Unikátní výstava „Síla mého hlasu“ nabídne díla řady mladých umělců v čele s Kristiánem Mensou

foto: HWPL

Svoboda, rovnost, mír, bezpečí. Slova, jejichž skutečný význam si v posledních dnech uvědomujeme víc než kdy jindy. Jejich připomínkou je i unikátní umělecká výstava, kterou v prostorách Senátu PČR uspořádala mezinárodní nezisková organizace HWPL.

Součástí expozice, díky které budete moci cestovat časem, jsou díla řady mladých a talentovaných umělců – včetně známého českého ilustrátora, tanečníka a herce Kristiána Mensy.

Výstava pojmenovaná „Síla mého hlasu“, která zpestří prostory Senátu až do 21.3. 2022, má prostřednictvím dobových fotografií i jedinečných uměleckých děl návštěvníkům připomenout, že hlas každého z nás má skutečně moc měnit dějiny. V této souvislosti stojí za zmínku, že letos to bude přesně 33 let, co se Češi a Slováci semkli a vyšli do ulic, aby po čtyřech desetiletích nesvobody společně ukončili vládu jedné strany. Touha po svobodě a po společenské i politické změně přiměla v roce 1989 desetitisíce lidí, aby se navzdory policejní brutalitě i hrozícím postihům staly iniciátory sametové revoluce.  A je skvělé, že na to nezapomíná ani nejmladší generace.

Mladí, talentovaní a angažovaní

Trnitou cestu Čechů a Slováků k demokracii i následné vystřízlivění z revoluční euforie zachycují dobové fotografie a také ilustrace mladých českých umělců. Mezi nimi i Magdaleny Nevrlé nebo Kristiána Mensy, který svými originálními kresbami nadchnul nejen domácí ale i zahraniční publikum. “Bylo mi velkou ctí být součástí této krásné výstavy, která byla umístěna v Senátu PČR. Mám radost, že jsou zde organizace jako HWPL, jejichž hlavním cílem je světový mír a ne materiální a finanční zisk, ” řekl Kristián Mensa při zahájení výstavy.

Výstava, která zatím v Česku nemá obdoby, je rozdělena na tři části: minulost, přítomnost a budoucnost. Vedle hlavního organizátora výstavy a předsedy HWPL, Dana Bešty, se slova při zahájení ujal i senátor Josef Klement: „Když jsme před více než rokem s panem Beštou domlouvali dnešní setkání pořádané organizací, která se zabývá lidskými právy a mírem, tak jsme nevěděli, jak moc aktuální právě dnes bude naše výstava. Byl jsem nadšený, že toto téma vůbec zajímá mladé lidi.“

Sekce minulost zachycuje vývoj demokracie v České republice, a to od vzniku samostatného československého státu v roce 1918, přes období pražského jara, až po sametovou revoluci. Sekce přítomnost naopak ukazuje, v jakém stavu je Česká republika dnes. Společnost, v níž lidé sice těží z řady výhod, které demokracie zemi přinesla, ale sami k jejímu dalšímu rozvoji coby občané s mnoha právy i povinnostmi příliš nepřispívají. Cílem poslední části výstavy je pak vyobrazit Česko tak, jak o něm sníme.

Brzy už i online

Kvůli epidemickým opatřením se bohužel většina návštěvníků do budovy Senátu fyzicky nedostane. O umělecký zážitek z výstavy ale zájemci rozhodně nepřijdou – fotky a ilustrace bude možné si prohlédnout také online. Stačí se zaregistrovat zde a na uvedený email vám pak přijde link, kde bude možné akci sledovat. Po skončení vernisáže se pak vystavovaná díla přesunou do vybraných českých škol.



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související