Bestseller Dům na samotě uvidí diváci i v televizi

Dílo oblíbené spisovatelky Michaely Klevisové se dočkalo svého prvního filmového zpracování. Kdo ztvární oblíbeného inspektora Bergmana?
Pilotní díl kriminálního seriálu epizodických detektivek, které inspirovaly knižní bestsellery ceněné české autorky Michaely Klevisové, jejichž hrdinou je inspektor pražské kriminálky Josef Bergman. / foto: Česká televize

Přestože televize v posledních letech chrlí jeden mysteriózní seriál za druhým, občas se najde i prostor na pořádný detektivní film. Dobrodružné drama Dům na samotě, který je inspirován knižním bestsellerem z dílny nejprodávanější spisovatelky současnosti Michaely Klevisové, se totiž dočkal své filmové podoby. V hlavní roli inspektora Josefa Bergmana se představí Luboš Veselý.

V navenek idylické středočeské vesnici se našla mrtvola mladé ženy. Pátrání po sériovém vrahovi otevírá cestu do temné minulosti. A příběh s otázkou, kdo vraždí mladé dívky, může začít. Námětem filmu se stala třetí kniha ze sedmidílné detektivní série Michaely Klevisové s kriminalistou Bergmanem, která nese název Dům na samotě. Ta se stala okamžitě bestsellerem a v České televizi nyní vznikl stejnojmenný film, který bude mít premiéru v neděli 6. března od 20.05 na ČT1.

Foto: Česká televize, Albatros Media

Klasická detektivka jak má být

Fanoušci detektivních příběhů se mohou těšit na příběh ze středočeské vesnice Smrčina. Vražda mladé ženy nese rukopis sériového vraha přezdívaného Kadeřník, který dříve řádil v hlavním městě. Zkušený pražský kriminalista – inspektor Josef Bergman – se v doprovodu své nové, mladé kolegyně Sylvie Sedlákové vydává do navenek idylického místa. Dvojice detektivů z Prahy postupně odhaluje události, které v osamělém mlýně před lety těsně provázaly životy původních obyvatel vesnice s novými usedlíky.

Ve Smrčině se totiž život točí kolem místních jezdeckých stájí a dostihových sázek – ale také kolem vydírání, nevěry, ztracené drahocenné brože a dávného zmizení syna místního hostinského. Dojde k další vraždě a v ohrožení se ocitá i nová majitelka domu na samotě, mladá malířka Nela Keplerová.

Pilotní díl kriminálního seriálu epizodických detektivek, které inspirovaly knižní bestsellery ceněné české autorky Michaely Klevisové, jejichž hrdinou je inspektor pražské kriminálky Josef Bergman. / foto: Česká televize

Skvělé obsazení

Inspektora Bergmana ztvárnil ve filmu Luboš Veselý a kolegyni zkušeného kriminalisty Sylvii Sedlákovou si zahrála Veronika Arichteva. Přísného majitele jezdeckých stájí Soukupa hraje Jiří Schmitzer a role hostinského Indyho Lecha se ujal Radek Holub. Majitelku zchátralého smrčinského mlýna představuje Vlastina Svátková a v roli Soukupova vnuka Dominika se objevuje talentovaný Tomáš Dalecký.

Protagonista populární románové série Michaely Klevisové, kriminalista Josef Bergman, se poprvé objevil v roce 2008 v románu Kroky vraha. Za svou prvotinu autorka získala Cenu Jiřího Marka pro nejlepší českou detektivní knihu roku. Stejnou cenu podruhé obdržela roku 2012 právě za románovou předlohu nového televizního filmu Dům na samotě.

Snímek zůstává věrný literární předloze v tom, že klade důraz na atmosféru místa, společenské pozadí příběhu a postupné odhalování vztahů mezi postavami. Kořeny problémů jsou skryty v minulosti a ani jejich rozrytí a dopadení vraha nedokáže napravit staré křivdy a nastolit ztracenou rovnováhu. Autorem scénáře a režisérem filmu je zkušený Viktor Polesný.

Autorka námětu patří k nejprodávanějším spisovatelkám současnosti. Filmového zpracování se ale její dílo dočkalo poprvé, přestože už v minulosti nabídky na zfilmování svých knih dostala. „V roce 2017 se mi ozval režisér Viktor Polesný, že si koupil audioknihu Kroky vraha. Poslouchal ji prý v autě, příběh ho zaujal a říkal, že by podle mých knížek něco rád natočil,“ prozradila Michaela Klevisová.

„Chtěla jsem práva poskytnout jedině člověku, který s nimi bude zacházet s respektem a v souznění s příběhem. A opravdu, Viktor Polesný napsal k Domu na samotě naprosto dokonalý scénář,“ pochvaluje si Klevisová. „Jen jsem upozornila na nějaké nepřesnosti týkající se tréninku dostihových koní. Já jsem velký dostihový fanda, takže pro mě bylo důležité, aby v tomto ohledu bylo ve scénáři všechno správně,“ dodala autorka.


Michaela Klevisová se narodila v roce 1976 v Praze. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a přes dvacet let pracovala jako novinářka. Momentálně se živí psaním knih. Jejím největším koníčkem je cestování. Nejraději navštěvuje severské země.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související