Alec Baldwin bude nejspíš obviněn z neúmyslného zabití. Smrt na place ale není zase tak výjimečná

foto: Bontonfilm

Smrt při natáčení se nevyhnula ani českým i dalším světovým hvězdám. Při vzniku filmu jich bylo zraněno, či tu dokonce našlo smrt, překvapivě hodně. Ovšem kauza, do které se Alec Baldwin vlastním přičiněním dostal, je stále žhavá a bolestná, i když už se táhne dva roky. A podle posledních zpráv se zdá, že herec se zodpovědnosti za smrt kameramanky přeci jen nevyhne.

Informace, která tenkrát oběhla svět, zněla až neuvěřitelně. Baldwin během natáčení nového filmu omylem postřelil dva lidi. A zatímco režisér vyvázl „jen“ s prostřeleným ramenem, hlavní kameramanka filmu zemřela.

Alec Baldwin vystřelil

„Ta zbraň je bezpečná,“ slyšel prý před osudnou scénou herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust od asistenta režie Davida Hallase. Nebyla. Zůstal v ní jeden ostrý náboj a Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. Herec, který mimo jiné proslul i svými vystoupeními proti střelným zbraním a angažoval se v kampaních pro jejich omezení se už dokonce života musí vypořádávat s myšlenkou, že zabil člověka.

V dubnu tohoto roku byla obžaloba proti herci stažena, protože se neprokázalo, že spoušť zbraně skutečně stiskl. Nová analýza ale mluví jinak, má se za prokázané, že zbraň musela být nabitá a stihnutá a tudíž nemohla vystřelit omylem, jak se snažila dokázat hercova obhajoba. Nyní je tedy velmi reálné, že Alec Baldwin bude znovu obviněn. Hrozí mu trest za neúmyslné zabití – 18 měsíců vězení a pokuta.

Podobné smrtelné nehody se ale při natáčení bohužel stávají. Smrt si bohužel nevybírá a občas se objeví i tam, kde bychom ji nejméně čekali. Podobných tragických událostí se v minulosti při natáčení stalo už docela dost. Vypátrali jsme ty nejméně známé. Pojďte se s námi podívat, co všechno se může stát i při tak zdánlivě mírumilovné činnosti jako je příprava filmů.

1973 a 1993: Natáčení filmu Hra smrti a Vrána. Smrtelná střelba…

Slavná legenda akčních filmů Bruce Lee zemřel během natáčení filmu Hra smrti, když si v mezičase šel lehnout kvůli nevolnosti a už se neprobudil. Příčina smrti není dodnes jasná, ale údajně šlo o krvácení do mozku v důsledku častých zranění hlavy. Zemřel 20. července 1973 ve 32 letech, a to jen 3 týdny před premiérou slavného filmu Návrat draka. Natáčení se však stalo osudným i jeho synovi Brandonu Lee, který byl 31. března 1993 během jedné scény ve filmu Vrána postřelen ostrým nábojem. Za dvanáct hodin od incidentu ve svých osmadvaceti letech zranění podlehl. Stalo se tak přesně dvacet let od smrti jeho otce Bruce a dva týdny před vlastní svatbou.

Podle vyšetřování šlo o chybu rekvizitáře, který v hlavni nechal zapomenutou záslepku (používá se pro detailní závěry, ve kterých představuje ostrý náboj) a následně zbraň nabil slepým nábojem. Když pak Michael Massee během natáčení na Brandona vystřelil, kovová atrapa náboje ho zasáhla. Po incidentu se herec zhroutil a rok nebyl schopen pokračovat v herecké kariéře. Přestože nešlo o jeho chybu, celý život cítil spoluvinu. Massee nakonec zemřel na rakovinu žaludku v roce 2016 ve věku 64 let. 

Scéna hercovy smrti se údajně použila pouze u soudu, poté byla zničena. Samotné natáčení filmu „Vrána“ však provázela i další neštěstí. Jeden z kaskadérů si během jednoho záběru zlámal několik žeber, kamion s vybavením shořel, jeden člověk se popálil a další dostal ránu elektrickým proudem.

