Smrt na Nilu (2022): Jak moc se nové zpracování odchýlilo od původní verze?

foto: Falcon

Když se rozhodnete natočit notoricky známý příběh, který už byl několikrát zfilmován, máte v podstatě jen dvě možnosti. Buď to udělat lépe než ti před vámi, nebo dát klasickému vyprávění úplně nový formát. Režisér Kenneth Branagh se rozhodl pro druhou možnost. Jak se mu nejnovější Smrt na Nilu povedla?

Nové zpracování jednoho z nejlepších děl Agathy Christie z roku 1937 Smrt na Nilu právě vstoupilo do kin. A pokud by vás tahle novinka nalákala, možná vás bude zajímat, že od původního příběhu se v mnohém odlišuje. Klasické vyprávění, tak jak ho známe například z hollywoodského zpracování z roku 1978, kde si zahrál slavného detektiva Peter Ustinov nebo z roku 2004 v čele s Davidem Suchetem, nečekejte.

Režisér a zároveň představitel hlavní role Hercula Poirota Kenneth Branagh se spolu se scénáristou Michaelem Greenem rozhodli místo klasické detektivky natočit mysteriózní thriller. A od původní verze se v mnohém odchýlili.

foto: Falcon

Sázka na Poirota

Mnozí fanoušci nesmrtelného detektiva si možná už několikrát položili otázku, jaký byl život malého mužíčka s brilantními šedými mozkovými buňkami před tím, než začal rozlouskávat jednu záhadu za druhou. Některá tajemství by možná měla zůstat skrytá, ale nejnovější zpracování románu Smrt na Nilu se nám ji rozhodlo poodhalit. Zajímá vás, proč je tak pyšný na svůj legendární knír a co dělal za první světové války? Dozvíte se.

Nejnovější příběh totiž začíná právě tímto (černobílým) odhalením. Válečné trauma, které je nám tu tak odhaleno, staví Hercula Poirota do poměrně nového světla. Opravdu bylo nutné nám sdělit, že jeho legendární knír zakrývá zranění z války a je vlastně poctou padlému veliteli? Možná ještě větší rozčarování nastává, když se dozvíme, že za Poirotovým zvláštním vztahem k ženám je tragická smrt dávné lásky, o které v knihách není ani slovo. Dost možná bychom raději zůstali u myšlenky, že jedinou jeho osudovou femme fatale byla tajemná ruská hraběnka Vera Rossakoffová.

Záměna osob

Další, na co se se musíte připravit, je, že autoři si z původní předlohy vzali jen některé postavy. A další pozměnili. V této verzi se tak neobjeví Cornelia Robson (sestřenice Marie Van Schuylerové), komunista Ferguson, italský archeolog Guido Richetti ani advokát Jim Fanthorp.

Ostatní postavy změní národnost, jako například rakouský lékař Dr. Bessner, který se stává britským lékařem Linusem Windleshamem (hraje ho Russell Brand). Ale to jsou spíše podružnosti. Další odlišnosti ovšem zarazí. Například v původní verzi oběť vraždy, bohatá dědička Linnet Ridgewayová cestuje se svým správcem Andrewem Penningtonem. Ale v tomto příběhu se Andrew stává jejím bratrancem a právníkem a bůhví proč, dostává tradiční arménské příjmení Katchadourian. Postavu hraje indický herec Ali Fazal.

Kde se natáčelo?

Další změny jsou už méně významné. Film dělá z Van Schuylera komunistu, což vede k některým až legračním momentům. Salome Otterbourne (Sophie Okonedo) se mění z romanopiskyně na bluesovou zpěvačku, což tvůrcům umožnilo zařadit dvě scény z jazzového klubu, ale nakonec proč ne.

Pokud jde o samotnou zápletku, i tady najdeme rozdíly, ale víc už prozrazovat nebudeme. Pokud nepatříte k zarytým milovníků klasiky nebo dokáže odhodit předsudky a film vnímat jako úplně nový bez velké návaznosti na původní román, oceníte ho. Za zmínku stojí především brilantní kamera i velmi dobře vybrané lokace. Ty ovšem filmaři nenašli v době pandemii v roce 2019, kdy se film natáčel v Epyptě, ale v Maroku. Což snímku možná i prospělo.

Smrt na Nilu (Death on the Nile, 2022)
Krimi / Drama / Mysteriózní, USA,127 min
Režie: Kenneth Branagh
Scénář: Michael Green
Hrají: Kenneth Branagh, Gal Gadot, Armie Hammer, Letitia Wright, Tom Bateman, Russell Brand, Annette Bening, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo …

Smrt na Nilu, jehož předlohou je slavný detektivní román Agathy Christie z roku 1937, je o emocionálním chaosu a smrtících následcích vyvolaných milostnou posedlostí. Dovolená belgického detektiva Hercule Poirota na palubě říčního parníku v Egyptě se změní v děsivý hon na vraha, ve chvíli, kdy idylické líbánky dokonalého páru postihne tragédie. Příběh vášně a žárlivosti, zasazený do prostředí pouštní scenérie, dech beroucích výhledů a majestátních pyramid v Gíze, sleduje osudy kosmopolitních cestujících, přičemž nečekané zvraty a zápletky udržují diváka v napínavé nejistotě až do konečného rozuzlení.


Recenze: Spencer si zakládá na monotónnosti, smutku a Dianině „šílenství“

foto: Forum film

Nejen Baldwin. Smrt na filmovém place se nevyhnula dalším hvězdám…

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související