Vojta Dyk uvede Il Boemo na festivalu v San Sebastiánu

foto: Mimesis Film

Ve Španělsku byl v pátek 16. září zahájen 70. Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu. Odstartován byl světovou premiérou filmu „Modelo 77“ španělského režiséra Alberta Rodrigueze. O hlavní cenu bude spolu s ním bojovat dalších 16 filmů. Mezi nimi je i snímek režiséra Petra Václava Il Boemo v hlavní roli s Vojtou Dykem, který má v San Sebastiánu svou světovou premiéru v pondělí 19. září. Do českých kin film vstoupí 20. října 2022.

Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu (SSIFF) je nejprestižnějším festivalem svého druhu ve Španělsku. Letošní jubilejní ročník vzdá poctu francouzské herečce Juliette Binoche a kanadskému režisérovi Davidu Cronenbergovi. Oba získají cenu Donostia za přínos světové kinematografii. Jednou z největších hvězd festivalu je španělská herečka Penélope Cruz.

Získá v San Sebastiánu Zlatou mušli?

Pro českou republiku se stal velkým úspěchem fakt, že historický snímek Petra Václava Il Boemo bude mít v hlavní soutěži letošního filmového festivalu v San Sebastiánu světovou premiéru. Film osobně uvede sám hlavní hrdina Vojtěch Dyk, který ve snímku ztvárnil českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Výpravný životopisný snímek o jeho osudech tak má šanci zabojovat o hlavní cenu festivalu Zlatou mušli. Tu v minulosti získali například i několikanásobní držitelé Oscara Francis Ford Coppola či Elia Kazan.

Sami tvůrci považují už zařazení tohoto domácího snímku do hlavní soutěže na filmovém festivalu kategorie A za obrovský úspěch. Naposledy se něco podobného podařilo filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten byl do hlavní soutěže přijat v roce 2019 v italských Benátkách. SSIFF je po festivalu v Cannes, Benátkach a Berlíně čtvrtým nejvýznamnější evropským filmovým festivalem tohoto roku. Na červeném koberci se vedle Penélope Cruiz projdou i další hollywoodské hvězdy jako Liam Neeson či Olivia Wilde.

„Pevně doufám, že se náš film bude líbit nejen porotě v San Sebastiánu, ale také všem filmovým divákům,“ řekl režisér a autor scénáře Petr Václav. Jeho snímek Il Boemo je s rozpočtem 120 milionů korun jedním z nejnákladnějších domácích filmů. Záměr tvůrců byl jasný, přenést na plátna kin co nejpřesněji atmosféru druhé poloviny 18. století, kdy Josef Mysliveček svým uměním okouzlil italské operní publikum.

Kvalitu snímku podtrhuje i spolupráce s předními operními hvězdami v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou a francouzským kontratenorem Philippem Jarousskym. Hudba k filmu vznikla za doprovodu pražského barokního orchestru Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse.

„Hrát Josefa Myslivečka pro mě byla výzva a motivace jako pro herce i pro muzikanta. Jsem samozřejmě napjatý, jak jeho příběh přijme publikum u nás i v Evropě. Protože to si Mysliveček zaslouží – abychom znali jeho příběh,“ řekl představitel hlavní role Vojtěch Dyk.

Chystá se výstava i komentované procházky Prahou

Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci za podpory Státního fondu kinematografie, která přispěla částkou 23,7 milionu korun. Snímek se natáčel v Benátkách, Římě, Janově, Neapoli, na Sicílii, v pražském Stavovském divadle, v brněnském Mahenově divadle, v klášterech v Plasích a Doksanech a na zámcích Jaroměřice nad Rokytnou a Bučovice.

Do kin v České republice bude uveden 20. října, den poté, tedy 21. října bude v barokním Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí v Praze zpřístupněná také výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Ta návštěvníky seznámí se skladatelovým životním příběhem a tvorbou. Součástí výstavy budou i vybrané kostýmy z filmu Il Boemo a projekce Myslivečkových árií.

U příležitosti premiéry filmu Il Boemo a vernisáže výstavy Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781), připravila pražská průvodcovská agentura Pragensia Viva (Prague City Tourism) vycházkové trasy zaměřené na místa v Praze spojená s životem a tvorbou Josefa Myslivečka a jeho mladšího přítele W. A. Mozarta. Trasy vycházek s mapou jsou volně přístupné online a od října 2022 přibydou i komentované prohlídky Myslivečkovou Prahou s odborným výkladem kvalifikovaných průvodců.

Boj o Oscara

Velkolepým úspěchem nejen pro autora Václava, ale i pro celou Českou republiku je fakt, že film Il Boemo bude vyslán do boje o Oscara. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev, každoročně vybírá i kandidáta na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film.

Hlasování probíhalo od 29. srpna do 9. září a akademici vybírali z 15 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. Přihlásit bylo možné filmy s premiérou mezi 1. lednem a 30. listopadem 2022. Oscarový seznam 15 zahraničních filmů bude zveřejněn 21. prosince 2022 a nominace budou vyhlášeny 24. ledna 2023. Datum slavnostního ceremoniálu v pořadí 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je stanoveno na 12. března 2023.

V loňském roce vyslali akademici do boje o Oscara film Davida Ondříčka Zátopek. Zlatou sošku americké Akademie filmového umění a věd zatím získaly pouze dva československé a jeden český film. V roce 1965 Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka. Šestice dalších filmů se pak probojovala do nominačního výběru: Lásky jedné plavovlásky (1966) a Hoří má panenko Miloše Formana (1968), Vesničko má středisková Jiřího Menzela (1986), Obecná škola Jana Svěráka (1991), Musíme si pomáhat Jana Hřebejka (2000) a naposledy Želary Ondřeje Trojana (2003).


Il Boemo Průvodce po životě a díle Josefa Mysliveč, Daniel Freeman, Vyšehrad, 269 Kč

Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejpopulárnějších skladatelů oper v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil i mladého W. A. Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.


Kniha o jeho životě

O životě a díle Josefa Myslivečka vyšla v nakladatelství Vyšehrad u příležitosti premiéry filmu Il Boemo také kniha. Autor Daniel Freeman seznamuje čtenáře s ověřenými fakty o Myslivečkově životě, který je opředený řadou legend, i se skladatelovou kariérou a vnímáním jeho odkazu. Součástí knihy je i přehled Myslivečkovy hudby, výběrový seznam nahrávek a dobové portréty.

zdroj: Mimesis Film, Total film, Ilboemo.cz, Sansebastianfestival.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související