Aleca Baldwina obvinili z neúmyslného zabití. Hrozí mu až 5 let ve vězení

foto: Netflix

Prokuratura v americkém státě Nové Mexiko formálně obžalovala Aleca Baldwina z neúmyslného zabití, kvůli tragické střelbě v roce 2021, kdy při natáčení westernu Rust nešťastnou náhodou zastřelil kameramanku Halynu Hutchins.

O obžalobě Aleca Baldwina státní zastupitelství informovalo již v polovině ledna letošního roku. Mimo herce prokurátorka Mary Carmacková-Altwiesová obžalovala z neúmyslného zabití i zbrojařku Hannah Gutierrezovou-Reedovou, která pro film obstarávala zbraně. Obhájci trvají na jejich nevině.

Důkazy ukazují, že v samotný den střelby došlo nejméně k desítce opomenutí nebo lehkomyslným činům ještě v krátkém čase před obědem a natáčením. A to bez ohledu na Baldwinovo bezohledné zacházení se střelnou zbraní,“ uvedla prokuratura v odůvodnění, které je přílohou obvinění.

Sám herec podal žalobu u vrchního soudu v Los Angeles, kde obvinil některé členy štábu z nedbalosti. Mimo zbrojířku Hannah Gutierrez-Reed viní i asistenta režie Dave Hallse, rekvizitáře Setha Kenneyho a Sarah Zachry. Stejnou žalobu podala i skriptka Mamie Mitchell. Ta ovšem navíc obvinila z nedbalosti i herce Aleca Baldwina. Právě ona byla při tragédii přímo vedle kameramanky a střela ji jen o vlásek minula.

Spravedlnost si zaslouží každý

Po důkladném přezkoumání důkazů a zákonů státu Nové Mexiko jsem rozhodla, že existuje dostatek důkazů pro vznesení obžaloby z trestného činu proti Alecu Baldwinovi a dalším členům filmového štábu snímku Rust,“ uvedla prokurátorka. Zatím se obvinění týká jen Baldwina a Hutchins. Pokud žalobce uspěje, hrozí oběma až pět let vězení a pokuta ve výši 5000 dolarů (110 500 korun).

Nízkorozpočtový film se natáčel na ranči Bonanza Creek u Santa Fe v Novém Mexiku a výstřel z Baldwinovi zdraně vyšel 21. října 2021. Místo slepého v ní ale byl ostrý náboj, který smrtelně zranil dvaačtyřicetiletou kameramanku Hutchins. Osmačtyřicetiletý režisér Joel Souza utrpěl zranění ramene.

Podle prokurátorky si každý zaslouží spravedlnost. Navíc herec si měl nejen svou zbraň překontrolovat, ale u tohoto filmu figuroval i jako producent, tudíž musí podle ní nést následky za nedbalost nejen svou, ale i ostatních.

Už loni rodina zastřelené kameramanky podala žalobu na Baldwina a další osoby podílející se na natáčení filmu. Podle nich na place panovaly špatné podmínky a štáb se choval kvůli nízkému rozpočtu bezohledně. Nakonec se s rodinou sám herec vyrovnal mimosoudní cestou a žaloba byla loni v říjnu stažena. Součástí dohody byla i výzva k obnovení produkce filmu Rust tento měsíc, přičemž manžel kameramanky Matthew se stal výkonným producentem filmu.

zdroj: Insider.com, popculture.com, www.foxnews.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související