Zemřel americký herec Matthew Perry. Milovaný Chandler ze seriálů Přátelé byl obětí vlastních démonů

foto: Magic Box

Smutná zpráva zasáhla dnes ráno celý svět. Podle záchranných složek, na které se americká média odkazují, byl slavný herec Matthew Perry, nalezen bez známek života ve vířivce ve svém domě v Los Angeles. Pravděpodobně se utopil, bylo mu 54 let.

Vloni vydal Perry paměti, kde velmi intimně popsal svůj život a především boj se závislostí na návykových látkách, alkoholu a lécích. Pít už prý začal ve 14 letech a to i kvůli rozvodu rodičů a vlastní nejistotě a pochybnostem o sobě sama.

Většina z nás ho zná díky roli Chandlera Binga v americkém sitcomu Přátelé, odkud pochází řada nezapomenutelných hlášek, které divákům zůstanou navždy v paměti. Seriál se vysílal v letech 1994 až 2004. Za svůj výkon byl v roce 2002 nominován na cenu Primetime Emmy. Na oblíbenosti a úspěšnosti seriálu měl obrovskou zásluhu právě Matthew Perry.

Boj se závislostí

Jeho smrt byla podle prvotních zpráv zřejmě nešťastná náhoda, pravdou ale je, že celý život sváděl boj se závislostmi na alkoholu, lécích i drogách. Spoustu peněz, které vydělal, utratil za léčbu. Jak sám přiznal ve svých memoárech Friends, Lovers, And The Big Terrible Thing, přišla ho až v přepočtu na 210 miliónů korun. Měl za sebou více než 15 odvykacích kúr a kvůli svému nalomenému zdraví prodělal 12 operací, včetně té, kdy mi kvůli nadměrnému užívání opioidů prasklo tlusté třeba lékaři mu dávali jen minimální šanci na přežití.

Smutnou pravdou je, že zemřel ve chvíli, kdy byl podle všeho už několik měsíců „čistý“ a těšil se na nový život bez drog a závislostí.

Křižovatka života

Během studií na střední škole stál Matthew na křižovatce. Nedokázal se rozhodnout, které ze svých dvou zálib dát přednost. Odmalička miloval tenis, ale přitom se věnoval i hraní v divadle. A především časově skloubit tyto dva protichůdné koníčky bylo těžké. V roce 1984 se ale po prohře v důležitém turnaji definitivně rozhodl pro herectví – profesi, ve které působil i jeho otec.

Perryho první profesionální herecké zkušenosti pocházejí z několika úspěšných sitcomových seriálů. V těchto nelehkých začátcích si přivydělával v losangelských restauracích a fastfoodech. A právě zde získal od jedné kolegyně servírky telefonický kontakt na režiséra Williama Richtera, který zrovna obsazoval lidi do svého nového projektu. Přestože si od toho Perry příliš nesliboval, Richterovi přece jen zavolal. Štěstí ho neobešlo, a tak mu neušla rolička po boku Rivera Phoenixe ve filmu JEDNA NOC V ŽIVOTĚ JIMMYHO REARDONA (1988).

Krátce poté skončil Matthew středoškolské studium. Otec ho od začátku přemlouval, aby šel na vysokou školu, ale jemu se do ní příliš nechtělo. Nakonec uzavřeli chlapskou dohodu, pokud se mu do jednoho roku nepodaří vybudovat si stabilní herecké postavení, přihlásí se na University of Southern California. Hned týden po maturitě získal Perry angažmá na jednu z hlavních rolí v mysteriózní – komediálním sitcomu společnosti FOX „Druhá šance“. Foxovi svou novou tvář nepřehlédli a zanedlouho mu nabídli několik dalších, relativně výrazných úkolů. Všechny televizní projekty, kterým se věnoval (a že je bylo požehnaně), však byly víceméně pouze druholigovými, a většího úspěchu se s nimi dočkat nemohl. Proto se rozhodl pro změnu.

Scénárista

V roce 1993 se pustil do psaní vlastního komediálního seriálu s názvem „Maxwell’s House“. O rok později prodal scénář pilotního filmu společnosti Universal Television a po jejím souhlasu se pustil do jeho realizace. Seriál byl o šestici mladých, sympatických lidí, jejich vztazích a životních cestičkách. Pokud máte pocit, že vám tento námět něco říká, nemýlíte se. Přesně ve stejný okamžik se pouštěla do natáčení podobného projektu i společnost NBC. A jeho název měl být „Přátelé“. Producenti z NBC samozřejmě Perryho jako autora téměř totožného projektu nepřehlédli, okamžitě si jej odkoupili pro sebe a obsadili jej do svého seriálu. Svěřili mu roli Chandlera Binka.

Slavný a bohatý

”Přátelé” sklidili hned na začátku, t.j. na podzim 1994, obrovský úspěch a z hlavních představitelů učinily televizní mega hvězdy. Díky tomu se všem z nich, včetně Perryho, začaly hrnout lukrativní nabídky na celovečerní filmy. A tak vedla jeho cestička prvoligového herce od spolupráce se Salmou Hayek (Pouze blázni spěchají) a Neve Campbell (Tři dny do tanga) až po hlavní roli neurotického zubaře ve filmu Můj soused zabiják, kde mu byl parťákem Bruce Willis. V té době si Matthew vyrážel na vyjížďky ve svém vysněném Porsche, bydlel v luxusní rezidenci na Hollywood Hills a sváděl takové hvězdy jako je Julia Roberts.

Jeho jmění se odhaduje na cca 3 miliardy Kč. Za každý díl první série seriálu Přátelé (od r. 1994) si odnesl zhruba 567 tisíc Kč, výplata ale prudce stoupala. V 9. a 10. sérii už to bylo přes 25 milionů Kč za epizodu. V roce 2019 se parta z Přátel setkala naposledy, aby natočili Friends 25th: The One with the Anniversary. Jedná se o dokument mapující, celý, dekádu trvající, příběh Přátel, vysvětlení dějových linek jednotlivých seriálových řad, staré rozhovory s protagonisty a nové rozhovory s lidmi pohybujícími se okolo natáčení, připomenutí kariéry herců po skončení seriálu.

Oblíbení přátelé opět spolu. Po 17 letech hlavně vzpomínají…

zdroj: ČSFD, Česká televize, Warner Bros, Nytimes.com, Dailymail.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související