1983: Natáčení filmu Zón soumraku. Pád vrtulníku …

Jedna z prvních a největších tragédií na place se stala během natáčení scény ve vodě, kdy se na herce Vice Morrowa (*1929) a jeho dětské kolegy Myca Dinh Le (7 let) a Renee Shin-Yi Chena (6 let) 23. července 1983 zřítil vrtulník. Všichni byli na místě mrtví. Film Zóna soumraku má čtyři příběhy. Jeden z nich dokonce natáčel i režisér Steven Spielberg. K tragické nehodě došlo během příprav příběhu Time Out, který režíroval John Landis. Ten celou událost zaznamenal na video a po natočení se psychicky zhroutil a dlouho se s událostí nemohl vyrovnat.

1988: Natáčení filmu Návrat tří mušketýrů. Pád z koně …

Pamatujete si na roli kulatého sluhy Plancheta ve filmech Tři mušketýři z roku 1973 a poté Tři mušketýři 2 z roku 1974? Série slavných filmů se nakonec do třetice stala osudnou jeho představiteli britskému herci Roy Kinnearovi. Právě při natáčení třetího filmu Návrat tří mušketýrů z roku 1988 ve Španělsku spadl z koně a zlomil si pánev. V důsledku vnitřního krvácení druhý den zemřel v nemocnici. Na základě této tragické události se režisér filmu Richard Lester zhroutil a už nikdy žádný film nenatočil.

1994: Natáčení filmu Kokosy na sněhu. Infarkt…

Natáčení se stalo osudné také americkému herci Johnovi Candymu, který ve filmu ztvárnil roli obézního trenéra jamajských bobistů. Předtím se proslavil rolí dobráckého člena hudební kapely, jenž pomáhá mamince hlavního hrdiny dostat se zpátky domů k synovi ve filmu Sám doma.

3. března 1994 se doslova doplazil do hotelu, kam mu ještě kuchař přinesl špagety. Druhý den ho našli, jak bezvládně leží napůl na posteli a napůl na zemi. Lékař zjistil, že John dostal mezi pátou a sedmou hodinou ranní silný infarkt.

2006: Natáčení dokumentu Bindi the Jungle Girl. Bodnutí trnuchou…

Australský filmař, kterému se říkalo „Lovec krokodýlů“ Steve Irwin, se proslavil nebezpečnými kousky se zvířaty. 4. září 2006 se rozhodl dotočit pár záběrů do dokumentu Bindi the Jungle Girl a vydal se pod hladinu moře k oblasti Velkého bariérového útesu. Tam ho napadl rejnok trnucha a bodcem ho bodl přímo do srdce. Cestou do nemocnice zemřel. Na přání manželky Terri celá nahrávka dokumentu s útokem nebyla zveřejněna.

2013: Natáčení filmu Rychle a zběsile. Autonehoda…

Herci Paulu Walkerovi, který se proslavil sérií filmů Rychle a zběsile, se stala osudným právě rychlost. Poslední listopadovou sobotu roku 2013 na charitativní akci organizace Reach Out Worldwide podle dostupných informací naboural ve vysoké rychlosti ve voze Porsche Carrera GT do stromu. Auto v u chvíli neřídil, seděl v něm jako spolujezdec. Ve chvíli, kdy na místo tragédie dorazila policie, červené porsche už bylo celé v plamenech. Po uhašení požáru z vozu vytáhli Walkera i řidiče mrtvé.

Smrt při natáčení českých filmů …

V roce 1974 během natáčení detektivky Případ mrtvého muže, kterou režíroval Dušan Klein, zahynul kaskadér Jiří Plachý. Ten se ve scéně měl vrhnout pod kola nákladního automobilu. Během zkoušek vše probíhalo v pořádku, ovšem při natáčení ostrého záběru strhl řidič volant a Plachého přejel. Bylo mu pouhých třicet let.

K úmrtí Jana Libíčka při natáčení filmu Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách došlo během přestávky na další záběr. Při rozhovoru s Vladimírem Menšíkem se z ničeho nic skácel do vody a už se jej nepodařilo oživit. Při převozu do nemocnice herec, který trpěl silnou obezitou a cukrovkou, zemřel. Hlavní mužskou roli si ve filmu zahrál herec Jaromír Hanzlík, pro něhož to znamenalo mnohaleté trauma.

I herec Václav Lohniský se zhroutil při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci, a to ve chvíli, kdy stoupal do kopce. Příčinou smrti byl infarkt. Doprovod mu během výstupu dělal tehdejší asistent režie a pozdější známý režisér Zdeněk Troška.

zdroj: www.independent.co.uk, people.com, www.bbc.com, www.ceskatelevize.cz, www.irozhlas.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související