Do kin vstoupí nejnovější film dua Svěrák & Svěrák „Betlémské světlo“

foto: Bioscop

Smích, vtip, hravost. Ale i dojetí a slzy. Film, který podle povídek svého otce Zdeňka Svěráka natočil režisér Jan Svěrák, dorazí 10. března do českých kin.

Herečka Tereza Ramba se opět může pochlubit krásnou rolí. Ve filmu Betlémské světlo se totiž představí jako lékárnice. „Moje lékárnice Vendula si o sobě myslí, že je upjatá, ale díky Máriovi, kterého hraje Vojta Kotek, zjistí, že je vlastně vášnivá. Pro mě to byla těžká role, Jan mi vždycky připraví nějakou výzvu, ať už to bylo ve filmu Po strništi bos, kdy jsem vlastně poprvé hrála maminku, nebo tady. Ale byla to hrozně hezká práce,“ popisuje herečka, která se dokonce ve filmu i obnaží.

Nahota by herečce ani tak nevadila, spíš se obávala vlastních pocitů. „Chvilku po porodu mě Jan obsadil do role devatenáctileté slečny, která má ve scénáři jednu nahou scénu za druhou. Tak mu můžu poděkovat, že jsem se během těch tří měsíců dostala do formy,“ řekla s úsměvem dvojnásobná maminka, která si zahraje po boku Zdeňka Svěráka, Ondřeje Vetchého či Daniely Kolářové.

S plnou důvěrou

Jejím hereckým partnerem je ve filmu její bývalý přítel Vojta Kotek, a i díky tomu se ji intimní scény točili celkem dobře. „Myslím, že s kýmkoliv jiným, než s Vojtou, by se mi to točilo těžko. Ale my jsme v podstatě jako rodina, a to pro mě bylo zásadní. Honza přišel s tak krásným, něžným scénářem, že jsem si říkala, že on a kameraman Vladimír Smutný si zaslouží mou plnou důvěru. Nikdy jsem nic takového netočila, a když už to mám někdy udělat, tak pořádně, a s Honzou,“ dodala herečka.

Podle jejích slov však nešlo o jednoduché natáčení. „S Honzou to bylo náročnější, protože jsou oba s Vladimírem Smutným opravdu hodně vizuální. Obrazová stránka dostává spoustu prostoru, což je ale dobře, to z filmů mizí, a přitom je to strašně důležité. I když pro herce o to těžší, protože musíme udržet pozornost dlouho na malých plochách,“ vysvětlila Ramba.Snímek vypráví příběh stárnoucího spisovatele Karla Šejnohy, kterému už psaní nejde jako dřív. Nedokončené povídky se mu hromadí v hlavě a jejich postavy vylézají na denní světlo a dožadují se, aby autor pokračoval v ději. Všichni něco chtějí. Fotograf Matěj touží získat nedobytnou magistru z lékárny, pan Bohumil prosí, aby se stal zázrak, automechanik Bakalář by se rád stal léčitelem. Do toho vstupuje z reálného světa Šejnohova manželka, která si myslí, že už by měl psaní nechat a konečně se věnovat jí.

Betlémské světlo, Česko, 2022, 100 min

Režie, scénář: Jan Svěrák
Spolupráce na scénáři: Zdeněk Svěrák
Obsazení: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Vojtěch Kotek, Tereza Ramba …

Čtěte dál:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související