

Podpořte jejich emocionální vyjádření

 Mluvte s dětmi o tom, co je ke sporu přivedlo a snažte se, aby vysvětlily své pocity. Nesuďte je, jen je nechte vyjádřit se. Za většinou konfliktů bývá strach ze selhání nebo pocit bezmoci. A pro děti je nesmírně důležité vědět, že na to nejsou samy, že je chápete a že pokud řeknou, jak se cítí, nikdo je za to nehodnotí a nekritizuje.

Naslouchejte jeden druhému

 Děti se učí především pozorováním. A v rodinách, kde se navzájem všichni respektují, uznávají a naslouchají si, je vytvořeno to nejlepší prostředí pro zvládání konfliktů i dobré vztahy mezi sourozenci. Pokud vám partner něco říká, opravdu ho poslouchejte, reagujte nebo rovnou řekněte, že teď zrovna nemůžete. A požádejte ho, že si promluvíte později. Stejně to dělejte i s dětmi. Brzy vás napodobí a budou se tak chovat nejen k vám, ale i k sobě navzájem.

Zaměřte se na individuální potřeby

 Každý z nás něco chce, něco potřebuje. Děti i vy. Nejlepší cestou, jak si vzájemně vyhovět, je, si to říct a pak se snažit najít řešení uspokojující všechny. Klidně postupně. Kompromisy nejsou vždy nejlepším řešením. Příklad? Jedno z dětí chce jít v neděli odpoledne do Zoo, druhé ke kamarádce, vy na procházku a manžel na fotbal. Kompromisem by bylo, najít cíl, který nevadí nikomu, ale co uspokojit všechny? I za cenu, že neděli strávíte každý zvlášť. Dětem tím pošlete vzkaz, že i jejich zájmy a přání jsou důležité a navzájem se respektujete.

Stanovte hranice

 Jasná pravidla ohledně fyzické agrese a křiku či vstupování do pokojů druhých jsou nezbytná a důležitá. Zejména v této době, kdy většinu času trávíme pořád doma. Děti musí vědět, co mohou a co ne a důsledně trvejte na dodržování stanovených hranic.

Zvládněte svůj stres

Odborníci naznačují, že rodiče, kteří lépe zvládají svůj vlastní pandemický stres, ho šíří méně na své děti, což je důležité pro jejich duševní zdraví. Když spolu děti bojují, zkuste se před tím, než na ně vlítnete, zastavit, prodýchat své emoce a vstoupit mezi ně bez křiku a v klidu. Okamžitě se přenese i na děti.

Odměňujte dobré chování

Hromaďte chválu, když vaše děti situaci zvládnou. A buďte konkrétní. Pozitivní ohodnocení zmírní napětí a nastolí pohodovější atmosféru, ve které se pak mnohem lépe vysvětluje, co konfliktu předcházelo.


Děti dokáží vyčíst emoce i z tváří pod rouškou

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související