Mlsání na víkend: Dýňové cupcakes s krémem

foto: Unsplash

Přemýšlíte, čím provonět celý byt a zpříjemnit si víkend, když je venku pošmourno? Zamiřte do kuchyně a upečte si dýňové cupcakes. Jsou hned hotové a taky se po nich rychle zapráší.

Tenhle recept na dýňové „cupcakes“ si určitě oblíbíte, i když dýni nijak zvlášť nemilujete. A ani bychom se nedivili, kdyby se stal jedním z nejlepších rodinných receptů, které tak rádi s láskou schraňujete. Množství vystačí na 12 kousků, ale když suroviny vynásobíte dvěma, můžete upéct i klasickou bábovku. Je také úžasná. A pokud nemáte zrovna po ruce dýni, lze ji nahradit jablky. Těsto je pak také krásně vláčné. Moc dobrá varianta, která vám svou vůní při pečení připomene, že Vánoce jsou už skoro za dveřmi.

Na dýňové cupcakes (12 ks) potřebujete:

Suroviny:

Postup:

Všechny suroviny smíchejte v míse na hladké těsto. S kořením to nepřehánějte, od každého stačí jen cca na špičku nože. Těstem naplňte košíčky na cupcakes a pečte při 170 stupních asi 20 minut.

Dýňové pyré připravíte upečením rozkrojené dýně v troubě a pak jejím rozmixováním. Přidat můžete trošku smetany, aby se vám lépe mixovalo. Ze zbylého pyré pak připravte skvělou dýňovou polévku.

Krém na cupcakes:

  • 3 žloutky,
  • 80 g moučkového cukru
  • 80 g hladké mouky
  • 0,5 l šlehačky (33 %)
  • špetka soli, vanilka u půlky lusku, cca půl lžičky citronové kůry

Žloutky, cukr, mouku a sůl dejte do menšího kastrolu nebo misky a ve vodní lázni šlehejte a postupně přidávejte po troškách smetanu. Pak přidejte vanilku a citronovou kůru, zahřívejte a míchejte tak dlouho až vznikne hustý krém. Do vychladlého pak přidejte 125 g mascarpone a asi lžíci dýňového pyré. Ručně vymíchejte v hladký krém, kterým ozdobte upečené cupcakes.

Historie svátku Halloween

Halloween, který se v anglosaských zemích slaví 31. října je původně keltský svátek populární především ve Skotsku a Irsku. A i když u nás není ještě tak zaběhnutý, mnohé děti se ho dožadují. Je spojen i s dýněmi, které se v té době připravují na různé způsoby, ale také vydlabávají a vyřezávají.

Název svátku je odvozen od „All Hallow’s Eve“ , označení předvečera Všech svatých, kdy si lidé odnepaměti připomínali své zesnulé předky. Keltové ale původně slavili v noci z 31. října na 1. listopadu konec léta a příchod nového roku. Tento den se nazýval Samhain podle boha Samhaina, pána mrtvých. Zapalovaly se ohně a lidé se převlékali do masek, aby odlákali zlé duchy.

Přistěhovalci z Irska a Skotska si tento svátek v 19. století přivezli s sebou do Ameriky a dnes se slaví především v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a dalších. V České republice se Halloween začal slavit až v posledních 20 letech a je rok od roku populárnější.

Co obsahuje dýně?

Dýně jsou obecně nízkokalorické, zhruba 250 g čerstvé dýně obsahuje jen 49 kcal (z až 94 % ji tvoří voda), takže jsou určitě vhodně i při redukční dietě. Vynikají především obsahem betakarotenu a vitaminu A, ale dále v nich najdeme i mnoho dalších vitaminů a minerálů. Jeden šálek vařené dýně (245 gramů) obsahuje: 0,2 g tuku, 2 g bílkovin, 12 g sacharidů, 3 g vlákniny, vitamin A,B2 E i C, draslík, železo a kromě toho i malé množství hořčíku, fosforu, zinku. Dýně je také jedním z nejlepších zdrojů luteinu a zeaxantinu, dvou látek spojených s nižším rizikem degenerativních změn způsobených věkem.

Osvědčené recepty: rychlá čokoládová buchta s jablky

Zdroj: healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.bbcgoodfood.com, www.worldhistory.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související