Wanda Adamík Hrycová: „Jsem akční typ, který nerad čeká…“

foto: Wandal Production

Je nejen dcerou slavného herce Andreje Hryce, ale i jednou z nejúspěšnějších filmových producentek na Slovensku. Nyní přichází do Čech s filmovým hitem Známí Neznámí, jehož předloha si vysloužila i zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

„Jsem šťastná, že jsme to byli právě my, kdo vyhrál bitvu o práva na tento film pro území Česka a Slovenska. Zájemců totiž bylo více, ale italský producent se rozhodl právě pro nás, což je nesmírně velký závazek. Scénář nás upoutal už při prvním čtení a jeho adaptaci pro slovenského a českého diváka jsme svěřili zkušenému scenáristovi Petrovi Jarchovskému a naší debutující režisérce Zuzaně Mariankové. Myslím si, že i díky této jedinečné kombinaci zkušenosti a mladické dynamičnosti můžeme vytvořit opravdový divácký hit. Přinášíme totiž skvělou vztahovou komedii ve fantastickém obsazení, plnou humoru a lidskosti, ale i odhalených pikantních tajemství,“ řekla producentka filmu Wanda Adamík Hrycová.

foto: archiv Wanda Adamík Hrycová

Úspěšná dcera slavného herce

Jak se u filmu žije dceři slavného herce Andrej Hryce?
U filmu žiji celý svůj život, takže to nemám s čím porovnat. Od malička jsem s otcem chodila na natáčení i na představení. Takže žádný jiný svět pořádně ani neznám.

Přemýšlela jste někdy, že půjdete v jeho hereckých šlépějích?
Nikdy.  Možná právě proto, že jsem od malička sledovala, co práce herce obnáší, nikdy jsem to dělat nechtěla. Mě naopak fascinoval svět za kamerou. Navíc jsem hodně akční typ, který nerad čeká na pracovní příležitosti. Já si je naopak vytvářím. A to mě moc baví.

Film Známí Neznámí míří do Čech

Získat práva na film a natočit remake, to se celkem běžné, ale spíš s jistým časovým odstupem. Vy jste se však rozhodla natočit film Známí Neznámí, jehož předloha posloužila už asi pro 18 filmů. Nebojíte se, že to lidi odradí?
Věřím, že právě naopak budou diváci zvědaví, jak jsme v porovnání s ostatními obstáli. Dokonce si neskromně myslím, že náš film je jeden z nejlepších remaků, jaké byly v české distribuci. Navíc jsem přesvědčená, že je stále hodně diváků, kteří neznají žádnou předchozí verzi, takže pro ně to bude úplně nový film.

S Tomášem Maštalírem jste točila už film Čára či seriál Slovania. Byl pro vás jasnou volbou pro obsazení do jedné z hlavních rolí ve filmu Známí neznámí?
S Tomášem opravdu pracuji ráda, protože ho považuji za jednoho z nejlepších herců své generace. Ale i přes to ho zveme vždy na casting, když připravujeme nový projekt. Každý film je jiný, každá role má svoje specifika a důležité jsou i interakce s ostatními kolegy. Casting je přesně to místo, kde si spolu s režisérem můžeme ověřit, že chemie mezi postavami funguje. V „Známí Neznámí“ hraje Tomáš otce pubertálního děvčete. Pro něho úplně nová poloha, pro nás divačky mimořádně zajímavý zážitek.

Díky autonehodě Vojty Kotka, který měl původně hrát jednoho z hlavních hrdinů, jste objevila herecký talent v Tomášovi Měcháčkovi. Jak vás napadlo obsadit právě jeho? Lidé ho znají spíše jako moderátora či stand up komika. Ale on je skutečně skvělý herec.
Za jistých událostí v životě stojí opravdu jen náhoda. Když jsme se za 24 hodin před začátkem natáčení dozvěděli, že se Vojta naboural na motorce a polámal si páteř, věděli jsme, že je zle. Pokud by se nám nepodařilo přeobsadit jeho roli, film nenatočíme nikdy. Partu Pauhofová, Issová, Hofmann, Maštalír, Polnišová a Malachovský by jsme dohromady v jiném termínu dali dohromady až za rok a půl.  Naše skvělá castingová režisérka Petra Svarinská však zjistila, že Tomáš Měcháček je jako zázrakem k dispozici, jelikož si vymkl kotník a musel zrušit jiné natáčení. V našem filmu běhat nemusel, takže roli přijal a o 24 hodin později už byl u nás na place. Je mimořádně těžké naskočit do takto rozběhnutého projektu, navíc jako filmový debutant mezi takové herce. Tomáš je ale profík, který se toho zhostil na výbornou a výsledek opravdu stojí za to.

Tématem filmu je tajemství skryté v našich mobilech. Co kdo skrývá před kým, ať už se bavíme o přátelích, rodině. Skrývala jste někdy něco v mobilu vy?
Každý z nás má svoje tajemství a fakt je, že v mobilu dnes máme všechno. Kalendář, maily, smsky, fotky, bankovní údaje, předpověď počasí i mapy, je pro nás zdrojem všech informací. Mobily o nás vědí vše, jsou to, co říká naše postava ve filmu „černé skříňky našich životů“. Já bych tedy velmi nerada o ten svůj přišla.

Tragický životní osud a vztah k Ukrajině

Váš rodinný příběh by stál také za zfilmování. Váš tatínek, herec Andrej Hryc, jako malý ztratil za tragických okolností bratra, vy jste o svého bratra také velmi tragicky přišla. V lednu loňského roku zemřel váš tatínek. Dá se s tím vůbec nějak vyrovnat?
Těžko. Přišla jsem o dva nejdůležitější muže svého života, o bratra příliš brzo a nesmyslně. Nevím, zda se s tím dá někdy vyrovnat, mě se to nepodařilo ani po dvanácti letech. Ztráta otce je ještě příliš čerstvá, ale doufám, že to časem zpracuji. Přeci jen, táta byl nevyléčitelně nemocný a věděli jsme, že konec přijde. Jeho nepřítomnost ale velmi bolí. Mám však velkou oporu v manželovi a třech synech. Ti mi do života vnášejí světlo a radost, dávají důvod nesložit se a jít dál.



Vy máte blízko k Ukrajině, což je aktuálně velké téma. Předpokládám, že tam i díky své práci máte mnoho přátel. Snažíte se jim zajistit například i zázemí na Slovensku?

Navzdory nabízené pomoci nikdo z mých přátel Ukrajinu neopustil. Chlapi bojují se zbraní v ruce a ženy s dětmi je v tom nechtěli nechat samotné … Vůbec si neumím představit, čím si procházejí, já denně pláču jen u informací, které se ke mně dostávají. Fotky i videa jako svědectví těch válečných zločinů, které tam Putin páchá na nevinných lidech, jsou příšerné. Dostávám je v necenzurované podobě a musím říct, že už pár dní nespím. Jediné, jak můžu v této chvíli pomoci, je, že pro ně pomáhám zabezpečovat ochranný materiál. Za poslední tři dny se ze mě stal odborník na neprůstřelné vesty, přilby, vojenská škrtidla, lékárničky a podobně. Děláme, co umíme.

Ostrov Saychely

Vám jsou blízké i Saychely. Jste honorární konzultantkou pro Slovenskou republiku, což byl i váš tatínek. Co to vlastně znamená v praxi?
V praxi to znamená, že zabezpečuji administrativu, právní nebo jakoukoli pomoc seychelským občanům na Slovensku. V této chvíli na Slovensku studuje 28 Seychelanů, kterým je sem tam potřeba pomoci s pobytovými papíry, ztracenými doklady, ověřováním dokumentů a podobně. Během korony jsem například řešila Seychelana, který přijel v únoru 2020 na tři týdny navštívit svou přítelkyni a zasekl se tam kvůli covidu na půl roku. Mimo to mi však nonstop volají i slovenští turisti, kteří si u mě ověřují kdeco. To sice není v mé náplni práce honorární konzulky, ale vždy se jim snažím pomoci. Ať mají zážitek se Seychel dokonalý.

Je něco, co byste si v dnešní nelehké době přála?
Zdrví a mír. A ať to klidně zní jako klišé. Chci vychovávat své děti v klidu, míru a svobodě.

Wanda Adamík Hrycová je jednou z nejúspěšnějších slovenských filmových producentek. Vystudovala odbor produkce a managment na Filmové a televizní fakultě VŠMU. Už během studia byla součástí různých projektů a své manažerské zkušenosti sbírala při práci v v Rádiu Twist, kde se z pozice asistentky vypracovala na výkonného ředitele.

V letech 2001 až 2006 působila jako generální ředitelka Divadla Nová scéna, poté pak jako generální ředitelka MediaPro Entertainment Slovakia, největší produkční společnosti na Slovensku. V roce 2007 si založila produkční společnost Wandal Production kde uvedla světový muzikál Producenti a podílela se na produkci filmů Colette a Čiara, kde byla i autorkou námětu. Ten se stal nejúspěšnějším slovenským filmem od dob samostatnosti Slovenské republiky.


ZNÁMÍ NEZNÁMÍ

Hořkosladká komedie, Česká republika, 2021, 95 min
Režie: Zuzana Marianková
Adaptace scénáře: Petr Jarchovský
Producentka: Wanda Adamík Hrycová
Koproducenti: Peťa Polnišová a Juraj Brocko
Hrají: Tomáš Maštalír, Táňa Pauhofová, Klára Issová, Martin Hofmann a Tomáš Měcháček, Peťa Polnišová a Sväťo Malachovský

Hořkosladká komedie o partě českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku. Znají se už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby… Kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Stačí jeden večer a z dobrých známých se stanou neznámí. Adaptace světoznámé předlohy Naprostí cizinci z pera scenáristy Petra Jarchovského





Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související